Spartak prehral v Žiline, útok na druhú priečku nevyšiel

ŠPORT - Futbal - Spartak | 9.12.2023, 10.57, Ján Král

Andeli prehrali na pôde súpera prvýkrát v tejto ligovej sezóne.

Spartak prehral v Žiline, útok na druhú priečku nevyšiel

Najväčšia šanca Spartaka v zápase, Martin Bukata hlavičkou gól nedal. Foto: Lukáš Grinaj

Spartak Trnava nevyužil šancu dostať sa na druhé miesto tabuľky Niké ligy, v Žiline prehral v piatok večer 0:1 a zostáva na tretej pozícii v ligovom pelotóne. MŠK mu utiekol na rozdiel piatich bodov.

O výsledku rozhodol moment zo 45. minúty. Rusnák na pravej strane zrýchlil hru, keď z prvej posunul loptu na Iľka, ten naviedol akciu po hranici šestnástky, videl nabiehajúceho Gidiho, s ktorým sa síce vracal Ofori, v streľbe mu však nedokázal zabrániť a stále len 19-ročný ghanský stredopoliar bez prípravy umiestnenou strelou po zemi poslal Žilinu do vedenia.

Bol to jediný gól duelu. Trnava mala v prvom polčase viac dobrých šancí, Bukata zblízka hlavičkoval vedľa, Ofori z uhla netrafil bránku, po zmene strán už ale červeno-čierni neboli tak nebezpeční, naopak, viac z hry mali Žilinčania.

Negatívum zápasu bolo svalové zranenie spartakovca Daniela, pozitívom, že sa po zdravotných problémoch vrátil do hry stopér Durič.

„Bol to vyrovnaný zápas a ťažký pre obe mužstvá, v takýchto dueloch býva dôležité, kto dá prvý gól. Mohli sme ho dať, mali sme vyloženú šancu, ktorú mal Martin Bukata, nedali sme a dostali sme v najnevhodnejšom čase a to veľmi povzbudilo Žilinčanov. V druhom polčase sme si nedokázali vypracovať toľko šestnástkových situácií ako v prvom dejstve. Aj keď sme ku koncu mali tlak, ale nemali sme vyložené šance. Po veľmi dlhom čase sme nedokázali streliť gól a preto skončila séria vonku bez prehry,“ zhodnotil zápas tréner Spartaka Michal Gašparík.

Pohľad na zápas pre médiá poskytol aj Kristián Koštrna, ktorý začal zápas v strede obrany a po zranení Daniela sa posunul na kraj.

„Vedeli sme, že Žilina je doma silná, chceli sme ich napádať vysoko. Keď už prešli cez vysoký pressing, chceli sme ísť do hlbokého bloku, lebo sme vedeli, že keby sme zostali v strednom bloku, nakopávajú to za obranu. Myslím si, že toto sme eliminovali veľmi dobre, po tej situácii sme dostali gól do kabíny a bolo to ťažšie, keď už mali náskok. Chceli sme streliť gól, nepodarilo sa to, ale odmakali sme to,“ zhodnotil Koštrna.

Duel sa hral v mrazivom počasí, umelá tráva bola dobre pripravená, do hľadiska si však v zime veľa ľudí cestu nenašlo.

„Hrá sa v decembri, prišlo 1400 ľudí, keby sa hralo v inom termíne a stretne sa druhý s tretím, príde možno aj 3000 ľudí. Asi aj futbal utrpel, ale OK, je to ako to je, musíme sa s tým vysporiadať a hráme za každého počasia,“ dodal Koštrna.

Spokojný bol tréner Žilinčanov Jaroslav Hynek. „Bolo sa na čo pozerať, hralo sa o druhé miesto, čo bola motivácia navyše. Je ešte veľa zápasov a bodov pred nami a doma sme chceli vyhrať. S týmto realizákom sa nám to ešte nepodarilo, doteraz bývali efektívnejší Trnavčania, dnes my. Zápas bol vyrovnaný, prvú šancu mal súper, ale my sme dali gól do šatne, čo nás povzbudilo, že veci, na ktoré sme sa chystali, sa nám darili a nakoniec sme z nich aj skórovali. V druhom polčase sme upravili veci v ofenzíve kládli dôraz na defenzívne situácie, ktoré sme pokryli a udržali víťazstvo 1:0. Mrzia ma brejkové situácie, v ktorých sme boli zbrklí. Venujeme sa tomu v tréningu, ale nedarí sa nám to v zápasoch realizovať. Sme však radi, že sme vyhrali, skvelý zápas, pre nás skvelý výsledok a sme šťastní,“ uviedol kouč MŠK.

Na andelov čakajú v tomto kalendárnom roku ešte dva súťažné duely. Vo štvrtok 14. decembra o 18:45 nastúpia v Instanbule proti domácemu Fenerbahce na záverečný duel skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy.

V nedeľu 17. decembra o 15:00 privítajú v 18. kole Niké ligy na Štadióne Antona Malatinského v Trnave súpera z Michaloviec. Nasledovať bude zimná prestávka.