Trnavské rybníky
reklama

Futbal začal hrávať až ako tínedžer, posila Spartaka sa vidí v Sterlingovi

ŠPORT - Futbal - Spartak | 14.1.2024, 16.30, Ján Král

Spartak Trnava získal v zimnej prestávke zaujímavý typ futbalistu. Zo švédskeho Västerås SK angažoval krídelníka s menom Jaheem Burke. Dvadsaťdvaročný rodák z Jamajky, ktorý má švédske občianstvo, sa ukazuje ako solídna posila. Nebojí sa hrať jeden na jedného, má dobrú kľučku, rýchlosť a solídnu strelu. V rozhovore, ktorý sme s ním viedli v rámci herného pobytu andelov na Malte, kde absolvujú Tipsport Malta Cup, sme sa pýtali nielen na futbal.

Futbal začal hrávať až ako tínedžer, posila Spartaka sa vidí v Sterlingovi

Jaheem Burke v drese Spartaka. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Na jednej z vašich fotografii, ktorú Spartak zverejnil po podpise zmluvy, ukazujete prstami gesto pripomínajúce písmeno L. Vraj takto oslavujete góly. Čo tým signalizujete?
- Ide o prvé písmeno v mene mojej najlepšej priateľky, partnerky, môjho všetkého. Volá sa Lea. Poznáme sa od detstva, pár tvoríme zhruba štyri roky.

 

 

Predtým než ste prišli s rodinou do Švédska, ktorého občianstvo už máte, vyrastali ste dvanásť rokov na Jamajke. Ako vnímate svoju rodnú krajinu?
- Život na Jamajke je z ekonomickej stránky pomerne náročný, mnoho ľudí tam trpí chudobou. Mojej rodiny sa to našťastie netýka, patrí k strednej triede, nie sme ani chudobní, ani bohatí. Pochádzam z mesta Kingston, do Švédska sme sa sťahovali, keď som mal 12 rokov. Na Jamajke zostal žiť môj najstarší brat, ujo a širšia rodina. Zvyknem sa tam vracať vždy, keď môžem, akonáhle mám voľno, idem tam na dovolenku. Pochádzam z piatich detí, traja sme chalani a mám dve sestry.

 

 

Hrá ešte niekto z vašich súrodencov futbal?
- Vlastne nikto, vôbec netuším, odkiaľ sa vzali moje vlohy pre tento šport. Na Jamajke som dokonca futbal súťažne ani nikdy nehral. Začal som až po príchode do Švédska. Mal som asi trinásť rokov, keď ma zobrali do lokálneho klubu v Štokholme s názvom Rågsveds. Tam som sa učil prvé futbalové kroky, pôsobil som tam asi rok.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Prečo ste nehrávali futbal na Jamajke?
- Nemal som futbal predtým v obľube.

 

 

Čo sa zmenilo v tomto ohľade vo Švédsku?
- Futbal mi pomohol získať priateľov. Keď som začal hrávať, uvedomil som si, že chcem ísť touto cestou a že futbal je zábava. 

 

 

Kto vás priviedol k futbalu?
- Tréner z klubu Rågsveds ma videl hrať futbal v škole na ihrisku, povedal mi, aby som to skúsil u nich v klube. A tak to začalo. Futbalu som úplne prepadol, ľudia v mojom okolí ma podporovali, hovorili mi, že mám na to, aby som pokračoval a zlepšoval sa. To ma motivovalo.

 

Gesto pre priateľku Leu. Foto: Lukáš Grinaj

 

 

Čo robievate vo voľnom čase, ak sa práve nevenujete futbalu?
- Futbal je veľmi náročný šport. Myslíte naň, aj keď sa vám darí, aj keď vám nejde karta. Špeciálne záľuby nemám, odpočiniem si pri televízii, pozriem si iné futbalové zápasy. 

 

 

Máte obľúbeného hráča?
- Áno. Raheema Sterlinga, krídelníka Chelsea. Má korene na Jamajke. Taktiež je to krídelník, osobne sa nepoznáme, ale snáď sa raz stretneme. Mojimi obľúbenými súťažami sú La Liga a Premier league.

 

 

Čo by ste odporučili našincovi z kuchyne vašich krajín? 
- Vo Švédsku je dobrá strava, ale nie taká dobrá ako v Jamajke. Môj obľúbený pokrm má medzinárodný názov Ackee and Saltfish, je to jamajské národné jedlo. Ackee je ovocie, k tomu je špeciálny druh ryby. 

 

Jaheem Burke pri prieniku do obrany Austrie Viedeň. Foto: Ján Král

 

 

V Spartaku nosíte na drese číslo 70. Podľa čoho ste si vyberali práve túto cifru?
- Moje obľúbené čísla sú 7 a 10. Sterling nosí sedmičku, tá však bola v Spartaku obsadená, desiatka je vyradená na počesť pamiatky Jozefa Adamca, takže som bral 70-tku.

 

 

Počuli ste už o niečo o fanúšikoch Spartaka?
- Veru áno, sú výborní. Verím, že im budem robiť radosť a nebudú sa na mňa hnevať. 

 

 

Čo rozhodlo v prospech Trnavy pri rozhodovaní o prestupe?
- Vo Švédsku som sa cítil vo svojej komfortnej zóne, chápal som však, že ak chcem byť profesionálny futbalista, musím urobiť niečo navyše a vystúpiť z tejto zóny. O Trnave som mal informácie, že je tu veľmi dobrá futbalová atmosféra, skvelí fanúšikovia a kvalitný trénerský štáb. Teraz som tu, tvrdo pracujem, atmosféra v tíme je výborná a všetko na mňa pôsobí profesionálne.

 

 

Tréner Gašparík spomínal, že po prvých tréningových dňoch ste toho mali skutočne dosť a cítili ste únavu. Je to tak?
- Veru áno, aj ľahší tréning v Spartaku je náročnejší ako ťažký tréning vo Švédsku. Verím, že čoskoro sa dostanem do svojej top formy, pracujem na tom. Niekedy je to náročné všetko zvládnuť, ale zase viem, že pre moje telo je to potrebné.

 

Obrancom Austrie dával zabrať. Foto: Ján Král

 

 

Vo vašom futbalovom životopise máte okrem švédskych klubov aj krátku zastávku v španielskej Murcii. Môžete o tom povedať viac?
- V Španielsku som strávil asi mesiac. Pre mňa to bolo vtedy v Murcii veľmi náročné. Nikto mi nerozumel, mal som 17 rokov, chýbala mi rodina. Ukončili sme kontrakt a vrátil som sa do Švédska, kde som začal odznova.

 

 

S novými spoluhráčmi v Spartaku ste sa už stihli spoznať aj osobnostne?
- Každý je ku mne priateľský, chalani ma prijali medzi seba veľmi dobre. Na izbe som počas sústredenia na Malte so „Zizzou“ Osenim. Veľa spolu debatujeme. 

 

 

Aké sú vaše futbalové ciele do tejto sezóny a do budúcnosti?
- V tejto sezóne by som chcel čo najviac hrávať, pomôcť tímu k úspechom. Verím, že sa mi podarí streliť góly a na nejaké prihrať. Chcem naplniť trénerove predstavy. Teraz rozmýšľam len o Trnave.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama