Trnavské rybníky
reklama

Župa nadviazala spoluprácu s IPčkom, chce podporiť duševné zdravie

AKTUALITY - Trnava | 25.3.2024, 11.08, prispievatelia

Župa zriaďuje 44 stredných škôl, aj to jeden z dôvodov prečo sa púšťa do tohto projektu.

Župa nadviazala spoluprácu s IPčkom, chce podporiť duševné zdravie

Ilustračná grafika: TTSK

Cukrovar
reklama

 

Trnavský samosprávny kraj začal spoluprácu s občianskym združením IPčko, ktorej cieľom je pomáhať študentom a zamestnancom stredných škôl pri predchádzaní a následnom riešení problémov v krízových situáciách.

 

Pedagogickí a odborní zamestnanci absolvujú školenia v oblasti krízovej intervencie, pričom v prípade potreby im budú členovia z IPčka nápomocní aj v budúcnosti.  

 

„Mladí ľudia dnes čelia mnohým tlakom a je nevyhnutné, aby sme im venovali veľkú pozornosť. Našou spoločnou zodpovednosťou je poskytnúť im podporu a nástroje na riešenie situácií, v ktorých sa necítia komfortne a negatívne ovplyvňujú ich duševné zdravie. Aj to je dôvod, prečo sme začali spoluprácu s občianskym združením IPčko a pre zamestnancov všetkých 44-och župných stredných škôl pripravili sériu školení. Verím, že vedomosti, ktoré učitelia a psychológovia nadobudnú, im pomôžu pri predchádzaní, ale aj riešení náročných situácií, ktoré so študentmi zažívajú. Na duševnom zdraví nám záleží,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Potulky mestom
reklama

 

K hlavným témam školenia patrí identifikácia a špecifiká rizík, základné princípy, metódy a techniky krízovej intervencie, pričom nechýbajú praktické príklady a ukážky.

 

Školenie pedagogických a odborných zamestnancov stredných škôl prebieha v priestoroch župného TalentCentra v Trnave.

 

„Naše skúsenosti z liniek pomoci a krízových služieb IPčka potvrdzujú, že aktuálny stav duševného zdravia mladých ľudí nie je dobrý. Najčastejšie s nami hovoria o osamelosti, myšlienkach na ukončenie života, sebapoškodzovaní, úzkosti, depresii, šikane, ale kontaktujú nás aj vtedy, keď sa ocitajú na hrane života a smrti. So žiadosťami o pomoc sa na nás obracajú aj pedagógovia a školskí psychológovia, ktorí sa denne v školskom prostredí stretávajú s náročnými situáciami a potrebou odbornej pomoci. Veľmi si ceníme, že Trnavskému samosprávnemu kraju téma duševného zdravia mladých ľudí nie je ľahostajná a rozhodli sa v spolupráci s IPčkom realizovať vzdelávanie riaditeľov a odborných zamestnancov škôl v krízovej intervencii a krízovom manažmente. Veríme, že bude inšpiráciou aj pre ďalšie kraje,“ uviedla psychologička Dominika Ondačková Rajznerová.

 

Trnavská župa zriaďuje 44 stredných škôl v kraji. V rámci bezpečnosti sú na každej škole zabezpečené kontrolované vstupy prostredníctvom vrátnice alebo recepcie.

 

Zámerom župy do budúcna je, aby kvalitným kamerovým systémom s pripojením na bezpečnostné zložky disponovali všetky stredné školy v kraji.

 

Župné stredné školy majú tiež v pláne sa zapojiť aj do avizovaného bezpečnostného auditu a výziev, ktoré v tomto roku plánuje štát.

 

IPčko je občianske združenie, ktoré od roku 2012 stojí pri ľuďoch, keď potrebujú pomoc a podporu. Cieľom IPčka je, aby ľudia, ktorí sa ocitajú v náročných a krízových situáciách mali nonstop dostupnú odbornú psychologickú pomoc a podporu.

 

Poradenskú a krízovú pomoc poskytuje anonymne, bezplatne a diskrétne na linkách pomoci OZ IPčko, v ďalších projektoch a krízových službách.

 

IPčko je súčasťou Integrovaného záchranného systému, Asociácie liniek pomoci, Koalície pre deti Slovensko, Asociácie nízkoprahových programov pre deti a mládež a členom International Association for Suicide Prevention.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama