Trnavské rybníky
reklama

Maryša ako finále jubilejnej sezóny: Trnavské divadlo pripravuje kultovú hru

AKTUALITY - Trnava | 21.3.2024, 09.22, prispievatelia

Hra sa v Čechách aj na Slovensku inscenovala mnohokrát, dočkala sa viacerých rozhlasových uvedení, filmových aj televíznych spracovaní, ale aj parodických odkazov.

Maryša ako finále jubilejnej sezóny: Trnavské divadlo pripravuje kultovú hru

Momentka z predstavenia. Foto: Robert Tappert

Cukrovar
reklama

 

Poslednou premiérou jubilejnej 50. sezóny Divadla Jána Palárika v Trnave bude v piatok 22. marca kultová divadelná hra Maryša v réžii Matúša Bachynca.

 

V jednom z najväčších klenotov českej divadelnej tvorby hlavnú postavu Maryše stvárňuje talentovaná herečka Dana Droppová. Divadlo o novej premiére informovalo v tlačovej správe.

 

Bratia Mrštíkovci napísali Maryšu v roku 1894 inšpirovaní skutočným príbehom Marie Horákovej z Těšan, ktorá sa ako dvadsaťročná vydala za staršieho vdovca s deťmi a prežila s ním ťažký život.

Potulky mestom
reklama

 

Táto hra sa v Čechách aj na Slovensku inscenovala mnohokrát, dočkala sa viacerých rozhlasových uvedení, filmových aj televíznych spracovaní, ale aj parodických odkazov.

 

Na Slovensku inscenácia Maryša v réžii Viléma Táborského otvárala Slovenské národné divadlo v roku 1920. V jubilejnej 50. sezóne Divadla Jána Palárika (DJP) ožije tento ikonický príbeh pod režijnou taktovkou Matúša Bachynca, jedného z najvýraznejších režisérov súčasnej mladej generácie.

 

„Inscenovať titul ako Maryša je vždy veľká výzva. V slovenských aj českých divadelných dejinách nachádzame mnoho kultových spracovaní, s ktorými sa musíme ako tvorcovia konfrontovať a snažiť sa do tejto inscenačnej tradície prispieť svojim originálnym vkladom, napríklad aj použitím živého streamovania. Naša interpretácia Maryše je výnimočná formou aj témou. Formálne príbeh rozprávame odzadu, teda tvoríme namiesto tradičnej tragédie skôr detektívku alebo psychologický thriller, v ktorom sa postupne dostávame do hĺbky postáv a odkrývame ich motivácie a vnútorný svet,“ uviedla umelecká šéfka DJP Lucia Mihálová.

 

Okrem Dany Droppovej v inscenácii ďalej účinkujú hereckí kolegovia zo súboru Martin Hronský, Silvia Soldanová, Martin Kochan, Matúš Beniak, Miroslav Beňuš a nový člen súboru DJP Lukáš Herc.

 

V postave Vávru sa predstaví hosťujúci herec Branislav Matuščin po boku dvoch hosťujúcich herečiek Vladeny Škorvagovej a Ľuby Dušaničovej.

 

Výsledkom dlhoročnej práce vzdelávania detí a mládeže v divadle je aj účinkovanie šiestich detí z Detskej divadelnej akadémie.

 

Výnimočné kostýmy inšpirované folklórom navrhla kostýmová výtvarníčka Marija Havran, návrhy scény pripravila Barbora Šajgalíková. Poetickú hudbu do inscenácie zložila Andrea Bučko.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama