Trnavské rybníky
reklama

Tréner žien Spartaka Chocina je spokojný na 50 percent, chce boj o prvú trojku

ŠPORT - Futbal - Spartak | 20.12.2023, 07.03, prispievatelia

Kormidla ženského A-tímu Spartaka Trnava sa v lete ujal 28-ročný Matej Chocina, ktorý viedol v predchádzajúcej sezóne družstvo junioriek. Celok z malého Ríma zimuje na štvrtom mieste tabuľky, no nečakane vypadol zo Slovenského pohára, kde v pozícii obhajcu finálovej účasti stroskotal už na prvej prekážke, ktorou boli druholigové Pečeňady. S trénerom Trnavčaniek sme bilancovali úvodný polrok na lavičke ženského áčka.

Tréner žien Spartaka Chocina je spokojný na 50 percent, chce boj o prvú trojku

Radosť po víťaznom derby. Vľavo tréner Matej Chocina. Foto: Lukáš Greguš

Púpavy pri aleji
reklama


Pred sezónou ste sa ujali ženského áčka. S akými očakávaniami ste vstupovali do aktuálneho súťažného ročníka?

- Snažili sme sa vybudovať niečo nové, nastaviť procesy a zadefinovať si krátkodobé a dlhodobé ciele. Chceli sme nadviazať na predchádzajúcu sezónu, kedy sa podarilo uhrať finále pohára a umiestnenie v hornej polovici tabuľky.

 

Mojim osobným cieľom bolo pokúsiť sa zabojovať o prvú trojku a opäť si zahrať pohárové finále, kde už teraz vieme, že cieľ nesplníme. Chceme mať svoju identitu, hrať dobrý futbal, ktorý bude divákov baviť.

ŠUPA technika
reklama

 


Začiatok sezóny ste mali ako zo sna, prvé tri kolá ste vyhrali na nulu. Bolo aj pre vás osobne dôležité zachytiť úvodné kolá pri novom tíme víťazným spôsobom?

- Áno, chceli sme zachytiť úvod, čo sa nám podarilo. Nebolo to také ľahké, ako to vyzeralo v tabuľke po prvých troch kolách. Dôležité bolo, že sme mali dobrú účasť na tréningoch počas letnej prípravy. Vďaka tomu sme si mohli nastaviť herné automatizmy.

 

Prvý zápas proti Petržalke bol nervózny, ale zvíťazili sme gólom z nadstaveného času, čo nás nakoplo do ďalšej práce. Po prvých troch kolách som v kútiku duše veril, že môžeme skončiť ešte lepšie, ako to napokon vypálilo po jesennej časti.

 


Medzi tými tromi výhrami bolo aj derby, v ktorom Spartak zvíťazil premiérovo a hneď pomerom 4:0. Dá sa s odstupom času povedať, že to bol pre vás vrchol jesene?
- Nenazval by som to vrcholom, skôr by som to vnímal ako ďalšiu motiváciu a naštartovanie do nasledujúcich duelov. Derby sme výborne zvládli, čo nám malo slúžiť ako hnací motor vpred. Samozrejme, po zápase sme boli v eufórii. Mrzí ma, že hoci neprišlo k uspokojeniu, v ďalších kolách sme na výkon z derby nedokázali nadviazať.

 

Trnavčanky počas jesene zvíťazili premiérovo v derby, v treťom kole zdolali Slovan výsledkom 4:0. Foto: Ľubomír Horňák

 


Potom prišli z vašej strany horšie chvíle, ktoré začali prehrou v Ružomberku, no mrzieť vás musia najmä domáca prehra s Banskou Bystricou a remíza v Topoľčanoch, kde ste nezvíťazili ani napriek jednoznačnej celozápasovej prevahe. Ako sa s odstupom času pozeráte na tieto duely?
- V Ružomberku to bola taká divočina. Ale keď sa k tomu vrátim, do 15. minúty sme mohli vyhrávať 2:0 a zápas by vyzeral ináč. Bola to pre nás facka, aby sme sa zobudili a nemysleli si, že nám všetko padne do rúk a bude hrať v náš prospech.

 

Zápas s Banskou Bystricou vnímam aj teraz tak, že sme ho mali výsledkovo lepšie zvládnuť, hrali sme doma, boli sme aktívni, hralo sa na súperovej polovici a chvíľková strata koncentrácie nás stála tri body. Podobné to bolo proti Topoľčanom.

 

Osobne som si vyhodnotil, že našou najväčšou slabinou je schopnosť otáčať stretnutia. Potrebujeme sa vždy snažiť streliť prvý gól a potom naňho nadviazať, aby sme sa upokojili, v opačnom prípade nastal často problém.

 

To sa nám v Topoľčanoch nepodarilo, nechali sme si streliť zbytočný gól, ktorý nás stál dva body. Ak by sme tieto dva duely zvládli lepšie, celá jeseň v našom podaní mohla vyzerať úplne inak. Musíme popracovať, aby sme boli na jar pripravení lepšie zvládať takéto zápasy.

 


Zimujete na štvrtom mieste, na tretí Slovan Bratislava strácate dva body. Vládne po jeseni spokojnosť?
- Povedal by som, že taká polovičná. Tých päť bodov nám chýba, s nimi by sme zimovali na treťom mieste s prijateľnejšou stratou na Ružomberok a Myjavu. 

 

 

Nastrieľali ste 35 gólov, čo vás radí na tretie miesto za Myjavu a Ružomberok, ako ste spokojný s ofenzívou družstva?
- Niektoré zápasy nám vyšli lepšie, niektoré horšie. Keď sa nám darí a veci nám vychádzajú, hráčky sú zapálené, tak vieme streliť hociktorému súperovi minimálne dva-tri góly, tímom z nižších poschodí tabuľky aj viac.

 

No bolo viacero stretnutí, kde sme si dokázali vytvoriť šance, ale nepremenili sme ich, čo nás zbytočne stálo body, ktoré nám teraz chýbajú. Z môjho pohľadu je stále na čom pracovať.

 

Julianna Pivarčiová sa počas jesene vrátila do základnej zostavy po ťažkom zranení kolena a okamžite sa zaradila medzi najlepšie hráčky Spartaka. Foto: Ľubomír Horňák

 

 

Strelecky vás ťahali najmä Klaudia Tyčiaková, Michaela Martišková a Barbora Bederková, ste spokojný s ich produktivitou?
- Všetky tri spomenuté hráčky zo začiatku plnili to, čo sme od nich požadovali. Potom prišli najmä u Barbory Bederkovej nejaké zdravotné problémy, mala stužkovú, čo ovplyvnilo jej výkonnosť.

 

Dúfam, že počas zimy zamaká a na jar sa vráti k výkonom zo začiatku sezóny, kedy bola pre nás veľmi platná. Pre mňa je to hráčka, ktorá má na to, aby na hrote útoku strieľala góly.

 

Klaudia Tyčiaková bola ťahúnkou ofenzívy vo väčšine zápasov, góly strieľala aj pripravovala. Verím, že v tom bude pokračovať.

 

Miška Martišková, ale napríklad aj Paula Tonkovičová majú na to, aby dávali góly, aby boli nebezpečné pre súperov. Je len na nich, ako budú pristupovať k tréningom, v zápasoch sa potom všetko odzrkadlí.

 


Inkasovali ste 15-krát, čo vás rovnako radí na tretie miesto za spomenuté kluby. Ako hodnotíte defenzívu tímu? Je z defenzívnej stránky najväčšou škvrnou výbuch na pôde Slovana, kde ste prehrali 0:4?
- Defenzíva začína hrotovou útočníčkou. Od môjho príchodu k tímu som sa snažil, aby sme mali v defenzívnej fáze určitý herný obraz. Chceli sme byť nebezpeční tlakom na loptu, určením si priestoru na ihrisku, kde chceme získať loptu.

 

Počas úvodných kôl som bol veľmi spokojný, lebo dievčatá pochopili, čo od nich vyžadujem a zžili sa s tým. Mohli sme inkasovať menej gólov, opäť sa pristavím pri dueli s Banskou Bystricou, alebo aj pohárovom stretnutí s Pečeňadmi, kde sme dostali zbytočné góly.

 

Často sme inkasovali zo štandardiek, kde to pripisujem strate koncentrácie a individuálnej zodpovednosti. Aj v defenzíve máme na čom pracovať, v niektorých zápasoch boli aj individuálne chyby, zlé riešenia situácií.

 

V zimnej príprave si to musíme vysvetliť a na jar hrať v defenzíve lepšie. Dievčatá sa musia naučiť vybrať si v situáciách najoptimálnejšie riešenie.

 

V derby sa to celé nabaľovalo, nebolo to iba o hre obrannej štvorice, ale defenzívnej hre celého družstva. V úvode sme zle vyriešili situáciu, darovali sme im štandardku, z ktorej to ich hráčka pekne trafila.

 

Potom sme dostali dva góly po rovnakých akciách, ktoré sme zle bránili. Slovan potrestal chyby, ktoré predchádzajúci súperi nevyužili a nastavil nám zrkadlo, v čom sa musíme zlepšiť.

 

 

V pohári ste ako obhajca finálovej účasti vypadli na prvom súperovi, ktorým boli Pečeňady. Je to pre vás najväčšie sklamanie jesennej časti?
- Povedzme, že áno. Je to pre mňa jedno z väčších sklamaní. Pohár je súťaž, kde aj lepší tím môže prehrať so slabším. Je jedno, či ide o mužský alebo ženský pohár, deje sa to bežne aj v zahraničí. Bohužiaľ, teraz sa to stalo nám.

 

S odstupom času to vnímam aj ako moju chybu, chcel som od začiatku dopriať priestor hráčkam, ktoré hrávali menej. Veril som, že to aj tak zvládneme. Duel rozhodlo nedôsledné bránenie jednej štandardnej situácie. Aj napriek snahe sme už nedokázali vyrovnať.

 

V pohári zažili Trnavčanky sklamanie, v pozícii obhajcu finále ich stopli druholigové Pečeňady. Foto: Roman Pavelek

 


S akými cieľmi pôjdete do jarnej časti?
- Cieľ je stále viac a viac sa doťahovať na tímy pred nami. Chceli by sme dohnať manko na Ružomberok, možno aj Myjavu, keby viackrát zaváhala a nám sa začalo výrazne dariť. Potrebujeme zvládať takzvané ľahšie zápasy a naučiť sa dominanciu na ihrisku premietnuť do výraznejších gólových rozdielov.

 


Pred sezónou a v jej priebehu odišli štyri hráčky, ktoré počas jari patrili do základnej zostavy, plánujete v zime hľadať náhradu?
- Káder máme zložený dobre a čo je pre nás plus, nemôžeme sa sťažovať ani na absenciu hráčok, s čím majú niektoré tímy problém. Všetky hráčky z tímu majú moju dôveru, verím, že sa naštartujú a zabojujú o miesto v základnej zostave.

 

Samozrejme, oslovili sme aj nejaké hráčky z iných klubov, zatiaľ neprezradím mená, ale určite by sme na niektorých postoch prijali zvýšenie konkurencie a uvidíme, čo sa podarí.

 


Na ktoré pozície zháňate posily?
- Ako som už spomenul, pri výpadku Bederkovej nemáme ďalšiu typickú hrotovú útočníčku. Museli sme tam alternovať so stredovými hráčkami alebo s krídelníčkami. Ak to tak poviem, posily hľadáme skôr do ofenzívy ako do defenzívy.

 

 

V lete oslávi ženská sekcia Spartaka desať rokov. Je to pre vás zvýšená motivácia dosiahnuť výraznejší úspech, napríklad sa premiérovo v lige umiestniť na medailovej pozícii?
- Prvýkrát počujem, že nás čaká takéto jubileum. Motivácia dosiahnuť prvú trojku v tíme je a bolo by pekné, keby sa to podarilo prvýkrát v jubilejnom roku. Budeme sa o to snažiť.

 

Klaudia Tyčiaková je po jeseni s 10-timi zásahmi najlepšou strelkyňou trnavského družstva.

 

 

Počas jesene nastúpili v áčku dve členky majstrovského kolektívu žiačok z minulej sezóny s ročníkom narodenia 2008. Plánujete na jar do tímu vytiahnuť ďalšie mladé hráčky?
- Dievčatá potrebujú prirodzený vývoj, nechcem ich úplne oberať o juniorskú kariéru. Ale šanca pre nich tu je, dvere majú otvorené a keď podajú také výkony ako Miška Pekárová a Ninka Krištofiaková keď dostali príležitosť, ja budem len rád, ak aj ďalšie hráčky nazrú do kabíny áčka. Osobne si myslím, že šancu, rovnako ako dve spomenuté hráčky, dostanú a bude iba na nich ako ju využijú.

 


Ktoré tri hráčky by ste označili za najlepšie z vášho tímu počas jesennej časti?
- V ženskom kolektíve sa do takýchto vecí nerád púšťam (úsmev). Ale za mňa určite Erika Randová, ktorej pozícia je trošku špecifická. Je to staršia, skúsenejšia hráčka, ktorá nebýva v Trnave a jej tréningový proces je taký, aký stíha a zvláda.

 

V zápasoch si však pravidelne zastala svoje miesto a ukázala kvalitu. Aj čo sa týka pomoci do kabíny smerom k mladým hráčkam mi pomohla a pre družstvo bola prospešná.

 

Obranné rady nám fungovali dobre, či už spomeniem Viki Čeriovú alebo Džuly Pivarčiovú, ktorá sa vrátila po zranení kolena a následnej operácii. Je to hráčka, ktorá aj keď sedela na lavičke, tak stále žila s družstvom.

 

Keď dostala príležitosť na ihrisku, bola prínosom, či už hrala na ľavom kraji obrany, pravom kraji obrany, alebo potom na stopérskom poste, svoje miesto si s prehľadom zastala. Dá sa na ňu vždy spoľahnúť, čo ma ako trénera samozrejme teší.

 

A treba spomenúť aj Klaudiu Tyčiakovú z ofenzívy. Jej forma počas celej jesene bola výborná. Zhrniem to tak, že nerád vyberám najlepšie hráčky z kolektívu, ale ak chceme byť konkrétni, tak Erika Randová, Džuly Pivarčiová a Klaudia Tyčiaková.

 

Tabuľka Demišport ligy žien po jesennej časti:

1

 

Spartak Myjava

  13 11    1    1        74:5        34        

2

 

MFK Ružomberok

  13 10 2 1 44:13 32        

3

 

ŠK Slovan Bratislava

  13 8 1 4 33:19 25        

4

 

MFK Dukla Banská Bystrica   

  13    7 2 4 23:22 23        

5

 

FC Spartak Trnava

  13 7 2 4 35:15 23        

6

 

AS Trenčín

  13 5 1 7 18:50 16        

7

 

GFC regionálna akadémia

  13 2 5 6 12:42 11        

8

 

FC Petržalka

  13 1 4 8 13:26 7        

9

 

MŠK Žilina

  13 2 1 10 20:54 7        

10 

 

1. FC Tatran Prešov

  13 1 3 9 21:47 6

 

LUKÁŠ GREGUŠ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama