Trnavské volejbalistky začali play-off prehrou, v sobotu majú šancu na reparát

ŠPORT - Volejbal | 8.3.2024, 07.00, prispievatelia

Po prvom dueli v Bratislave sa vedenia v sérii ujalo VKP.

Trnavské volejbalistky začali play-off prehrou, v sobotu majú šancu na reparát

Volejbalistky Hit UCM Trnava. Foto: Elena Kotvasová

Trnavské volejbalistky v stredu odštartovali štvrťfinálovú sériu Niké extraligy žien s VKP FTVŠ UK Bratislava prehrou 1:3.

Hlavný tréner Hit UCM Trnava Rastislav Filípek musel opäť urobiť pre viaceré zranenia v družstve zmeny v základnej zostave a do zápasu nominoval na poste nahrávačky Petru Ritterovú a na post blokárky Barboru Truchlú.

Zápas sa síce neskončil pre Trnavčanky víťazne, ale po bojovnom výkone dokázali vzdorovať favoritovi a "ukradli" súperovi aspoň set. Druhý zápas čaká Hitky už v sobotu 9. marca od 19:00 v Mestskej športovej hale v Trnave.

Do zápasu hostky vstúpili naozaj excelentne a dokonale zaskočili súpera. Rotovaným podaním nahrávačka Ritterová robila v úvode setu domácim obrovské problémy a Hitky vyhrávali kvalitným servisom a dohrávaním lôpt už 11:1.

V priebehu setu sa však domáce dokázali skoncentrovať a postupne doťahovali stratu. Trnavčanky sa v strednej pasáži setu vôbec nedokázali presadiť v útočnej fáze a domáce vyrovnali na 14:14.

V závere setu ako aj v priebehu celého zápasu slabšie útočili a tak body pribúdali na ich stranu najmä po kvalitnej obrane na sieti alebo účinným servisom. Hostky nevyužili sľubný úvod prvého setu a koncovku setu ovládli nakoniec domáce.

V druhom sete trnavské volejbalistky podali najslabší výkon v zápase. Nedokázali sa presadiť ani stredom siete a podanie Trnavčaniek nemalo kvalitu ako v prvom sete.

Domáce sa skoncentrovali a nepustili súpera k svojej hre počas celého setu a zaslúžene zvýšili na 2:0.

V útoku sa hráčky Hit UCM Trnava v zápase trápili s výnimkou trnavskej smečiarky Ivany Povrazníkovej, ktorá získala najviac bodov na strane Trnavy a ako jedna z mála sa dokázala presadiť proti kvalitnej obrane.

Do tretieho setu už hostky nemali čo stratiť a začali hrať uvoľnenejšie s väčšou chuťou. Opäť im vyššiel úvod setu a vypracovali si mierny náskok, ktorý dokázali udržať až do koncovky setu. V nej boli odvážne, využili zaváhanie domácich v koncentrácii a zaslúžene vyhrali tretí set a znížili stav zápasu na 2:1.

Štvrtý set bol vyrovnaný a plný kvalitného volejbalu. Domáce sa presadzovali najmä útokmi najviac bodujúcej hráčky na strane domácich Romany Hudecovej (17 bodov v zápase) a obranu na sieti zabezpečovala najlepšia hráčka na strane Bratislavy 205 cm vysoká Portoričanka Hernandez.

Najlepšími hráčkami zápasu boli Hernandez a Povrazníková. Foto: Hit

Na druhej strane sympaticky bojovali hostky, keď od polovice tretieho setu vymenila zranenú Kotuličovú juniorka Lenka Branišová a spolu so spoluhráčkou z junioriek Karin Sadloňovou zbierali skúsenosti v ťažkom play-off stretnutí.

Mnohé útoky dokázali obetavo ubrániť a držať súpera v napätí až do konca. Žiaľ, koncovka štvrtého setu patrila skúsenejším domácim a nakoniec zvíťazili v pomere 3:1 na sete.

"Prehra mrzí, samozrejme, ale VKP je favorit tejto série. Nepredali sme kožu lacno. Prvý set sme sa trošku oťukávali. Pre mnohé dievčatá to je prvé play-off. Ale bojovnosťou, tímovou hrou, dobrým servisom sme zatlačili súpera, ktorý sa bál o výsledok. Uvidíme ako sa nám to podarí v sobotu, dúfam, že ešte lepšie a so šťastným koncom," zhodnotila trnavská hráčka Ivana Povrazníková.

Séria sa teraz sťahuje do Trnavy, kde budú chcieť Hitky nadviazať na solídny výkon z prvého súboja a pokúsia sa využiť domáce prostredie s podporou domácich fanúšikov, aby vyrovnali stav série.

Isté je, že to bude veľmi náročné, najmä keď súper z Bratislavy už zistil, že aj malé zaváhanie vedia Trnavčanky využiť.

VKP FTVŠ UK BRATISLAVA  - HIT UCM TRNAVA - PROGRAM SÉRIE

1. ZÁPAS – 6.3.: VKP – TRNAVA 3:1

2. ZÁPAS – 9.3.: TRNAVA – VKP 19.00

3. ZÁPAS – 13.3.: VKP – TRNAVA 19.30

PRÍPADNÝ 4. ZÁPAS - 14.3.: TRNAVA – VKP 19.00

PRÍPADNÝ 5. ZÁPAS - 16.3.: VKP - TRNAVA ?

VKP FTVŠ UK Bratislava – Hit UCM Trnava 3:1 (22, 13, -20, 18)
Rozhodovali: Gerboc a Kováč, 100 divákov.
VKP FTVŠ UK: Hernandez 8, Kohútová 2, Dreisigová 1, Smiešková 11, Z. Písečná 2, Hudecová 18, liberka Takáčová (Tamara Hrušecká 5, Návratová 8). Tréner: P. Bernáth.
HIT UCM: Ritterová 4, Povrazníková 11, Truchlá 9, Sadloňová 9, Jánošíková 5, Kotuličová 0, liberky Pagáčová a Konárová (Mlynarčíková 0, Branišová 2). Tréner: R. Filípek.

Hráčky zápasu: Alba Hernandez (VKP FTVŠ UK Bratislava) – Ivana Povrazníková (Hit UCM Trnava)

Pavel Bernáth, tréner VKP FTVŠ UK: „Nevstúpili sme do zápasu dobre a aj keď sme prvý set nakoniec vyhrali, náš vstup mal vplyv na celý zápas. To nič nemení na fakte, že súper hral odvážne a zápas si užíval. Z nášho pohľadu to nebolo ideálne, ale možno prišiel takýto zápas v pravý čas. V play-off je dôležitý každý detail, keď nejaký podceníme, môže nás to mrzieť.“

Rastislav Filípek, tréner Hit UCM: „Vstup do zápasu nám vyšiel. Žiaľ, nedokázali sme sľubne rozohraný set doviesť do víťazného konca. Bojovali sme, snažili sa, ale zaostávali sme neustále v útoku. Tam boli domáce hráčky jednoznačne lepšie. V podstate to tak bolo počas celého zápasu. Musíme pritlačiť v útoku, ak chceme pomýšľať na lepší výsledok.“