Trnavské volejbalistky zvládli náročný program, zahrajú si play-off

ŠPORT - Volejbal | 6.2.2024, 07.00, prispievatelia

Hit UCM má už aj istotu účasti v extralige v budúcej sezóne.

Volejbalistky Hit UCM Trnava po zápase v Novom Meste nad Váhom. Foto: Samuel Rosinský

Trnavské volejbalistky majú za sebou náročný päťdňový program s tromi vonkajšími zápasmi. Dva z nich vyhrali. Po výhre v stredu nad Brusnom v sobotu cestovali k finalistovi Niké Slovenského pohára do Nového Mesta nad Váhom, kde nestratili ani set a zvíťazili 3:0.

V zápase nastúpilo VK Nové Mesto nad Váhom s omladenou zostavou z dôvodu zdravotných problémov svojich kľúčových hráčok na okrajoch siete. Od úvodu hráčky Hit UCM Trnava zatlačili súpera kvalitným podaním a sústredenou hrou.

Prvý set zvládlo družstvo bez väčších problémov. V druhom sete však začali vytvárať veľa vlastných chýb a jednoduché situácie proti mladým hráčkam domáceho tímu riešili zbrklo a nekoncentrovane.

Domáce si vypracovali náskok 19:11 a boli veľmi blízko vyrovnania na 1:1. Za stavu 20:14 pre domáce sa na servis postavila trnavská smečiarka Natália Jánošíková a Trnavčanky vyrovnali na 20:20.

V závere setu mali opäť navrch domáce, keď mali dva setbaly za stavu 24:22, ale hostky stav otočili a práve Jánošíková smečom premenila prvý setbal Hit UCM. Trnavská smečiarka zaznamenala v zápase veľmi dôležité body a bola vyhlásená za hráčku zápasu na strane hostiek.

V treťom sete už domáce pôsobili odovzdane, keď im zostal v hlavách priebeh druhého setu a stratené víťazstvo v ňom. Trnavčanky dovolili domácim iba 11 bodov a zaslúžene sa tešili z víťazstva za tri body.

"Druhý zápas v týždni je úspešne vyhratý, za čo sme veľmi rady. Určite to nebol ľahký súper, keďže sa v dvoch setoch rozhodovalo v koncovkách a rozhodujúce bolo naše podanie a sústredenosť tímu," zhodnotila po zápase priebeh Jánošíková.

Sobotným víťazstvom si Hit UCM Trnava definitívne zaistil postup do play-off v aktuálnej sezóne ako aj istotu práva účasti v Niké extralige žien v nasledujúcej sezóne 2024/2025.

Zaznamenali 11. víťazstvo v sezóne a do konca nadstavby už nemôže tím Pezinka v tabuľke Trnavu predbehnúť. Otázkou ostáva, či po druhej časti skončia Trnavčanky na 6. alebo 7. mieste.

Zápasy štvrťfinále extraligy žien sa v tejto sezóne budú hrať na 3 víťazné zápasy. Prvý odohrajú Trnavčanky 6. marca u súpera, o ktorom sa rozhodne v skupine 1. – 4.

Druhý štvrťfinálový súboj sa odohrá v Mestskej športovej hale v Trnave v sobotu 9.3. Tretí duel je naplánovaný na 12. marca. Prípadné štvrté stretnutie by bolo opäť v Trnave vo štvrtok 14.3. a  piaty zápas 16.3. u súpera.

VK Nové Mesto nad Váhom – Hit UCM Trnava 0:3 (-19, -25, -11)
Rozhodovali: Pivarček a Kováč, 350 divákov.
VK: Balberčáková 4, Rešutíková 2, Dančová 13, Vojtechová 5, Hrneková 4, Kovalčíková 10, liberky Valachová a Jurdová (Barbieriková 0, Moníková 0). Tréner: J. Šujan.
HIT UCM: Grófová 0, Rosinská 14, Límová 2, Povrazníková 14, Jánošíková 9, Kotuličová 5, liberka Vydrová (Sivičeková 0, Sadloňová 3). Tréner: R Filípek.

Hráčky zápasu: Viktória Valachová (VK Nové Mesto nad Váhom) – Natália Jánošíková (Hit UCM Trnava)

Juraj Šujan, tréner VK: "Zápas v podstate dopadol ako mal. Naše mladé hráčky si už získali publikum vo viacerých stretnutiach. Fanúšikovia ich ocenili, podporili, rovnako ako v tomto stretnutí. Úprimne nás mrzí druhý set. Dohrávali sme v útočnej fáze ako sme mali, fungovalo to a zľakli sme sa víťazstva v závere setu. Hráčkam som to prial. Každý set by nám pomohol napredovať. Preto sme si k určitým situáciám povedali aj kritické slová, ale to len preto, aby sme napredovali. Robili sme omnoho viac chýb ako bolo prípustné. Chýbala nám trpezlivosť. Som naozaj rád, že nás Trnava tlačila skúsenosťou a musíme v takýchto stretnutiach lepšie využiť slabiny súperiek. Teší ma, že Trnavčanky ukázali našim mladým hráčkam, na čom ešte musíme pracovať."

Rastislav Filípek, tréner Hit UCM: "Je super, že sa nám v Novom Meste podarilo vyhrať za tri body. Domáce s výrazne omladenou zostavou, ktorú však treba rešpektovať po predchádzajúcich výsledkoch, boli dobrým súperom. Kľúčový bol druhý set, kde sa nám podarilo dotiahnuť sa do koncovky, aj keď sme výrazne bodovo zaostávali."

V Prešove tesná prehra

V nedeľu ukončili víkend hráčky Hit UCM Trnava zápasom v Prešove. V prvom sete nebolo vidieť na hostkách žiadnu únavu z víkendového cestovania. Hrali koncentrovane a v koncovke prvého setu si ustrážili vedenie z úvodu setu.

V druhom sete sa rozhodovalo v koncovke, kde mali viac šťastia domáce volejbalistky a vyrovnali stav setov na 1:1. V treťom sete síce dominovali hostky, ale nešťastný moment v závere setu ovplyvnil ďalší priebeh zápasu.

Po doskoku z bloku si zranila členok trnavská blokárka Róberta Kotuličová a po jej ošetrení síce dotiahli hostky tretí set do víťazného konca, ale nešťastný moment doľahol na trnavské družstvo vo štvrtom sete, ktorý jednoznačne prehrali.

O víťazovi sa tak rozhodovalo v skrátenom piatom sete, v ktorom mali viac odvahy a sily domáce hráčky.

Ziskom 1 bodu za prehru v tajbrejku sa hráčky Hit UCM Trnava bodovo dotiahli v tabuľke na Prešovčanky, (obe družstvá majú po 11 víťazstiev a 34 bodov), ale o momentálnom 6. mieste Prešova rozhodol lepší pomer vyhratých setov.

Hit UCM Trnava sa najbližšie predstaví v domácom prostredí. V sobotu 10. februára od 19:00 hostí v MŠH Trnava VK Pirane Brusno, ktoré bojuje o miesto v play-off s ŠVK Pezinkom.

VK Prešov – Hit UCM Trnava 3:2 (-20, 23, -12, 13, 11)
Rozhodovali: Hudák a Porvazník, 125 divákov.
VK: Bognárová 4, Pisarčíková 11, Lukáčová 8, Paulínyová 18, Neupauerová 21, Kartíková 7, liberka Štefaníková (Puškárová 0, L. Grocká 1, Gécziová 0, Zubková 3). Tréner: M. Sopko st..
HIT UCM: Sivičeková 2, Rosinská 19, Límová 11, Povrazníková 5, Jánošíková 15, Kotuličová 4, liberky Vydrová a Pagáčová (Sukovská 2, Grófová 2). Tréner: R. Filípek.

Hráčky zápasu: Jana Neupauerová (VK Prešov) – Adriana Limová (Hit UCM Trnava)

Martin Sopko st., tréner VK: "Zakončili sme víkend víťazstvom proti kvalitnému súperovi. Zápas bol plný emócií, bolo sa na čo pozerať. Bolo veľa kvalitného volejbalu, samozrejme aj kopec hlúposti na jednej aj druhej strane, ale v globále to hodnotím ako bojovný zápas, ktorý sa musel divákom páčiť. Teším sa z dievčat, lebo bojovali, dreli, nevzdávali sa ani za nepriaznivého stavu, išli si za svojím. Trošku oddýchneme a ideme sa ďalej pripravovať na najdôležitejšiu časť sezóny. Veľká vďaka patrí aj našim fanúšikom, ktorí nás hnali vpred celý zápas."

Rastislav Filípek, tréner Hit UCM: "Opäť klasický zápas v Prešove. Bojovalo sa, bránilo sa, kričalo i plakalo. Jednoducho, všetko je tak, ako má byť. Prešov bol v tajbrejku odvážnejší a šťastnejší, preto vyhral."