Trnavské rybníky
reklama

Budúcnosť mužského hokeja v Trnave je neistá, mládeži sa darí aj ekonomicky

ŠPORT - Hokej | 2.2.2024, 06.30, Ján Král

Klub je nútený uvoľniť hráčov, o ktorých je záujem, aby si finančne uľavil.

Budúcnosť mužského hokeja v Trnave je neistá, mládeži sa darí aj ekonomicky

Ilustračné foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Bude mať Trnava mužský hokejový tím aj v novej sezóne? Ekonomická situácia v klube nie je ružová a čoraz viac sa vynára čierny scenár.

 

Verejne to priznalo už i vedenie klubu. Dobrou správou je, že mládežnícke družstvá, ktoré fungujú pod iným subjektom - HKM Trnava - sú finančne stabilizované a dokonca pracujú na rozvoji.

 

Hokej teda v meste nezanikne, otázka znie, ako ďalej s mužským kolektívom od leta.

ŠUPA technika
reklama


„Sezónu určite dohráme,“ hovorí prezidentka HK Gladiators Trnava Adriána Hosťovecká. Odpoveď na tému, čo bude s hokejovým áčkom v novom ročníku však zatiaľ nemá ani ona.


Trnavský hokej vystupuje pod jednou hlavičkou, reálne ho však tvoria dva subjekty. Na jeseň sa oddelila mládežnícka sekcia, ktorá zahŕňa 11 družstiev po dorast a asi 260 detí pod názov HKM Gladiators Trnava.


Áčko a extraligová juniorka pokračujú pod subjektom HK Gladiators Trnava. Kým v minulej sezóne sa gladiátorom v mužskej lige darilo a dokonca komplikovali v play-off život Martinu, v novom ročníku výsledkovo tápu.


Po 37 odohraných zápasoch družstvu patrí jedenásta priečka tabuľky, nižšie je už len zostupová pozícia, na ktorej je aktuálne Rimavská Sobota so sedembodovou stratou na Trnavu.


Okrem športovej stránky sa však klubu, ktorý zastrešuje mužov, nedarí ani na finančnom poli. V klubovom vyhlásení na sociálnej sieti sú priznané nevyplatené faktúry voči viacerým subjektom, ktorým klub ďakuje za trpezlivosť.


„Realita je taká, že ak sa v najbližších hodinách nestane zázrak, budeme musieť zoštíhliť náš mužský káder a pustiť z klubu hráčov, o ktorých je záujem inde, nakoľko sa blíži koniec prestupového obdobia a náš klub musí z ekonomických dôvodov zredukovať náklady na odmeny hráčov A-tímu. Základná časť našej súťaže sa končí začiatkom marca a vzhľadom na nedostatočné financie, musíme pristúpiť k takémuto  kroku,“ uviedla Hosťovecká.


Prvé odchody už sú potvrdené. Brankár Juraj Hollý sa presúva do Prešova, Samuel Záhradník zamieril do Fínska, Aapo Alapuranen do Poľska.


Po 15. februári už klub zrejme nebude môcť využívať služby Jakuba Ružeka, ktorý má striedavé štarty z Nových Zámkov.  Kluby, ktoré sa pripravujú na play-off, prejavili záujem aj o ďalších hráčov. Otázka teda znie, či odchodov nebude viac.


„Nepripúšťame si vypadnutie z prvej ligy. Pred nami je ešte deväť kôl. K dobru oproti našim tabuľkovým susedom máme aj zápas s reprezentačnou osemnástkou a hoci sú tamojší mladíci šikovní, predsa len by nemali nad našimi mužmi zvíťaziť. Samozrejme za predpokladu, že udržíme hráčov pokope. Momentálna finančná situácia nám to neumožňuje a ak nezískame financie, musíme náš tím zoštíhliť, čo nám prinesie ekonomickú úľavu,“ pokračuje Hosťovecká.


„Táto sezóna je veľmi netradičná, nakoľko aj mnohé podnikateľské subjekty prehodnocujú podporu športu. A to aj napriek pôvodným dohodám. Štát donorov a sponzorov neodmeňuje a oni, samozrejme, pred športom a kultúrou uprednostnia svoju vlastnú firmu a jej zamestnancov. Možno aj toto bude agenda nového ministerstva športu – ako stimulovať firmy k podpore športu.... Nech Bože dá,“ dodáva prezidentka klubu.


Klub sa pokúša získať peniaze cez asignáciu 2 percent z daní, dobrovoľní darcovia môžu prispieť na klubový účet SK06 0900 0000 0051 6984 0323, podnety na spoluprácu príjmajú cez sekretariat@hktrnava.sk a stále je tu možnosť pomáhať klubu aj zo strany fanúšikov účasťou na domácich zápasoch a teda kúpou vstupeniek.

 

Najbližší duel hrajú gladiátori doma už dnes - teda v piatok 2.februára o 17:30, keď privítajú Modré krídla Bratislava.

 

 

Mládež je v plusových číslach

Rozdelenie mužského a mládežníckeho hokeja v Trnave prišlo po vzore z iných slovenských klubov. Mládež sa podľa slov prezidenta HKM Gladiators Trnava Romana Strážovca podarilo stabilizovať po trénerskej i finančnej stránke.


„Ekonomické údaje máme relatívne dobré, sme v plusových číslach, snažíme sa o to, aby v klube hralo čo najviac detí. Máme kvalitných trénerov, niekoľkých reprezentantov, už mládežníci odchádzajú od nás do Švédska a Fínska,“ vraví Strážovec.


HKM má ku koncu januára splatené všetky záväzky voči dodávateľom a SZĽH. Trénerský tím sa rozrástol o ďalších odborníkov, spoluprácu začali aj s kondičnými trénermi. 


„Všetky naše deti, vrátane predprípravky, budú pravidelne testované a porovnávané s deťmi v iných športoch a iných regiónoch,“ vraví Strážovec.


Postupne nakupujú cvičebné pomôcky v súlade s odporúčaniami kondičných trénerov. Plánujú zaobstarať aj predeľovacie mantinely pre ročníky, aby sa tretiaci a štvrtáci učili hrať hokej v súlade s najmodernejšími trendami.


Po športovej stránke plánujú na jar organizáciu medzinárodnych turnajov, deti sa budú môcť konfrontovať s rovesníkmi z Čiech, Rakúska, Maďarska a Talianska.


Otázka je, čo bude s juniorským tímom, v prípade, že by sa HK Trnava nedokázal do leta vysporiadať s ekonomickými problémami. Aktuálne patrí celok pod HK, šanca je, že by ho prevzala HKM.


„V HKM sme pripravení sa o tom baviť. Náklady na juniorku sú obrovské, urobíme však všetko, aby sme kategóriu zachovali. Trnave tento tím dáva kredit na hokejovom poli,“ dodal Strážovec.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama