Vane verzus sprchy. Čo preferujete vy?
SERVIS - Dom a záhrada | 6.2.2024, 10.28, prispievatelia
Sprcha alebo vaňa? To je celosvetová dilema. Na webe MapPorn bola zverejnená zaujímavá mapa - štatistici prešli portál booking.com, jeden z najpopulárnejších webov na rezerváciu ubytovania, aby zistili, koľko hotelov, hostelov a penziónov v jednotlivých krajinách ponúka vane a koľko sprchy. Iste, výsledky nemožno brať ako skutočne reprezentatívne, pretože hotelové zariadenia sa od vybavenia rodinných domov a bytov líšia. Určité informácie o preferenciách jednotlivých národov to ale dáva.
Podľa spomínaného zdroja Európania viac preferujú sprchy oproti vaniam. Vo väčšine európskych krajín platí, že vaňu ponúka menej ako štvrtina pohostinských objektov. Česko so skóre 30.98 % a Slovensko s 27.78 % patria medzi tie destinácie, kde je vaní predsa len trochu viac.
Priaznivci kúpania sa musia vyhnúť škandinávskym krajinám, kde vane ponúka menej ako desatina hotelov. Podobne je na tom Taliansko s 16.99 % alebo Chorvátsko s 21.04 % – akoby tu správcovia ubytovacích zariadení súdili, že si ľudia dostatočne užijú kúpanie v teplom mori, takže v ubytovaní uprednostnia sprchu.
Inak sú na tom hotely v USA alebo v Kanade s 48.20, respektíve 58.01 %. Takmer štandardom je potom vaňa v hoteloch v Japonsku, ktoré ponúkajú vaňu v 66.22 %.
Väčšina hotelových izieb v ČR a na Slovensku ponúka sprchu
U spŕch je tomu inak. USA, Kanada alebo Japonsko majú podobné čísla – vane a sprchy sú tu zastúpené rovným dielom. Zato v Chorvátsku sa sprchy nachádzajú v 81.55 % zariadeniach, v Taliansku v 84.71 % a vo Švédsku dokonca v 86.59 %.
V Česku platí, že vlastnú sprchu nájdete v 80.67 % zariadeniach evidovaných na webe booking.com. Na Slovensku je to 76.22 %. Že Česi a Slováci preferujú sprchovanie, to potvrdzujú aj prieskumy, podľa ktorých 70 percent ľudí, ak má možnosť voľby, uprednostnia umývanie v stoji.
Respondenti uvádzajú, že je to rýchlejšie (45 %) a pohodlnejšie (20 %) ako kúpeľ. Dôležitým faktorom je aj úspora vody.
Vaňu ocenia napríklad rodiny s malými deťmi
Neznamená to ale, že by sa výrobcovia vaní mali obávať o svoje živobytie. Vane budú vždy v obľube, a to z mnohých dôvodov. Nezastupiteľnú úlohu majú vane v domácnostiach, kde žijú malé deti.
Práve pri kúpeli získavajú deti hravou formou hygienické návyky. Existujú síce sprchové kúty s detskými vaničkami, ale deti aj ich rodičia určite uprednostnia priestrannejšiu, a teda komfortnejšiu vaňu.
Platí navyše, že vo vani je možné využiť aj funkciu sprchy, zatiaľ čo naopak to nejde. Kto namieta, že pri sprchovaní vo vani dochádza k striekaniu vody po kúpeľni, ten nech sa zoznámi s ponukou vaní so sprchovou zástenou.
Zástena môže byť na vani buď napevno, alebo je možné ju zložiť. Dokonalé riešenie pre domácnosti zdieľané ako priaznivcami kúpania, tak aj sprchovania.
Výhodou vaní je aj ich vzhľad
Devízou vaní je aj ich estetická funkcia. Určite existujú elegantné sprchové kúty, ale málo platné - pokiaľ chceme z kúpeľne mať komfortnú zónu, kde zažijeme ten istý pocit relaxácie a pohody ako v kúpeľoch, potom k tomu patrí vaňa.
Najlepšie teda voľne stojaca vaňa. Fajnšmekri okolo rozložia sviečky a do kúpeľa pridajú vonné oleje alebo soli – to je potom zážitok! Nie do každej kúpeľne sa taká vaňa zmestí, ale pozor.
Výrobcovia dnes prichádzajú na trh aj s asymetrickými alebo rohovými vaňami, ktoré sa zmestia aj do kúpeľní malých rozmerov. Ani také vane vôbec nevyzerajú zle.
Česi a Slováci sa umývajú každý deň. Podľa lekárov tak robia zbytočne často
Začali sme štatistikami, poďme nimi aj skončiť. Ako sú na tom všeobecne Česi a Slováci s hygienou? Veľmi dobre. Podľa prieskumov sa väčšina ľudí umýva každý deň.
Lekári ale tvrdia, že je to viac, než koľko by bolo potrebné. Uvádzajú, že stačí len jedna alebo dve sprchy za týždeň, pokiaľ ide čisto o efekt zdravia a odhliadneme od problematiky telesného pachu.
Príliš časté umývanie je údajne na škodu, zbavujeme tým telo prirodzeného mazu a môžeme narušiť populáciu baktérií, ktorá žije na koži.