Trnavské rybníky
reklama

Emmerovej vile vrátia lesk z dávnych čias, Trnava chystá jej rekonštrukciu

AKTUALITY - Trnava | 27.2.2024, 09.01, prispievatelia

Po zásadnej rekonštrukcii Ružového parku v centre Trnavy je pripravená na rekonštrukciu aj Emmerova vila. Trnava chce získať na obnovu peniaze zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

Emmerovej vile vrátia lesk z dávnych čias, Trnava chystá jej rekonštrukciu

Pri rekonštrukcii Ružového paarku sa otvoril výhĺad na Emmerovu vilu. FOTO: Pavol Machovič

Cukrovar bývanie
reklama

 

Trnava pripravuje obnovu historickej Emmerovej vily v centre mesta. Radnica podala žiadosť o príspevok vo výške 2,4 milióna eur z výzvy Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktorá je zameraná na zníženie energetickej náročnosti a využívanie obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách.

 

Informoval o tom primátor Trnavy Peter Bročka s tým, že žiadosť počíta s desaťpercentným spolufinancovaním oprávnených výdavkov zo zdrojov žiadateľa. Trnava má už na rekonštrukciu vydané stavebné povolenie.

 

Záhradný letohrádok z konca 18. storočia, neskôr známy ako Emmerova vila, by mal po rekonštrukcii slúžiť na organizovanie kultúrno – spoločenských podujatí, jeho súčasťou bude aj kaviareň.

Munipolis Trnava
reklama

 

Trnava len nedávno zásadne obnovila Ružový park, ktorý bol pôvodne záhradou Emmerovej vily. Po tejto rekonštrukcii sa otvoril pohľad zo strany parku na objekt.

 

V 19. storočí bol majiteľom vily trnavský starosta Ignác Emmer. Jeho syn Kornel Emmer, ktorý bol mestským notárom a poslancom Uhorského snem, v závete na začiatku 20. storočia napísal, že dom aj so záhradou odkáže mestu Trnava a Trnavčanom na kultúrne účely.

 

Mal jedinú podmienku, aby niektorá z ulíc v meste bola po ňom pomenovaná, čo sa aj stalo. Po jeho smrti v roku 1910 vlastníctvo vily aj záhrady prešlo na jeho manželku.

 

Tá rešpektovala želanie svojho manžela a vo svojom testamente z roku 1942 dom odkázala mestu. V druhej polovici minulého storočia slúžil objekt ako pioniersky dom, aj po roku 1989 zostal k dispozícii pre voľnočasové aktivity detí a mládeže.

 

Od januára 2020 je objekt voľný a pripravený na rekonštrukciu. Len počas pandémie bol vyčlenený ako priestor pre ľudí bez domova, ktorým bol zistený COVID-19.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama