Trnavské rybníky
reklama

Pri stavbe domu je možné výrazne ušetriť. Musíte však vedieť na čom

SERVIS - Dom a záhrada | 25.2.2024, 07.00, reklamný článok

Vlastné bývanie je pre drvivú väčšinu ľudí životnou investíciou. Obzvlášť to platí pre stavbu domu, keď si potrebujete zakúpiť ešte aj pozemok. Zároveň však stavba domu prináša väčšiu flexibilitu. A platí to aj pri hľadaní spôsobov, ako ušetriť.

Pri stavbe domu je možné výrazne ušetriť. Musíte však vedieť na čom

Ilustračné foto: JD8 / Stock.adobe.com


Nie na všetkom je dobré šetriť

Pri akýchkoľvek snahách o šetrenie si však treba dávať pozor. Nie vždy sa to skutočne vypláca. Vybrať si v záujme šetrenia napríklad príliš malú žumpu namiesto toho, aby ste sa poobzerali po dostatočne veľkých žumpách Trnava, sa vám v konečnom dôsledku predraží, keďže kvôli malému objemu žumpy budete musieť častejšie objednávať (a platiť) jej čerpanie a vývoz.

 

A to nehovoríme o prípadnom šetrení na kvalite hrubej stavby. To je cesta, ktorou sa rozhodne nepúšťajte.

 

 

Aj menej je viac

Poďme sa však pozrieť na niekoľko príkladov, kedy sa dá ušetriť bez budúcich negatívnych dôsledkov. Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že väčšie neznamená vždy lepšie. Áno, hovoríme o veľkosti vášho budúceho domu.

 

Pravdou totiž je, že najúčinnejšie sa dá šetriť tak, že uberiete zo štvorcových metrov. A týka sa to nielen šetrenia pri stavbe, ale následne aj šetrenia pri „prevádzke“ domu.

 

Nechceme vás však nahovárať na to, aby ste si postavili úmyselne malý dom.

 

Riaďte sa však výlučne svojimi reálnymi potrebami. Nedívajte sa na to, aké domy si ľudia bežne stavajú. Ak vám stačí menší domček, nestavajte väčší, ktorý nevyužijete.

 

A rovnako nestavajte veľký dom s odôvodnením typu „veď deti raz možno využijú“. Väčšinou sa totiž stáva, že to tak nebude.

 

 

Jednoduché riešenia sú úsporné riešenia

Ďalší princíp, ktorý vám pomôže ušetriť, je jednoduchosť. Jednoduchšie navrhnutá stavba sa postaví rýchlejšie a čas sú predsa peniaze (v tomto prípade doslova, keďže aj prácu treba zaplatiť).

 

Úsporu (aj čo sa nákladov na bývanie týka) prinesie aj jednoduchšia dispozícia s minimom chodieb a čo najviac otvoreným interiérom.

 

Koniec-koncov, tak aj moderné domy v súčasnosti dispozične vyzerajú, takže sa ani nebudete musieť odkloniť od trendov. Ušetriť možno aj na rozvodoch, napríklad tak, že kuchyňa a kúpeľňa sa budú nachádzať čo najbližšie k sebe.

 

 

Aj vaše vlastné ruky vám môžu pomôcť ušetriť

V neposlednom rade je dobré zvážiť, čo všetko si môžete urobiť aj svojpomocne. Iste, hrubú stavbu treba zhotoviť odborne, ale keď už sa presuniete do interiéru, nájdete tu veľa vecí, pri ktorých ušetríte za prácu.

 

Napríklad lacné kuchynské linky sú nenáročné na montáž, takže to väčšina ľudí zvládne svojpomocne. A podobných príkladov by sa dalo nájsť v interiéri skutočne veľa.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama