Trnavské rybníky
reklama

Na Katarínke vlani dobrovoľníci aj pochovávali, tento rok budú pokračovať v záchrane ruín

AKTUALITY - Región | 8.1.2024, 08.45, prispievatelia

Za 29 rokov sa do záchrany Katarínky zapojilo počas prázdninových družín už viac ako 2000 dobrovľníkov. Organizátori už otvorili prihlasovanie sa pre záujemcov na tohtoročné družiny.

Na Katarínke vlani dobrovoľníci aj pochovávali, tento rok budú pokračovať v záchrane ruín

Ilustračné foto: OZ Katarínka

Cukrovar
reklama

 

Občianske združenie Katarínka bude aj v tomto roku pokračovať v záchrane ruín Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach v okrese Trnava dobrovoľníkmi. Pôjde už o tridsiaty ročník dobrovoľníckych prác na tomto kedysi pútnickom mieste.

 

Počas tohto obdobia sa do záchrany Katarínky pre ďalšie generácie zapojilo už viac ako 2 000 prevažne mladých ľudí. Ako informoval Sebastián Lukáš Šedo z občianskeho združenia Katarínka, ďalší záujemcovia sa už teraz môžu prihlasovať do niektorej z prázdninových dobrovoľníckych družín.

 

Vlani sa do prác v areáli zrúcaniny zapojilo viac ako 150 dobrovoľníkov, z toho 68 nových. Najviac sa venovali prácam v priestoroch suterénu juhozápadnej časti kláštora a na južnom kláštornom múre.

Májový kvet
reklama

 

V juhozápadnej časti kláštora pokračoval v archeologický výskum pod odborným dohľadom archeologičky.

 

„Cieľom bolo preskúmať doposiaľ neodkrytú časť múru veľkej miestnosti suterénu. Zaujímavým objavom boli nápisy na stenách. V priestoroch suterénu a pivnice prebiehali murárske práce zamerané na konzerváciu a premurovanie,“ uviedol Sebastián Lukáš Šedo.

 

Na južnom múre kláštora obnovili tri okenné záklenky. Do pôvodných otvorov v múroch doplnili dubové trámy, ktorých funkciou bolo statické zaistenie múru. Trámy ručne tesali dobrovoľníci.

 

Aj v roku 2023 pre priaznivcov Katarínky organizovali viaceré verejné podujatia, ako Bielonedeľná púť, Deň otvorených dverí či Noc kostolov.

 

„V závere leta sa na Katarínke udiala netradičná udalosť. Pochovávanie kostrových pozostatkov ľudí, ktoré sa našli pri archeologickom výskume krýpt. Po dôkladnom antropologickom výskume boli opäť umiestnené na pôvodné miesto,“ uviedol Šedo.

 

Počas 29 rokov dobrovoľníckych prác sa viac ako 2 000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť dv krypty, osem kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu.

 

Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia, ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama