Trnavské rybníky
reklama

Záujemcovia o výsadbu stromov môžu získať grant, prihlasovanie je spustené

AKTUALITY - Trnava | 7.12.2023, 13.03, prispievatelia

Získať môžu financie na stromy, náradie aj následnú starostlivosť.

Záujemcovia o výsadbu stromov môžu získať grant, prihlasovanie je spustené

Ilustračné foto: Ján Král

reklama

 

Sadiť budúcnosť môže každý! Grantový program je tu pre tých, ktorí chcú vytvárať lepšie podmienky pre život v sídlach i v krajine mimo les.

 

Iniciatívu vedie Nadácia Ekopolis, ktorá už 30 rokov aktívne zveľaďuje životné prostredie a občiansku spoločnosť na Slovensku.

 

V jarnom kole môžu aktívni dobrovoľníci žiadať o finančnú podporu na svoje výsadbové projekty až do výšky štyri tisíc eur. Výzva je otvorená do 15. januára 2024 a všetky detaily ponúka web www.sadimebuducnost.sk

Munipolis
reklama

 

Program Sadíme budúcnosť sa zameriava na podporu výsadieb funkčnej zelene v kultúrnej krajine mimo lesa, ktorá je najviac poznačená činnosťou ľudí.

 

Podporuje nápady na výsadby, ktoré prihlásia dobrovoľníci z miestnych neziskových organizácií, škôl, spolkov, inštitúcií, či samospráv.

 

Grantový program ponúka okrem pokrytia výsadbového materiálu, terénnych úprav a odborného poradenstva aj jeho dopravu, nákup pomocného materiálu, či náradia, propagáciu a následnú starostlivosť, ktorá je mimoriadne kľúčová po dobu minimálne 3 rokov.

 

„Chceme, aby boli naše výzvy prehľadné a jednoduché pre všetkých záujemcov, no zároveň si udržať vysokú kvalitu ich prevedenia. Výsadba stromov, hoci nie je univerzálny nástroj, je jeden z najdostupnejších, ktoré máme a ktoré vieme ponúknuť pri zlepšovaní života v našej krajine,“ uvádza Martina Hromadová, programová manažérka z Nadácie Ekopolis.

 

Takisto pracovníci nadácie ponúkajú aj odborné konzultácie nápadov, ktoré vedú k úspešným realizáciám.

 

„Stromy sú mimoriadne účinné čistiarne vzduchu a v lete pre naše prehriate mestá fungujú ako klimatizácie. Zadržiavajú vodu a pomáhajú zlepšovať miestnu biodiverzitu. Aj v tejto výzve preto radi podporíme všetkých, ktorí chcú aktívne pomôcť našej krajine vyrovnávať sa s negatívnymi dôsledkami zmeny klímy,“ upresňuje zámer výzvy Hromadová.

 

Podporované budú ovocné sady, aleje, remízky a vetrolamy, či líniové výsadby. Podrobné podmienky žiadosti do grantového programu záujemci nájdu v dokumente Propozície - jar 2024.

 

O grant je možné požiadať prostredníctvom online formulára. Uzávierka jarného grantového kola je naplánovaná na 15. januára o 16:00.

 

O podporených projektoch rozhodne odborná komisia na základe zverejnených kritérií. Výsledky budú oznámené koncom februára 2024.


Generálnym partnerom iniciatívy Sadíme budúcnosť je spoločnosť GLS General Logistics System Slovakia s.r.o. O podporu výsadieb sa zaručujú finanční partneri výsadieb z firemného sektora. Odborným garantom je Slovenská agentúra životného prostredia. 

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama