Trnavské rybníky
reklama

Jednoduché tipy, ako eliminovať pracovný stres

AKTUALITY - Firmy | 28.3.2024, 12.38, reklamný článok

Pri rozbehu kariéry narazíte na rôzne rady najmä o tom, ako si nájsť prácu, ktorá vám bude dávať zmysel.

Jednoduché tipy, ako eliminovať pracovný stres

 

Bezprostredne po nástupe do nového zamestnania vás bude čakať aj školenie o BOZP a časom vám možno zamestnávateľ z vlastnej iniciatívy ponúkne jazykové vzdelávanie či rôzne odborné kurzy.

 

O tom, ako sústavne pracovať na eliminovaní pracovného stresu práce sa už ale hovorí pomenej. Ako teda na to?

 

 

So stresom sa naučte pracovať

Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že stresu sa nedá len tak zbaviť a nebolo by to ani prospešné. Má totiž aj pozitívny prínos, podporuje činorodosť, kreativitu a vytvára vnútornú motiváciu vôbec niečo robiť.

 

Stresu však nesmie byť príliš, pretože potom pôsobí naopak kontraproduktívne a môže vyvolávať rôzne zdravotné ťažkosti. Naučiť sa so stresom pracovať je to najlepšie, čo môžete urobiť.

 

Ľahko sa to povie, no omnoho ťažšie zrealizuje, najmä ak zastávate zodpovednejšiu pozíciu, máte na starosti projekty, zamestnancov, zákazky.

 

Denne čelíte novým problémom z rôznych strán, striehnuť na termíny a rýchlo reagovať na vzniknuté situácie. Zamerali sme sa na techniky, ktoré sa dajú aplikovať prakticky hneď a pomôžu vám dostať pracovný stres pod kontrolu.

 

 

Riešte to, čo dokážete ovplyvniť

V prvom rade selektujte. Zaoberajte sa tým, čo skutočne dokážete ovplyvniť a nenechajte sa brzdiť záležitosťami, nad ktorými nemáte kontrolu.

 

 

Nenechajte sa brzdiť minulosťou

Chyby sa stávajú a aj sa stávať budú. Nemali by ste sa ale nechať brzdiť chybami z minulosti. Ak ste sa aj dopustili chyby či vznikol problém, vezmite si ponaučenie. Skrátka, „fail fast“.

 

 

Posilnite svoju disciplínu

Ak vaše myšlienky neustále „utekajú“ k pracovným povinnostiam, aj za tým stojí pracovný stres. Ak stále iba myslíte na to, čo ešte musíte stihnúť, vybaviť a ako na nič nezabudnúť, podvedome sa stresujete.

 

Začnite si preto disciplinovane zapisovať všetko dôležité a nebojte sa siahnuť po pomocníkoch, ako je napríklad online rezervačný systém. Nielen rezervácie, ale aj platby od zákazníkov alebo aj spätnú väzbu môžete mať vďaka nemu pekne pod palcom.

 

 

Nenechajte sa rušiť

Ak vás čaká zložitejšia úloha, nenechajte sa rušiť a vytvorte si vhodné podmienky, aby ste sa mohli sústrediť. Vypnite si notifikácie na telefóne, neodpovedajte na maily a jednoducho upriamte pozornosť iba na jednu vec. Neustále vyrušujúce podnety vedú k nervozite a zvyšujú stres.

 

 

Povzneste sa

Svoju prácu berte ako profesionál, kritiku prijímajte s nadhľadom a neberte všetko osobne. Uvedomte si, že každý sme iný a teda aj veci inak vnímame. Ak sa naučíte brať veci s väčším nadhľadom, v profesionálnych vzťahoch vám to pomôže.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama