Trnavské rybníky
reklama

5 užitočných vecí, ktoré sa vám zídu počas každej túry 

AKTUALITY - Firmy | 17.3.2024, 12.32, reklamný článok

Naplánovať si a absolvovať celodenný epický výlet do prírody veľmi často znamená podniknúť viaceré kroky, pretože terén, do ktorého sa chystáme vstúpiť, nie je vždy upravený a ani počasie či iné vonkajšie podmienky nemusia byť práve ideálne a vhodné na bezproblémové zdolanie majestátnych vrcholov hôr.

5 užitočných vecí, ktoré sa vám zídu počas každej túry 

Ilustračné foto: SAG stock/Shutterstock.com

 

Každý, kto sa na takúto alebo podobnú túru vydá, veľmi dobre vie, že vhodne zvolené vybavenie môže urobiť medzi príjemným dobrodružstvom a nepohodlným zážitkom veľký rozdiel.

 

Aby ste sa preto počas pobytu v prírode dobre bavili, užívali si jeho krásu a zároveň predchádzali a správne reagovali na nečakané situácie, je vhodné mať po ruke základné a užitočné vybavenie.

 


Správne trekingové palice

Medzi mnohými nadšencami turistiky sú trekingové palice veľmi obľúbeným a nevyhnutným doplnkom. Dôvodov je hneď niekoľko. Okrem toho, že telu počas chôdze poskytujú dodatočnú oporu, znižujú zaťaženie kĺbov a pomáhajú udržať rovnováhu.

 

Flexibilné palice trekingové sa dajú kedykoľvek zložiť a umiestniť do batohu, poprípade upraviť na potrebnú dĺžku, aby znižovali únavu rúk a ramien, čím si danú túru užívate bez nepríjemných následkov. 

 

Kvalitné palice na treking dokážu absorbovať až 5 % nárazu z každého kroku, znížiť námahu kolien, najmä počas túry z kopca.

 

Pohyb paží a rúk v pravidelnom rytme má tiež za následok posilnenie svalov a stimuláciu srdca, čím je možné znížiť opuchy končatín. 

 

Ilustračné foto: Ljupco Smokovski/Shutterstock.com

 


Komfortné oblečenie na Nordic Walking

Veľkou nádejou pre každého turistu je dobré počasie, pri ktorom však nikdy nemáte zaručené istoty, že vám dlho plánovaný výlet svojimi „vrtochmi“ nepokazí. Na tieto a podobné prípady je preto vhodné a nutné sa vybaviť špeciálnym oblečením. 

 

Dôležité je, aby bolo bežné alebo o niečo viac špeciálne oblečenie na Nordic Walking vyrobené z ľahkých a priedušných materiálov, ktoré odvádzajú vlhkosť ďaleko od tela a zabraňujú jeho prehriatiu.

 

Rovnako nevyhnutné je zvoliť si odev, ktorý poskytuje ochranu pred UV žiarením, dažďom a chladom.

 

Asi najzákladnejšia vec každého turistického oblečenia je, aby bolo zložené z viacerých vrstiev, ktoré môžete potom podľa potreby a na základe aktuálnych podmienok uberať alebo dopĺňať.

 

Pri základnej vrstve sa ale vyhnite bavlne, pretože dobre saje pot a oblečenie potom horšie schne a môže vás viac ochladzovať. 

 


Turistické topánky

Správne turistické topánky sú pre pohodlie a bezpečnosť pri túre ďalšie dôležité doplnky. Ideálne je, ak sú ľahké, odolné voči vode, disponujú dobrou trakciou na rôznych povrchoch a zároveň poskytujú dostatočnú oporu a odpruženie pre chodidlá.

 

Pri výbere je dôležité venovať pozornosť veľkosti, aby topánky sedeli správne a minimalizovali riziko vzniku pľuzgierov a poranení. Pod zvýšenie komfortu v správnych turistických topánkach sa podpisujú aj kvalitné ponožky.

 

Ilustračné foto: Maridav/Shutterstock.com

 


Osvetlenie

Napriek tomu, že si väčšinu túr do prírody plánujeme počas dňa, vplyvom rôznych podmienok môžu nastať situácie, kedy sa bez dodatočného osvetlenia nezaobídeme.

 

Najmä pre dlhšie výlety, počas ktorých sa môže zmeniť nielen počasie, ale aj jas, je vhodné sa vybaviť dodatočným osvetlením, ktoré veľa miesta v batohu nezaberie.

 

Môže to byť mobil, ktorého batériu by ste si ale mali šetriť na iné situácie, lepšia je ručná prenosná baterka. Komfortné nielen na túry sú aj čelovky, s ktorými je orientácia v teréne, v tmavších oblastiach alebo v noci oveľa jednoduchšia. 

 


Prevencia

Pri príprave na túru by ste nemali zabúdať ani na preventívne prostriedky, ktoré vám pomôžu udržať pohodu počas celej cesty. Sem patrí napríklad opaľovací krém, ktorý chráni pokožku pred spálením a poškodením UV žiarením.

 

Antiperspirant na nohy, ktorý zabraňuje tvorbe nepríjemného zápachu a pľuzgierov, vitamíny posilňujúce imunitný systém a odpudzovač hmyzu na ochranu pred nežiaducimi návštevníkmi prírody.

 

Ak vás teda prebúdzajúca sa príroda láka na jej návštevu, pri plánovaní túry nezabudnite venovať pozornosť nielen trase a zvolenej destinácii, ale aj vybaveniu, ktoré si so sebou vezmete.

 

Správne vybrané a kvalitné doplnky môžu premeniť túru na nádherný výlet, pretože vám umožnia vychutnať si prírodu naplno a bez starostí.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama