Trnavské rybníky
reklama

Už Vás nudí zjazdové lyžovanie? Vyskúšajte ski-touring!

RELAX - Tipy na výlet | 21.2.2024, 16.03, reklamný článok

Zjazdové lyžovanie je pre mnohých nadšencov zimných športov synonymom zimnej zábavy. No pre tých, ktorí hľadajú nové výzvy a inšpirácie, môže byť ski-touring ideálnou alternatívou. Čo je vlastne ski-touring je a prečo by ste mali túto aktivitu vyskúšať?

Už Vás nudí zjazdové lyžovanie? Vyskúšajte ski-touring!

Ilustračné foto: dreamstime.com


Čo je ski-touring?

Ski-touring je zimná športová aktivita na lyžiach, ktorá kombinuje lyžovanie s horskou turistikou. Jeho základným princípom je prekonávanie terénu pomocou skialpinistických lyží, špeciálnych viazaní a pásov, ktoré umožňujú pohyb nahor aj nadol.

 

Tento šport v sebe spája fyzickú náročnosť s príležitosťou objavovať nedotknutú prírodu.

 

 

Ako na ski-touring?

Na to, aby ste sa mohli pustiť do ski-touringu, potrebujete primerané vybavenie:


1. Skialp lyže s viazaním: Sú zvyčajne ľahšie a širšie ako tradičné zjazdové lyže, čo zlepšuje ich schopnosť sa v teréne pohybovať. Majú špeciálne viazania, ktoré umožňujú uvoľnenie päty pre stúpanie a jeho uzamknutie pri zjazde.


2. Skialp lyžiarky: Majú špeciálny tvar a flexibilitu, ktorá umožňuje pohyb chodidla pri stúpaní a zároveň poskytuje potrebnú podporu pri zjazde.


3. Skialpinistické palice: Sú dôležitou súčasťou vybavenia, pomáhajú pri rovnováhe a podpore pri stúpaní, ako aj pri kontrole a obrábaní sa počas zjazdu.


4. Skialpinistické pásy: Pripevňujú sa na spodnú časť skialpových lyží a slúžia na upevnenie lyží pri stúpaní. Zabezpečujú, aby lyže nekĺzali dozadu pri každom kroku. Ak ste úplny začiatočník bez vybavenia, bolo by pre nás výhodné zabezpečiť si skialp set, ktorý obsahuje skialpinistické lyže, viazanie, lyžiarky, palice a pásy. 


5. Skialpinistické oblečenie: Oblečenie určené pre ski-touring by malo byť ľahké, priedušné a zároveň teplé a odolné voči vetru a vlhkosti. Zvyčajne sa skladá z termo vrstiev, softshellových bundičiek a bundy a nohavíc, ktoré sú odolná voči vetru a vode.


6. Skialpinistické prilby a rukavice: Prilba je nevyhnutná pre ochranu hlavy v prípade pádu alebo lavíny. Rukavice by mali byť teplé, odolné voči vetru a vlhkosti, ale zároveň dostatočne pohodlné a flexibilné na manipuláciu s vybavením a lyžami.


7. Batoh: Je dôležitou súčasťou vybavenia na prenášanie potravy, vody, náhradného oblečenia a iného nevyhnutného vybavenia. Môže mať špeciálne púzdro na lyže a ďalšie úložné priestory na organizáciu vybavenia.

 

 

Kde vyskúšať ski-touring na Slovensku?

Slovensko ponúka množstvo atraktívnych lokalít pre ski-touring. Jednou z najpopulárnejších oblastí sú Vysoké Tatry, kde nájdete množstvo možností pre rôzne náročnosti. Významnými strediskami sú napríklad Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica alebo Starý Smokovec.

 

Okrem Tatier sa dá ski-touring vyskúšať aj vo Veľkej Fatre, Nízkych Tatrách či Malých Karpatoch. 

 

Ak vás už nudí tradičné zjazdové lyžovanie a hľadáte nové dobrodružstvo, ski-touring je pre vás ideálnou voľbou. Okrem zábavy a pohybu v prírode si pri ňom môžete vychutnať aj nádherné výhľady a úplne nový pohľad na zimnú krajinu.

 

Stačí si len zabezpečiť potrebné vybavenie a vydať sa na cestu za novými zážitkami.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama