Trnavské rybníky
reklama

Štefan Miček miloval Afriku. Prešiel ju na bicykli, na mopede, aj na Avii

RELAX - Trnavské pikošky | 30.1.2024, 09.10, prispievatelia

Novinár, publicista a cestovateľ Štefan Miček sa narodil v Trnave pred 80. rokmi.

Štefan Miček miloval Afriku. Prešiel ju na bicykli, na mopede, aj na Avii

Štefan Miček (v okuliaroch) precestoval kus sveta, ale Afrika ho lákala najviac. Archívne foto: vm

reklama

 

Boli traja, mladí, nadšení pre svoj šport, snažiaci sa uskutočňovať stále náročnejšie podujatia. Takto sa začína kniha Na bicykli cez Saharu z roku 1982 trojice cestovateľov, Trnavčanov Miroslava Majtána, Štefana Mičeka a ich pražského spolupútnika Vladimíra Přibyla.

 

Opisujú v nej naozaj netradičnú cestu na bicykloch Saharou z roku 1976. Možno treba mladšej generácii pripomenúť, že v tom čase išlo o cestovanie bez internetu, mobilov a navigácií.

 

Novinár, cestovateľ a dobrodruh Štefan Miček Afriku miloval, navštívil ju najmenej sedemkrát. Prešiel ju nielen na bicykli, ale aj na mopede či Avii. V pondelok 29. januára uplynulo 80 rokov od jeho narodenia.

reklama

 

„Naša cesta do Afriky sa skladala z dvoch častí. V prvej časti to bol športový výkon, prechod Sahary na bicykloch v úseku Alžír – Tamansrasset, ktorý meral 2100 kilometrov. Bol to náročný výkon, predovšetkým v úvodnej a potom v záverečnej etape,“ píšu cestovatelia vo svojej knihe.

 

Absolvovať museli na začiatku napríklad prudké stúpanie cez hrebene Atlasu. A keďže nemali k dispozícii žiadnu podporu v podobe sprievodných vozidiel, všetko, čo na šesťtýždňovú expedíciu potrebovali, si viezli na svojich bicykloch značky Favorit.

 

Po športovej časti nasledovala cesta cez oblasť tropických pralesov na pobreží Guinejského zálivu. Tú už absolvovali ako s dalo: na nákladných autách, taxíkoch, vlakom, autostopom, jednoducho, čo bolo práve „po ruke“.

 

Štefan Miček absolvoval aj niekoľko ďalších dobrodružných afrických expedícií.

 

„Afrika ho lákala určite najviac, ale precestoval aj veľkú časť Európy a v cestovateľskom zozname mal aj ázijské krajiny. O tom, že bývalé Československo mal zmapované od Chebu až po Morské oko na východe Slovenska, je zbytočné hovoriť,“ zaspomínal si na Štefana Mičeka jeho syn Vladimír.

 

Štefana Mičeka lákal svet, a aj keď v časoch socializmu to s cestovaním nebolo jednoduché, išiel si tvrdohlavo za svojimi snami.

 

Pravda, stalo sa aj to, že z plánovanej dvojmesačnej cesty do Afriky sa stala neplánovane štvormesačná, ale napokon mali jeho cesty vždy dobrý koniec.

 

Štefan Miček bol nielen cestovateľ, ale aj novinár. Pôsobil napríklad v redakcii týždenníka Život.

 

„Táto redakcia mu vyhovovala asi najviac, nemal tam krkolomné termíny ako v spravodajstve alebo denníku. Šéfredaktor mal pre neho pochopenie, a to mu umožňovalo žiť život, aký žil,“ dodal syn Vladimír.

 

Po novembri 1989 sa dal Štefan Miček, tak ako mnohí iní, na podnikanie. Mal nezaplatiteľné skúsenosti a pred sebou veľké možnosti. Na druhej strane, podnikanie možno nie je pre každého.

 

Aj keď značnú časť svojho života prežil Štefan Miček v bratislavskej Petržalke, jeho životná púť sa skončila 15. marca 2021 tam, kde sa aj začala, v jeho rodnej Trnave.

 

PAVOL MACHOVIČ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama