Trnavské rybníky
reklama

Kam s použitým kuchynským olejom? Pomôcť s ekologickým riešením môžu školy

AKTUALITY - Trnava | 7.3.2024, 13.00, prispievatelia

Do projektu sa naďalej môžu registrovať materské, základné aj stredné školy.

Kam s použitým kuchynským olejom? Pomôcť s ekologickým riešením môžu školy

Žiaci z Cirkevnej spojenej školy sv. Martina vo Hviezdoslavove sa tiež zapojili do zberu použitého kuchynského oleja. Foto: organizátori

Cukrovar
reklama

 

Rodičia a deti zapojené do projektu Olejko chráni prírodu nosia použitý kuchynský olej a tuky jednoducho ráno do škôlky či školy.

 

Zlozvyk domácností vylievať tento druh odpadu do umývadla, toalety, prírody či vyhadzovať ho do komunálneho odpadu totiž predstavuje riziko pre vodu a pôdu.

 

Od septembra sa do projektu spoločností ESPIK a BILLA zaregistrovalo takmer 300 školských zariadení, ktoré už spoločne vyzbierali viac ako 2 300 kilogramov kuchynského oleja a tukov. Škôlky a školy sa do projektu môžu zapojiť počas celého roka.

Munipolis
reklama

 

Žiaci, študenti, rodičia, príbuzní alebo zamestnanci škôl majú možnosť po celý školský rok užitočne triediť odpad, pričom do jednej nádoby môžu zbierať všetky druhy použitých rastlinných olejov a živočíšnych tukov.

 

To znamená aj nálev z niektorých potravín, napríklad sušených paradajok, konzervovaných rýb či syrov. Vyzbieraný použitý olej je následne ďalej spracovaný.

 

Tento druh odpadu je vďaka správnemu triedeniu znovupoužiteľnou surovinou, pričom oleje z domácností sú napríklad hodnotnou zložkou pri výrobe biopalív. 

 


BILLA a ESPIK učia tisíce detí k zodpovednosti voči našej planéte

„Záleží nám na životnom prostredí, hľadáme riešenia, ako chrániť prírodu a zároveň chceme prinášať príležitosti pre všetkých, ktorým na stave planéty záleží rovnako ako nám. Vďaka každodennému dochádzaniu detí a rodičov do škôlky či školy poskytuje ,Olejko‘ dostupnú a veľmi praktickú možnosť, ako odpad triediť. Veľmi nás tiež potešilo, ako sa k tejto výzve postavili školy a škôlky, ktoré kreatívne a pútavo šírili informácie o projekte a správnom triedení odpadu cez vlastné videá a fotografie
na svojich sociálnych sieťach,“ povedala Jana Gregorovičová, senior CSR špecialistka BILLA.

 
Myšlienka správneho nakladania s použitým kuchynským olejom a tukmi oslovila už viac ako 280 škôlok a škôl naprieč celým Slovenskom.

 

Výzva chrániť prírodu a edukovať celé rodiny sa zapáčila najmä materským školám, ktoré tvoria polovicu zo všetkých registrovaných zariadení. Doposiaľ sa vyzbieralo viac ako 2 300 kilogramov použitého jedlého oleja a tukov. 


„Prax nám ukázala, že deti sú oveľa prístupnejšie pri téme ochrany životného prostredia, preto vznikla myšlienka priniesť ,Olejka‘ do škôlok a škôl. Potvrdilo sa nám, že mladá generácia sa zaujíma o prírodu, hľadá a využíva príležitosti, ako ju chrániť a starať sa o ňu. Zároveň vidíme, že rodičia svoje deti v týchto krokoch radi podporujú a motivujú. Tento projekt nie je iba o správnom triedení, ale aj o vzdelávaní. Tisíce detí na Slovensku už vďaka ,Olejkovi‘ vedia, že každý z nás môže prispieť k ochrane životného prostredia jednoduchými a možno navonok malými, ale účinnými krokmi, pre spoločnú lepšiu budúcnosť,“ povedala Michaela Hlinková, koordinátorka projektu z firmy ESPIK.

 


Na ochranu prírody nikdy nie je neskoro

Materské, základné aj stredné školy sa do projektu Olejko chráni prírodu môžu registrovať počas celého roka na stránke www.olejko.sk.

 

Po schválenej registrácii budú do areálov prihlásených škôl umiestnené špeciálne nádoby určené na triedenie použitého kuchynského oleja a tukov.

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama