Trnavské rybníky
reklama

Norika Szombatová fotí už vyše štyri desaťročia, od decembra na novej adrese

RELAX - Tí sú naši | 10.12.2023, 17.17, Ján Král

Fotila pre mesto, pre Spartak, mnohým ľuďom sa s jej fotografiami spájajú ich svadby a oslavy.

Norika Szombatová fotí už vyše štyri desaťročia, od decembra na novej adrese

Sústredená na správny moment. Norika Szombatová foti aj futbalové zápasy. Foto: archív NS

reklama

 

Snívala o tom, že sa stane zdravotnou sestričkou. Doba a život to zariadili inak a napokon aj dobre. Stala sa fotografkou a vo svojom odbore patrí k najlepším v Trnave. 

 

Eleonóra Szombatová sa pozerá na svet cez objektív už zhruba 43 rokov a úspešne vedie Fotoslužbu 4F.


Jej prevádzku mnohí poznajú zo Štefánikovej ulice v Trnave, na prelome mesiacov však zmenilo 4F-ko sídlo. Po novom má adresu na zrekonštruovanom Námestí SNP pri Evanjelickom dome na Hlavnej 20/54.

reklama


„Presťahovali sme sa sem, aby sme boli bližšie k našim zákazníkom, nakoľko v tejto lokalite je veľký pohyb ľudí medzi centrom mesta a železničnou i autobusovou stanicou,“ vraví Norika, ktorú inak nikto zo známych a priateľov ani neosloví.


Okrem fotenia akcií, osláv, svadieb a iných spoločenských udalostí, poskytuje jej Fotoslužba 4F aj fotenie na doklady, preukážky, tlač fotografií od najmenších rozmerov až po veľkoformátové.

 

Robia tiež reprodukcie starých fotografií, kopírovanie dokumentov, rámovanie fotografií a predávajú aj albumy a doplnky.

 

V jej fotoslužbe tlačia fotografie rôznych formátov.

 


Norika Szombatová je rodená Trnavčanka, nie tak dávno sa však odsťahovala do Naháča.

 

„Vo vidieckom prostredí som našla akýsi útek pred ruchom mesta. Pri svojej profesii stretávam mnohých ľudí a zistila som, že mi vyhovuje občas úplne vypnúť a venovať sa len partnerovi a záhrade,“ vraví.

 

S dlhoročnou kolegyňou Valériou Kovačicovou na výstave v Nemecku.

 


Inak, pôvodne pochádza z Farárskeho, v tejto odľahlej mestskej časti Trnavy strávila detstvo.

 

„Dedko choval býkov na výstavu, mama pracovala v obchode a otec bol traktorista. Už ako malú ma učil jazdiť na poli s autom, dokonca aj traktorom. Keď som prišla do autoškoly, inštruktor so mnou odmietal strácať čas. Už som jazdiť vedela a dodnes ma to za volantom baví,“ smeje sa Norika.

 

Počas práce fotografky sa stretla s mnohými osobnosťami. Veľmi rada spomína Karla Gotta.

 


Stredoškolské vzdelanie si robila v Bratislave. „Chcela som ísť za zdravotnú sestru, za bývalého režimu mi však povedali, že keďže som chodila na náboženstvo, nie je to možné...“


Nečakaná výhybka v živote ju však napokon priviedla na správnu koľaj. „Teta fotila a odporučila mi, aby som skúsila túto profesiu. Najprv to pre mňa nebolo až také vábivé, úplne ma to však pohltilo, keď som začala robiť reportážnu fotografiu.“


Po vzniku Slovenska si založila podnikanie, fotila na zákazky i pre mesto.

 

Zažila som piatich mužov na čele mesta – Blažeka, Borbélyho, Bošnáka, Butka i Bročku. Priezviská všetkých sa začínali na B, to je asi pre Trnavu dané,“ vraví s úsmevom.

 

Rok 1988, kolektív Fotoslužby reportáž na dnešnej Hlavnej ulici. Horný rad zľava: Emília Móderová, Ľubica Jakubcová, Jarmila Jánošová, Dáša Vadovičová, Mária Tumpáková, Valéria Kovačicová, Pavol Kyselica. Dolný rad zľava: Norika Szombatová, Alena Somorovská, Anna Soldánová.

 


Za primátora Štefana Bošnáka fotila návštevu vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera v Trnave.

 

Schuster na stretnutí požiadal Bošnáka, aby trnavskú fotografku „požičal“ na dva týždne pre potreby prezidentskej kancelárie, keďže „hradný fotograf“ išiel na dovolenku.


„Z dvoch týždňov boli napokon tri mesiace, veľmi rada na to obdobie spomínam, dostala som sa na miesta a k ľuďom, akých by som inak zrejme nestretla.“

 

Fotila aj návštevu pápeža Jána Pavla II. v Trnave.

 


Výrazné meno si spravila ako fotografka pri trnavskom Spartaku, fotila i reprezentačné družstvá pre Slovenský futbalový zväz


„K trnavskému futbalu ma pritiahol v 90-tych rokoch Miki Rožňák. Klubu vtedy nemal kto spraviť ani fotografie tímu či hráčov, postupne som fotila spartakovcov viac a viac, aj zápasy. Najsmutnejší zážitok bol pre mňa Rimavská Sobota a strata titulu v roku 1997. Vtedy ma niekto odfotil ako sedím na fotografickom kufríku a plačem. Ten záber vraj mali potom v Rimavskej Sobote zavesený na stene v útrobách štadióna. Na druhej strane, veľmi som sa tešila, keď sa andelom podarili úspechy, či už to bol titul v roku 2018 alebo následné triumfy v slovenskom pohári.“

 

 

So spartakovcami na striedačke ešte starého futbalového štadióna. Zľava masér Tibor Nádaský, lekár Jozef Fridrich, Norika Szombatová a hráči Spartaka Jaroslav Hrabal, Andrej Filip a Marián Molnár.

 


Norika Szombatová si prešla ešte školou manuálneho fotenia na filmy. „Svadbu sme svojho času nafotili na 36-obrázkový film. Človek musel poriadne rozmýšľať, kedy stlačí spúšť. Dnes narobíte stovky záberov digitálne a následne z nich vyberáte najlepšie. Na to vtedy priestor nebol.“


A aký je jej recept na dobrú fotografiu?

 

„Každý fotograf má vlastný štýl a techniky kolegov nepreberám. Som k ľuďom priateľská. Pokiaľ si navzájom ako ľudia sadneme a na druhej strane je záujem o spoluprácu pri fotografovaní, ide to už samo. Snažím sa vždy zachytiť emóciu, ten moment, ktorý má pre človeka hodnotu na fotografii aj po rokoch,“ dodala.

 

Nové sídlo Fotoslužby 4F je na Námestí SNP pri Evanjelickom dome.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama