Trnavské rybníky
reklama

Modranka má kalendár s unikátnymi historickými fotografiami

AKTUALITY - Trnava | 7.1.2024, 09.53, prispievatelia

Autor Ján Rezbárik má aj ďalšie plány, pripravuje erb Modranky a uvažuje aj nad knihou o tejto kedysi samostatnej obci, ktorá je už viac ako polstoročie súčasťou Trnavy.

Modranka má kalendár s unikátnymi historickými fotografiami

V kalendári Modranky nechýba ani fotografia z cvičenia hasičov v roku 1941: FOTO: Historický kalendár Modranka 2024

Cukrovar Trnava
reklama

 

 

Unikátne pohľady do minulosti ponúka nástenný kalendár na rok 2024 s historickými fotografiami Modranky, ktorá je v súčasnosti mestskou časťou Trnavy. Kalendár má spolu trinásť listov, ktoré sú venované sakrálnym pamiatkam, významným udalostiam alebo osobnostiam.

 

Na titulnom liste je zobrazená postava sedliaka z Moderdorfu (jeden z historických názvov Modranky, pozn. red.) z rytiny z roku 1853. Na každom ďalšom liste sú reprodukcie dobových fotografií s popisom jednotlivých stavieb, udalostí alebo osôb.

 

Nechýbajú fotografie a informácie napríklad o výstavbe Lurdskej jaskyne v areáli kostola, o regulácii Trnávky, o zakladaní Jednotného roľníckeho družstva v Modranke, dobrovoľných hasičoch, ľudovej škole alebo napríklad o takej v minulosti celkom bežnej udalosti, akými bývali zabíjačky.

Munipolis Trnava
reklama

 

Keďže Modranka je starodávne pútnické miesto, v kalendári nemôžu chýbať ani informácie o pútiach.

 

Kalendár vydal obyvateľ Modranky Ján Rezbárik prostredníctvom občianskeho združenia Pro Moderdorf. Ako nás informoval, niektoré fotografie pochádzajú z jeho archívu, ďalšie mu poskytli obyvatelia Modranky.

 

Jedinečný nástenný kalendár ponúka za dobrovoľný príspevok, ktorý chce použiť na vydanie kalendára na rok 2025 a iné verejnoprospešné účely.

 

Nemalo by však zostať len pri kalendári, Ján Rezbárik nám prezradil, že už pracuje na budúcom erbe Modranky a zbiera materiál na knihu o Modranke.

 

Rovnako ako nástenný kalendár by aj ďalšie plánované počiny mohli pomôcť zachovať identitu a jedinečnosť Modranky.

(pm)

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama