Trnavské rybníky
reklama

O gymnastiku je v Trnave veľký záujem, klub má zaplnenú členskú kapacitu

ŠPORT - Ostatné športy | 22.12.2023, 06.40, Ján Král

"Šport pre všetky športy" oslávil v Trnave 70. narodeniny.

O gymnastiku je v Trnave veľký záujem, klub má zaplnenú členskú kapacitu

Na oslave 70. výročia klubu sa zišlo mnoho ľudí, ktorý sa gymnastiku v Trnave snažia posúvať dopredu. Foto: Filip Ondrejka

Púpavy pri aleji
reklama

 

V kalendári sa písal dátum 11. december 1953. Išlo o deň, keď zasadol prípravný výbor budúceho športového klubu Slávia Trnava. Ako prvé vznikli šachový, lyžiarsky a gymnastický oddiel.


A práve pri príležitosti 70. výročia založenia Klubu gymnastických športov Slávia Trnava zorganizovali činovníci tejto známej značky v Gymnastickej telocvični Jána Nováka staršieho a Viery Čáslavskej - tak znie oficiálny názov gymnastických priestorov v Mestskej športovej hale v Trnave - slávnostný večer, na ktorom bilancovali, spomínali i hovorili o budúcnosti. 


Svoje vystúpenia tiež predviedli gymnastky v individuálnych činnostiach i skupinových formáciách. Blízki a rodičia ich mali možnosť vidieť v akcii netradične i mimo oficiálnych podujatí, nakoľko tréningy nie sú bežne prístupné.

ŠUPA technika
reklama


Klub počas svojej éry vyprodukoval mnoho popredných gymnastiek, najznámejšou bola Zuzana Sekerová, ktorá sa zúčastnila na olympijských hrách v Sydney aj v Aténach, päťkrát bola na majstrovstvách sveta (v Amsterdame obsadila šieste miesto), dvakrát na európskom šampionáte a raz na svetovej univerziáde.


"Bolo to veľmi húževnaté a cieľavedomé dievča, ktoré možno nevynikalo až tak talentom, ako týmito vlastnosťami. Neodradili ju ani zranenia, ale išla si za svojimi cieľmi a preto bola taká úspešná," hovorí Ján Novák, dlhoročný predseda Klubu gymnastických športov Slávia Trnava.

 

Na kladine Monika Šišková, za ňou sedia zľava Ján Novák, Miroslava Repiská, Klaudia Kubányi, Miroslava Lukačovičová a Andrea Strmenská. Foto: Filip Ondrejka

 


Obísť nemožno ani ďalšie účastníčky svetových a európskych šampionátov - Evu Ševcovú, Máriu Krnáčovú, Dobroslavu Lehotskú, Petru Mudrákovú, Michaelu Slávikovú, Natáliu Paulíčkovú, Máriu Homolovú (bola aj na OH v Aténach), Elenu Ušákovú či Sáru Surmanovú.


V športovom aerobiku hviezdili účastníčky svetových a európskych šampionátov Anna Dúdiková, Gabriela Malinová, Svetlana LazarevaNatália Fagová.


Menovať by sa dalo ďalej, v klube pôsobil celý rad ďalších športovcov a tiež sekcie gymnastiky pre všetkých, ktoré sa pravidelne zúčastňujú na gymnastických festivaloch.

 

Ján Novák je dlhoročný šéf trnavského klubu. Foto: Filip Ondrejka

 


Dnes má KGŠ Slávia širokú členskú základňu, trénuje tu približne 220 detí, čo je momentálny kapacitný strop klubu.


"Už asi dva roky máme úplne plno, iba keď niekto vypadne, vtedy doplníme nové tváre. Deti sú na tzv. čakačke, z priestorových aj personálnych dôvodov nemôžeme prijať ďalších," vraví Ján Novák, ktorý bol 32 rokov prezidentom Slovenskej gymnastickej federácie.


V roku 2022 sa už o znovuzvolenie neuchádzal a navrhol za seba ako nástupkyňu Moniku Šiškovú, dovtedajšiu generálnu sekretárku federácie.Tá následne bola zvolená za šéfku federácie.


"Aj v logu SGF máme, že gymnastika je šport pre všetky športy. Gymnastika patrí spoločne s plávaním a atletikou k trom hlavným olympijským športom. Pre mňa je gymnastika na prvom mieste. V našom klube začíname s výchovou detí od štyroch rokov a rukami našich trénerov prešlo veľa dievčat i chlapcov, ktorí neskôr prešli na iné športy. Gymnastika je totiž všestranná a poskytuje základ pohybovej kultúry pre ostatné športy. Chvalabohu si to už uvedomujú aj čelní predstavitelia štátu a vzniká Ministerstvo športu. Dávame do toho veľké nádeje, snáď sa konečne štát bude starať o šport ako treba. Ak totiž nemáme svoju kapitolu v rozpočte, sme na jednej úrovni so záhradkármi a to ich nechcem týmto nejako zosmiešniť. Šport vytvára hodnoty, dáva tomuto štátu oveľa viac ako berie," upozornil Novák.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama