Ďuriš vystrieľal Spartaku výhru s Banskou Bystricou aj istotu prvej šestky

Trnavčania už majú istotu, že v nadstavbovej časti budú hrať v skupine o titul.

Ďuriš vystrieľal Spartaku výhru s Banskou Bystricou aj istotu prvej šestky

Michal Ďuriš strieľa druhý gól do siete Banskej Bystrice. Foto: Peter Kollár

Do základnej zostavy Spartaka sa nad duel s Banskou Bystricou vrátil po zranení Zeljkovič, namiesto potrestaného Šuleka hral opäť s kapitánskou páskou Mikovič a v strede poľa dostal prednosť od úvodu Bernát.

Duklad začala v Trnave aktívne, už v druhej minúte pohrozila tečovanou strelou Záhumenského.

V 13. minúte mala dokonca gólovú šancu, keď Procházka zašil Štetinu, ten nešikovnou hlavičkou vysunul Polievku, v akcii pokračoval Záhumenský, ktorý na päťke našiel Rymarenka, ten však zblízka netrafil bránku.

Červeno-čierni dali o sebe vedieť po rohu, Zeljkovič hlavičkoval tesne vedľa.

Zápas sa zlomil na trnavskú stranu v 22. minúte. Zverenci trénera Michala Gašparíka zavreli súpera na jeho polovici, rozvinuli kombinačnú akciu, Mikovič kolmo prihral loptu na šestnástku Danielovi, ktorý posunul loptu na Ďuriša, hrotový útočník andelov využil nezvykle veľa priestoru na hranici pokutového územia, vylepšil si palebnú pozíciu a strelou k žrdi otvoril skóre.

Godál už nedokázal Ďurišovi zabrániť v strele prvého gólu. Foto: Peter Kollár

Červeno-čiernym dal gól krídla, zo streleckých pokusov Azanga a Bernáta ešte nezapršalo, no v 33. minúte už viedli andeli dva góly.

Procházka zachytil rozohrávku hostí a z prvej poslal loptu dopredu, Ďuriš najprv ustál súboj s Godálom a následne aj s Willwéberom, dostal sa do samostatného úniku a svoje asi 35 metrové sólo skúsene zakončil gólovou strelou k tyči – 2:0.

Vojaci mali veľkú príležitosť vrátiť sa do duelu v 42. minúte, Migaľa však v tutovke trafil do hlavy Hlinku stojaceho na päťke.

Spartak hral s chuťou a ľahkosťou aj po zmene strán. Po kombinačnej akcii bol blízko ku gólu Bernát, no Hruška mu strelu na prvú žrď vyrazil.

Po rýchlej kontre mal ešte väčšiu príležitosť Daniel, obrancovia Dukly za ním márne šprintovali, trnavský krídelník však vo finále netrafil bránku.

Banská Bystrica reagovala zmenou rozostavenia na 4-1-4-1, do dobrej šance sa dostal Rymarenko, no trafil len bočnú sieť. Trnavský kouč časom prešiel na päťobrancový systém, keď sa k stopérom zaradil novic na ihrisku Ďurič.

Spartakovci skúšali v ďalšom priebehu hry šťastie streľbou spoza šestnástky, neúspešné pokusy vyslali Ďuriš, Bernát i Ofori, ďalší gól však už nepadol, i keď v samom závere mal ešte príležitosť Poznar.

Andeli si víťazstvom definitívne zaistili miestenku v skupine o titul v nadstavbovej časti Niké ligy.

Niké liga – 21. kolo:

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (2:0)
Góly: 22. a 33. Ďuriš
ŽK: Richtárech
Rozhodovali: Očenáš – Straka, Vitko
Diváci: 4057
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič – Zeljkovič – Azango (59. Ofori), Procházka, Bernát (78. Bukata), Daniel (78. Durič) – Ďuriš (89. Poznar). Tréner: Gašparík.
DUKLA: Hruška – Migaľa (70. Veselovský), Godál, Willwéber – Pišoja, Richtárech (70. Marquinho), Hlinka, Záhumenský – Považanec (58. Depetris) – Polievka (82. Slebodník), Rymarenko. Tréner: Auxt.

Mário Auxt, tréner Banskej Bystrice: „Keďže domáci nemali dobrý vstup do jarnej časti, očakávali sme, že na nás viac vyletia, čo sa aj potvrdilo. Akurát svoju prvú šancu sme nevyužili, to si myslím, že by bolo zlomové. Trnava sa dostala do vedenia, po našej chybe sme dostali druhý gól. Ťažko sme sa potom presadzovali. Hlavne v druhom polčase sme chceli urobiť zmeny, oživiť hru viac smerom dopredu, ale do vyloženej šance sme sa nedostali a domáci si už zápas ustrážili. Rozhodujúce bolo, že sme dnes neboli efektívni a nevyužili sme príležitosť.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Súhlasím, v tomto je futbal špecifický, že prvý gól a prvá šanca strašne mení zápas. Naklonili sme misky váh na svoju stranu tým, že sme premenili prvé dve veľké šance a naopak, Banská Bystrica po našej fatálnej chybe, akú vieme spraviť len my, ju nevyužila. Mali sme však dobrý vstup do zápasu, hrali sme aktívne, chceli sme vysoko napádať. Celkom sa nám to darilo, na to, pod akým tlakom sme hrali, pôsobili chalani uvoľnene, aj dobre kombinovali. Nedávali splašené riešenia a centre do šestnástky, čo by k ničomu neviedlo. Dukla tam má dobré postavenie s troma stopérmi. V druhom polčase, pokiaľ vyhrávate, sa vám hrá lepšie. Viete si to postrážiť, počkať na brejkové situácie. Mohli sme zápas dotiahnuť do lepšieho výsledku, pretože už Banská Bystrica nemala strelu na bránku, my sme mali skrumáže, nedotiahnuté kontry a veľa vecí v šestnástke, ktoré sa dali lepšou prihrávkou v pokutovom území dotiahnuť do tretieho gólu a bol by úplný pokoj. Takto bol stále zápas v určitom napätí. Druhú polovicu druhého polčasu sme si postrážili a zvíťazili.“