Trnavské rybníky
reklama

Pracháreň v Trnave otvorili pred 30 rokmi, zatvorili o pár rokov neskôr

RELAX - Retro | 29.1.2024, 17.23, prispievatelia

Prvých návštevníkov v zrekonštruovanej historickej budove Prachárne v centre Trnavy privítali 28. januára 1994 o 9:00.

Pracháreň v Trnave otvorili pred 30 rokmi, zatvorili o pár rokov neskôr

Pracháreň v osemdesiatych rokoch minulého storočia. FOTO: fb/Fotky stará Trnava

Fragile v Dome Kultúry
reklama

 

Bola to veľká udalosť, keď presne pred tridsiatimi rokmi po náročnej rekonštrukcii historického objektu v centre Trnavy otvorili Pracháreň, budovu s viacerými gastroprevádzkami.

 

Vtedajšiemu primátorovi Trnavy Imrichovi Borbélymu odovzdal symbolické kľúče od kompletne vynovenej Prachárne šéf stavebnej spoločnosti AG Euro Kontrakt František Bocán.

 

Prevádzka v objekte mala nadviazať na populárne Mliečne lahôdky, ktoré tam fungovali predtým, a ktoré Trnavčania poznali ako Mliečny bar.

reklama

 

Okrem lahôdok a dvoch miniobchodíkov na prízemí vítala prvých zákazníkov vegetariánska reštaurácia a regionálna reštaurácia na poschodí, k dispozícii boli dva rokovacie salóniky a hore aj tri dobre vybavené apartmány.

 

Ľudia sa otvoreniu Prachárne tešili, pretože niekoľko rokov zatvorený Mliečny bar im už chýbal. Vtedy nikto netušil, že o pár rokov bude národná kultúrna pamiatka potrebovať veľkú rekonštrukciu opäť.

 

Mesto Trnava po novembri 1989 zdedilo už v tom čase zatvorený objekt, ktorého rekonštrukcia sa začala ešte v roku 1987. Mestský stavebný podnik so stavebnými prácami začal, do revolúcie v roku 1989 ich však nestihol dokončiť.

 

Po zmene politických aj ekonomických podmienok už bolo všetko inak. Mesto Trnava si v zmenených ekonomických aj spoločenských podmienkach zobralo investíciu na svoje plecia, aj keď už vtedy boli úvahy o predaji celého objektu.

 

V polovici roku 1992 bolo nariadené statické zabezpečenie celej budovy, v októbri už bolo objekt vyprataný a spoločnosť AG Euro Kontrakt začala so stavebnými prácami.

 

Začiatkom roku 1994 bola budova dokončená a 28. januára o 9:00 otvorená pre verejnosť. Výška investície prekročila 60 miliónov korún, čo boli na tú dobu naozaj veľké peniaze.

 

Samospráva sa ľudí pýtala, ako by sa zrekonštruovaný objekt s gastroprevádzkami mal volať.

 

Známy archivár a historik Jozef Šimončič prišiel s názvom Pracháreň, ktorý odkazoval na jednu z pôvodných funkcií objektu, ktorý pred stáročiami slúžil ako sklad pušného prachu. Názov Pracháreň zvíťazil a treba povedať, že sa medzi ľuďmi rýchlo ujal.

 

Prevádzku Prachárne zabezpečovala spoločnosť Mestský dom lahôdok, v ktorej boli spoločníkmi mesto Trnava a stavebná firma AG Eurokontrakt, ktorá objekt rekonštruovala.

 

O spokojnosť návštevníkov stravovacieho a ubytovacieho zariadenia sa staralo na začiatku 38 zamestnancov.

 

Podnikanie však nešlo tak, ako by si spoločníci želali. Nepomohla výmena ľudí, ani ustúpenie od niektorých aktivít, ktoré nezarábali. Šťastím v nešťastí bolo, že budova zostala po celý čas majetkom mesta.

 

Aby sme to nenaťahovali – podnikanie spoločnosti Mestský dom lahôdok veľmi nešlo. Samospráva ponúkla priestory iným prevádzkovateľom, dopadlo to ešte horšie – budova skončila niekedy v roku 2008 s totálne vyrabovaným a zničeným interiérom.

 

Potom sme už len krútili hlavou, ako je možné, že rabovaniu nikto nezabránil, aj keď Pracháreň stojí v susedstve radnice. Odpoveď sme sa nikdy nedozvedeli a už sa ani nedozvieme.

 

(pm)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama