Trnavské rybníky
reklama

Manželmi sú dlhé desaťročia: Nikdy sme si nelíhali do postele s hnevom

RELAX - Kuriozity | 12.2.2024, 16.00, prispievatelia

V Trnave ocenili dlhotrvajúce manželstvá.

Manželmi sú dlhé desaťročia: Nikdy sme si nelíhali do postele s hnevom

Rozália a Štefan Bílikovci sú manželmi 62 rokov. Foto (5x): Pavol Machovič

reklama

 

Národný týždeň manželstva odštartovali v Trnave oceňovaním najdlhšie trvajúcich manželstiev. Viceprimátorka Eva Nemčovská prijala na radnici manželské páry, ktoré kráčajú po spoločnej ceste životom už desiatky rokov.

 

Rozália a Štefán Bílikovci sú manželmi 62 rokov, Cecília a František Martinkovičovci 61 a Katarína a Marián Urbanovci Miklášovci sú v spoločnom manželstve 59 rokov.

 

Oceňovanie takýchto manželských zväzkov označila viceprimátorka Nemčovská za poctu vytrvalosti, vernosti a láske.

reklama

 

Ocenené páry sa netajili tým, že spoločný život nebol vždy prechádzkou ružovou záhradou, ale prišli aj horšie dni. Napriek tomu nikdy neoľutovali chvíle, keď sa spoznali.

 

Bílikovcom sa stalo osudným cestovanie vlakom do Bratislavy, kde ona chodila do školy a on do práce. Nasledovali tanečné zábavy a potom nočné odprevádzanie z nich. Svoje životy spojili 5. novembra 1961.

 

„Bolo aj lepšie, bolo aj horšie, ale tolerovali sme jeden druhého a museli sme mať aj trpezlivosť,“ hovorí o manželstve Rozália Bíliková.

 

 

Súhlasil aj čoskoro 85-ročný František Martinkovič, ktorý po desiatkach rokov s manželkou Cecíliou hovorí, že v mladosti musel prekonať veľa prekážok, aby ju získal. Ale stálo to podľa neho za to.

 

„Nevymenil by som ju za nič na svete. Aj keď občas prišla „hrmavica,“ na druhý alebo tretí deň sa vyjasnilo, a už bolo dobre,“ zdôraznil potrebu trpezlivosti, tolerancie a odpúšťania.

 

 

U manželov Urbanovcov Miklášovcov trvalo udobrovanie sa ešte kratšie. „Nikdy sme si nelíhali do postele s hnevom,“ prezradila Katarína Urbanová Miklážová recept na dlhotrvajúce manželstvo.

 

O hudobné vstupy sa počas podujatia v Trnave postarala známa hudobníčka Jana Andevská.

 

Michal Lipovský z Centra pomoci pre rodinu v Trnave vyhľadáva dlhotrvajúce manželstvá už niekoľko rokov. Vždy si od manželov pýta aj rady, ako spoločne vydržať celé desiatky rokov.

 

„Možno sa môže zdať, že každý rok je to o tom istom, ale opak je pravdou. Každé jedno manželstvo má osobitný prínos a dodáva neskutočnú nádej na možnosť žiť v krásnych, plnohodnotných a najmä milujúcich manželstvách,“ povedal.

 


Centrum pomoci pre rodinu podľa Lipovského ocení v spolupráci s piešťanskou radnicou aj najdlhšie manželstvá z Piešťan.

 

Národný týždeň manželstva je týždenná iniciatíva na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína, obľúbeného sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.

 

Jeho cieľom je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka.

 

Medzi ocenenými boli aj manželia Cecília a František Martinkovičovci.

 

 

Manželské páry na radnici ocenila viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská.

 

 

Manželia Urbanovci Miklášovci prijímajú gratuláciu od Michala Lipovského z Centra pomoci pre rodinu.

 

 

Spoločná fotografia ocenených 

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama