Spartak postúpil v pohári, v strhujúcom závere otočil duel v Košiciach

ŠPORT - Futbal - Spartak | 3.2.2024, 18.45, Ján Král

Trnavčanov vycestovalo podporiť na východ republiky asi dvesto fanúšikov. Po zápase sa tešili z postupu.

Spartak postúpil v pohári, v strhujúcom závere otočil duel v Košiciach

Kelvin Ofori strelil prvý gól Spartaka v zápase. Foto: Lukáš Grinaj

Futbalisti Spartaka Trnava si vybojovali postup do ďalších bojov Slovnaft Cup-u. V dohrávke osemfinále slovenského pohára vyhrali na pôde Košíc 3:2, pričom výsledok strhli na svoju stranu v závere zápasu.

Duel síce začali aktívnejšie Trnavčania a prvé, hoci nepresné, zakončenie mal Daniel, udreli však domáci.

Smoliarom v 7. minúte bol na trnavskej strane stopér Djurič. Najprv nezvládol súboj s Faškom, lopta cez Medveda a Obouneta putovala do šestnástky, kde ju opäť Djurič odvrátil priamo pred Medveda, ktorý zakončil v dobrej pozícii bez prípravy a Djurič si ešte nešťastne strelu zrazil do bránky.

Gólová odpoveď Trnavy ale prišla vzápätí. Ofori na pravej strane pretlačil Šindelářa, vnikol do košickej šestnástky ako nôž maslom, obišiel Greššáka a okolo Kružliaka umiestnil loptu do siete. Písala sa 8. minúte a bolo 1:1.

Potom Obounet potiahol akciu, no spoza pokutového územia vypálil nad bránku.

V 24. minúte skórovali Košice druhýkrát. Faško dostal na ľavej trnavskej strane luxusný priestor na center, Ofori nepokryl na zadnú žrď nabiehajúceho Golikova a ten síce dočahoval loptu, ale stihol ju zblízka usmerniť za Takáčov chrbát.

Trnavská žrď potom zvonila po strele Galloviča, na opačnej strane opečiatkoval tyč Bukata. Trnava sa v závere prvého dejstva nadýchla k náporu, Štetinovu hlavičku po rohu odvrátil spred čiary domáci obranca, Djuričinove zakončenie z päťky tiež nebolo úspešné.

Cez prestávku stiahol trnavský tréner Gašparík z ihriska Djuriča, nahradil ho Šulek, ktorý sa postavil na pravý kraj obrany a na stopérsky post išiel Koštrna.

Andeli dostali Košice pod tlak, vypracovali si viacero dobrých akcií, ktorým ale chýbala lepšia koncovka. Vo finálne fáze neuspeli Šulek, Štetina a po Šulekovej spätnej prihrávke ani Djuričin, ktorému zakončenie sklzom zblokoval Kružliak.

V 69. minúte spravil trénerský štáb Spartaka trojité striedanie. Dohrali Mikovič, Bernát a Djuričin, nahradili ich Azango, Paur a Poznar. Na ľavý kraj obrany sa zasunul Daniel.

Druhý polčas sa hral v podstate na jednu bránku, Košice sa pohybovali zatiahnuté v bloku, Trnavčania sa skúšali dostať k zakončeniu centrami, ktoré však dlho nenachádzali adresátov.

V 75. minúte sa k strele dostal Daniel, Figueiredo vyrazil na roh. Portugalský brankár v službách Košíc si pripísal úspešný zákok aj po hlavičke Azanga a ďalekonosnej jedovke Štetinu.

Spartakovci sa napokon dočkali vyrovnania v 85. minúte. Bainovičov priamy kop umne pozdvihol na prvej tyči Šulek a lopta zapadla do siete – 2:2.

Trnava sa ďalej snažila rozhodnúť v riadnom hracom čase a podarilo sa. V 90. minúte posadil Daniel center z ľavej strany na hlavu Bainoviča a ten z päťky dokonal obrat na 2:3.

Filip Bainovič si po víťaznom góle od radosti dal dole dres. Foto: Lukáš Grinaj

Spartak po postupe vo štvrťfinále čakajú Michalovce, hrať sa bude opäť na východe republiky, duel je naplánovaný na 28. februára o 14:30.

Slovnaft Cup – osemfinále:

FC Košice – FC Spartak Trnava 2:3 (2:1)
Góly: 7. Medved, 24. Golikov – 8. Ofori, 85. Šulek, 90. Bainovič
ŽK: Djurič, Zeljkovič, Štetina, Bainovič
Rozhodovali: Očenáš – Vorel, Hrmo
Diváci: 2918
KOŠICE: Figueiredo – Fabiš, Jonec, Kružliak, Šindelář, Golikov (72. Petrák) – Faško (83. Sabolčík), Greššák, Gallovič - Medved, Obounet (72. Qose). Tréner: Kozák ml.
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, Djurič (46. Šulek), Mikovič (69. Azango) – Zeljkovič – Ofori, Bernát (69. Paur), Bukata (76. Bainovič), Daniel – Djuričin (69. Poznar). Tréner: Gašparík ml.

Hlasy trénerov (zdroj TV JOJŠport)
Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Vo futbale sa dejú rôzne veci, dnes sa stalo, že zápas nesadol nášmu mladému stopérovi, robili sme chyby, strašne nám horela defenzíva. Prvých 10 minút, kým sme sa do toho dostali, bolo veľmi zlých, ale reagovali sme. Bol som spokojný s ofenzívou, vedeli sme sa tam dostať, mali sme veľa cenrov, no netriafali sme hráčov, až v závere sme konečne hráčov v šestnástke našli. Mali sme tam dobré nábehy. Ofenzíva dobre, v defenzíve nás strašne poznačil začiatok, po ktorom mužstvo znervóznelo. Ukázala sa však sila tímu a ideme ďalej.

Pokiaľ by som v 69. minúte nestriedal, aj tak to nebolo zlé v ofenzíve, chceli sme ale zmeniť typológiu hráčov. Bainovič kopol štandarku na 2:2 a potom dal víťazný gól, priniesol oživenie do hry. Daniela sme dali na kraj obrany, ktorý ešte viac podporoval útoky. Pomohli nám striedajúci hráči, o tom to je. Vravel som hráčom pred zápasom, že nemôžu byť sklamaní z toho, že nehrajú od začiatku, ale musia premýšľať ako pomôcť tímu a dnes nám výrazne pomohli.“

Ján Kozák mladší, tréner Košíc: „Prehra je krutá. Zlepšujeme sa, čo musel vidieť každý. Chceme takto pokračovať a myslím, že bude pre každého súpera zložité poraziť nás. Chlapci to odmakali, bola tam aj kvalita ale koniec bol smutný. Jeden sen sa skončil, finále je v Košiciach, každý to vie, sny sme mali. Teraz nás čaká to dôležité a to je liga. Trnava mala svoje šance, aj my. Rozhodla efektivita. Musíme sa zlepšiť v defenzíve, dostali sme tri góly, to je na domácom ihrisku veľa, rozoberieme si to a musíme na tom popracovať.“