Trnavské rybníky
reklama

Výstavba v Medziháji: Trnava súťaží architektonické návrhy na bytové domy

AKTUALITY - Trnava | 16.2.2024, 13.49, prispievatelia

Lokalita Medziháj sa nachádza západne od centra Trnavy a priamo nadväzuje na obec Ružindol.

Výstavba v Medziháji: Trnava súťaží architektonické návrhy na bytové domy

Obytný súbor Medziháj bude susediť s Ružindolom, bytové domy budú stáť v časti, ktorá je ďalej od obce. Zdroj: msú

Cukrovar Trnava
reklama

 

Mesto Trnava vyhlásilo architektonicko-urbanistickú súťaž o najlepší architektonický návrh pre budúcu obytnú zónu Medziháj v susedstve s obcou Ružindol.

 

Cieľom súťaže je podľa radnice získať najlepší architektonický návrh, ktorý bude následne dopracovaný do štúdie a kompletnej projektovej dokumentácie na povolenie výstavby komplexu bytových domov.

 

Predmetom súťaže je časť územia určená na bytové domy, ktoré bude súčasťou väčšieho zámeru mesta s rodinnými domami, školou, škôlkou, obchodmi a službami, a zeleno – modrou infraštruktúrou.

Munipolis Trnava
reklama

 

V nízkopodlažných bytových domoch by malo byť najviac 230 bytov, v ktorých nájde v budúcnosti svoj domov približne 700 nových Trnavčanov. Lokalita Medziháj sa nachádza západne od centra Trnavy a priamo nadväzuje na obec Ružindol. Je plánovaná na ploche približne 3,5 hektára.

 

Súťaž návrhov je podľa vedúceho odboru územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave Ondreja Horvátha najlepší spôsob, ako priniesť zodpovedné riešenie do dôležitej lokality.

 

„Víťaz by mal okrem kvalitného mestského bývania navrhnúť nadštandardnú kvalitu verejných priestorov, špičkové krajinné a vodné prvky a doplnenie vybavenosti v území. Výrazný prínos očakávame nielen pre budúcich obyvateľov, ale aj pre existujúcich obyvateľov susediacej obce,“ povedal Horváth.

 

Lehota na odovzdanie súťažných návrhov je stanovená do 10. mája, výsledky súťaže by mali byť oznámené do konca júna 2024. Autor víťazného návrhu získa odmenu 27 tisíc eur a dostane možnosť získať zmluvu na dopracovanie všetkých ďalších potrebných dokumentácií v predpokladanej hodnote 1,1 milióna eur.

 

Predpokladaná cena hromadnej bytovej výstavby v Medziháji je v súťažných podkladoch odhadovaná na 48 miliónov eur.

 

Obyvatelia Ružindola sa pred štyrmi rokmi postavili proti výstavbe obytného satelitu Medziháj v blízkosti ich dediny. Viac ako 700 Ružindolčanov podpísalo petíciu proti zmene územného plánu mesta Trnava, ktorý mal umožniť výstavbu v tejto lokalite.

 

Primátor Trnavy Peter Bročka v júli 2020 Ružindolčanom priamo u nich v obci vysvetľoval, že pozemky v Medziháji sú vlastníctvom mesta Trnava, ktoré sa v tejto lokalite bude rozvíjať. Ubezpečil ich, že sa tam nebudú stavať žiadne sociálne byty, ako sa obávali. Naopak, pôjde podľa neho o modernú a pokojnú štvrť s kvalitným bývaním.

 

Jej súčasťou má byť okrem najmenej 250 rodinných domov a približne 20 nízkopodlažných bytových domov základná škola, materská škola a ďalšia občianska vybavenosť, ktorú budú môcť využívať aj obyvatelia Ružindola.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama