Trnavské rybníky
reklama

Brankár Rusov: Spartak sa zachoval férovo, teraz musím ukázať, že som pripravený

ŠPORT - Futbal - Spartak | 18.1.2024, 17.00, Ján Král

Prekonal dve operácie kolena, po dvoch rokoch sa vrátil do súťažného kolotoča. Štarty si následne pripísal za áčko Spartaka i druholigovú farmu z Malženíc. V septembri sa mu však znova ozvali bolesti v kolene. Prvé prognózy nevyzerali dobre a hovorili dokonca o ohrození kariéry Dobrivoja Rusova. Našťastie sa nepotvrdili, rakúsky špecialista odporučil brankárovi andelov odpočinok spojený s ľahšou liečbou kolena. Dnes 31-ročný gólman znova chytá a bojuje o miesto v zostave trénera Michala Gašparíka.

Brankár Rusov: Spartak sa zachoval férovo, teraz musím ukázať, že som pripravený

Dobrivoj Rusov v zápase s Hradcom Králové na Tipsport Malta Cup-e. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama

 

V plnohodnotnom tréningovom procese ste už dlhé týždne, do zápasov ste naskočili v zimnej príprave zatiaľ do dvoch zápasoch Tipsport Malta Cup-u? Ako ste sa cítili v bránke?
- Prejavilo sa, že som mal trochu pauzu, ale nebolo to nič strašné. Podarili sa mi niektoré zákroky, vznikli aj určité chybičky. Verím, že prídem do stavu, keď sa budem cítiť medzi troma žrďami ešte pohodlnejšie. Na to treba čo najviac zápasov. Dúfam, že bez zranenia ich odchytám čo najviac v príprave a potom v súťažných dueloch či už za Malženice alebo za áčko Spartaka.

 

 

Na Malte ste oslávili 31. narodeniny. Hovorieva sa, že brankári dozrievajú neskôr, takže podľa tohto hesla by ste mali ísť do najlepších rokov kariéry...
- Verím, že mi to zdravie dovolí, musím to už tak povedať. Bolo to totiž všelijaké. Posledného dva a pol roka mi plány nevychádzali, idem teraz zo dňa na deň, nechcem niečo veľké sľubovať. Spravím maximum a uvidíme, čo bude.

 

 

Po dvoch rokoch laborovania s kolenom ste sa vrátili do tréningového procesu, na jeseň sa však znova objavila komplikácia v rovnakej oblasti. Klub reagoval príchodom Michala Šullu, nakoľko sa nevedelo, aký vážny váš problém bude. Ako ste teraz na tom po zdravotnej stránke? 
- Bola to zvláštna situácia, rozchádzali sa názory doktorov. V skratke poviem, že hrozilo, že by som s futbalom nemohol pokračovať, no napokon vysvitlo, že som len potreboval dostať do kolena výživu. Tú som dostal a môj súčasný stav ukazuje, že to tak bolo dobre. Teraz fungujem normálne, koleno drží a verím tomu, že už nebudem musieť riešiť vážne problémy.

ŠUPA technika
reklama

 

 

Keď vám oznámili, že vaša kariéra je ohrozená, muselo to byť pre vás náročné aj z psychického pohľadu. Poriadne vám odľahlo, že sa môžete opäť venovať futbalu?
- Áno, samozrejme, ale už to beriem trochu inak. Bola to ťažká situácia, po druhej operácii som si povedal, že ak by sa ešte niečo malo stať s kolenom, tak to tak asi malo byť. V hlave som sa na to aj trochu chystal, aby to nebol pre mňa potom priveľký šok. Keď hrozil koniec kariéry, mal som všelijaké myšlienky, našťastie, napokon všetko bolo inak. Už sa ale na veci pozerám trochu triezvejšie. Nechcem si robiť veľké plány, stavať si vzdušné zámky. Verím, že sa vážnym zraneniam vyhnem a nebudem nadlho vypadávať z tréningového procesu, bez pravidelného tréningu nechytíte dobrú formu. Navyše, človek je unavený z toho, ak stále začína od začiatku. To je na nervy. Môj cieľ je, aby som do konca sezóny absolvoval každý jeden tréning a zvládol každý zápas, v ktorom dostanem šancu. Potom si môžem robiť nejaké vízie.

 

Rozcvička je dôležitá. Foto: Lukáš Grinaj

 

 

Kto bolo vašou oporou v čase, keď prognózy lekárov vyzerali zle?
- Samozrejme, vždy pri mne stojí rodina. Či už pri úspechoch, ale aj v ťažkých chvíľach. Spomenúť musím trénera brankárov Spartaka Pavla Kamescha, ktorý mi dával silnú nádej. Občas som na neho pozeral, či to nehovorí len preto, aby ma upokojil. Potvrdilo sa však, že mal pravdu. Aj keď som vyzeral na odpis, ukázal, že si ma váži a že to so mnou ešte nezabalil. Stále mi dával šancu, veril mi a to si veľmi cením.

 

 

Bol by to pekný príbeh, keby sa Dobrivoj Rusov opäť stal jednotkou v Spartaku, nie?
- To by bol veľký happy end. Stále za to bojujem, robím maximum, nevylučujem to, ale ako hovorím, potrebujem trénovať, mať za sebou tréningy a potom sa ako brankár cítim najlepšie. Hlavne sa tréningový proces nesmie na dlho prerušovať. Futbalisti, ktorí majú formu, drilujú veci v tréningovom procese, sú silní a zabehnutí. Brankár musí byť vychytaný, mať za sebou veľa tréningových situácií a vybudovaných návykov. Túžim po scenári, ktorý ste načrtli, ale najprv musí moje telo a koleno ukázať, že je schopné hrať na najvyššej úrovni na Slovensku.

 

Opäť v akcii. Foto: Lukáš Grinaj

 

 

Tréner Michal Gašparík spomínal, že až 17 hráčom končia v lete zmluvy, do tejto skupiny patríte aj vy. Prebiehajú už rozhovory s klubom o vašej budúcnosti v Spartaku?
- Zatiaľ k tomu neprišlo, klub teraz z nás brankárov rieši hlavne budúcnosť Domina Takáča. A ani sa tomu nečudujem, po chvíľach, keď som nebol zdravý, musím aj ja ukázať klubu, že som fit a pripravený chytať. Verím, že ak ukážem pripravenosť a konkurencieschopnosť, k novej zmluve si sadneme. Doposiaľ klub voči mne ukázal férovosť a to veľmi oceňujem.

 

 

Čo hovoríte na sústredenie na Malte spojené s turnajom Tipsport Malta Cup? Je to zaberačka aj pre vás brankárov?
- Inak som bral sústredenia, keď som bol mladší, teraz už po poriadnej zaberačke cítim únavu. Niekedy sme stíhali s chalanmi ešte hrať počas voľných chvíľ Playstation a pozerať televíziu. Teraz prídem po tréningu, ľahnem si do postele a spím. A to aj po obede. Keď to odľahčím, tak v podstate na Malte len trénujem, jem a spím. Je to zaberačka, tréner nás chce mať na sezónu pripravených. Po skončení turnaja zostávame na ostrove do nedele, pracujeme na kondícii, po návrate do Trnavy sa už bude mančaft postupne vylaďovať na súťažné zápasy.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama