Trnavské rybníky
reklama

Totálne zničený bytový dom na Coburgovej ulici v Trnave čaká búranie

AKTUALITY - Trnava | 23.2.2024, 09.15, prispievatelia

Dom je staticky narušený a stala sa z neho hrozba pre nevítaných návštevníkov aj pre okolie.

Totálne zničený bytový dom na Coburgovej ulici v Trnave čaká búranie

Kompletná asanácia zdevastovaného domu nebude lacnou záležitosťou. FOTO: Pavol Machovič

Cukrovar bývanie
reklama

 

 

Mesto Trnava chystá búranie bytového domu na Coburgovej ulici, ktorý je už dlhšie v havarijnom stave.

 

V súčasnosti hľadá vo verejnom obstarávaní firmu na asanáciu stavby samotného domu, ako aj 35 kusov prefabrikovaných buniek zo železobetónu, ktoré sú na dvore. Predpokladaná hodnota zákazky je vyrátaná na takmer 300-tisíc eur.

 

Trnava požaduje kompletné zbúranie domu vrátane základov a uloženie odpadu na skládke. Celú plochu po stavbe má dodávateľ prác upraviť zahumusovaním a zatrávnením.

Munipolis Trnava
reklama

 

Pred samotnou asanáciou bude potrebná likvidácia a odvoz komunálneho odpadu z priestoru dvora, inak sa tam búracia firma s technikou ani nedostane.

 

Bytový dom na Coburgovej ulici 60 – 70 bol postavený v roku 1925. Viackrát bol rekonštruovaný, dlhšie slúžil na ubytovanie sociálne slabších obyvateľov. V súčasnosti je neobývaný, odpojený je od prívodu vody aj elektrickej energie.

 

Aj keď správca zamuroval vchody a okná na prízemí, aby zamedzil vstupu do objektu, toto opatrenie dlho nevydržalo. Dnes je interiér domu jedným veľkým smetiskom.

 

K objektu navyše často vyrážajú aj hasiči, pretože v ňom niekto zakladá požiare. Podľa statického posudku je celý dom v havarijnom stave.

 

Správcovská spoločnosť zamurovala vchody do neobývaného domu, toto opatrenie dlho nevydržalo. FOTO: Pavol Machovič

 

Na Coburgovej ulici nejde o prvé búranie bytového domu. Už pred desiatimi rokmi tu radnica dala asanovať rovnako zdevastovaný dom, v ktorom bolo 48 bytov.

 

Väčšinu z nich si zničili ich obyvatelia, ktorí tam boli často aj bez nájomných zmlúv. Mesto Trnava má už tri roky vybranú firmu na búranie ďalšieho objektu na Coburgovej ulici, kde malo byť pôvodne Zariadenie sociálnych služieb.

 

Firma z východného Slovenska má za kompletné odstránenie dvojpodlažného a podpivničeného objektu dostať 93-tisíc eur, radnica jej však objekt zatiaľ neodovzdala.

 

Coburgova ulica bola v prvej polovici minulého storočia peknou robotníckou štvrťou, ktorá vznikla pri bývalých Coburgových, neskôr Trnavských automobilových závodoch.

 

V dvojpodlažných bytových domoch boli byty pre zamestnancov fabriky, medzi domami bola potrebná občianska vybavenosť. V druhej polovici minulého storočia tu byty dostávali Rómovia z východného Slovenska a ulica sa postupne stávala najhoršou adresou v meste.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama