Spartak po kvalitnom výkone zdolal Žilinu, zvýšil svoj náskok na druhom mieste

ŠPORT - Futbal - Spartak | 31.3.2024, 19.17, Ján Král

O výsledku stretnutia rozhodol Philip Azango.

Gól Azanga. Foto: Peter Kollár

Na zápas Spartaka so Žilinou prišlo do hľadiska Štadióna Antona Malatinského viac ako tisíc detí. Ide o rekordný počet, odkedy trnavský klub robí akcie pre detských priaznivcov, ktorí v organizovaných skupinách alebo v sprievode mamičiek môžu prísť na stretnutia andelov zdarma.

Keďže duel sa hral cez veľkonočné sviatky, futbalistov oboch tímov vyvádzali na plochu netradične chlapci a dievčatá z folklórnych súborov, ktoré boli odeté v krojoch.

Ešte pred stretnutím gratulovali priamo na hracej ploche predstavitelia Spartaka bývalému asistentovi rozhodcovi a aktuálne delegátovi SFZ Miroslavovi Benkovi k 50. narodeninám.

Potom už sa štadiónom ozývalo skandovanie mena Mareka Ujlakyho. Ikonickému futbalistovi, ktorý bavil fanúšikov svojím futbalovým kumštom, gratuloval k päťdesiatinám prezident klubu Peter Macho a ruku mu podal aj jeho syn Marek Ujlaky mladší, ktorý je členom súčasného A- tímu.

V desiatej minúte sa štadiónom opäť niesol potlesk, išlo o symboliku, keďže Ujlaky nosieval v Trnave na drese číslo 10.

Marek Ujlaky dostal zarámovaný dres a darčekový kôš. Foto: Peter Kollár

Samotný duel priniesol svižný ofenzívny futbal, o ktorý sa starali oba celky. Primárne však Spartak, ktorý bol v prvom polčase smerom dopredu výrazne nebezpečnejší ako hostia.

Po Mikovičovom centri nebezpečne hlavičkoval už v piatej minúte Ďuriš. Neskôr po Danielovej prihrávke zakončoval z prvej nepresne Ofori, mimo bránky skončila aj Ďurišova tečovaná strela.

V 25. minúte vyšla Trnave akcia po pravej strane. Ofori rozbehol na krídle Daniela, ten prihrával na päťku, smer lopty ešte zblokoval Stojčevski, ale len smerom k vlastnej bránke a Azango zblízka pohodlne doklepol do siete. Asistent rozhodcu síce signalizoval ofsajd, po invervencii videorozhodcu však gól platil.

Nástup hráčov s deťmi v krojoch. Foto: Peter Kollár

Červeno-čierni hrali s chuťou, ďalší gól mohol po Mikovičovej prihrávke pridať Ofori, prudkou ranou však knokautoval Hubočana, od ktorého sa lopta odrazila mimo.

Žilina nebezpečne pohrozila až v 40. minúte, po strele Javorčeka spoza pokutového územia ukázal kvality brankár Takáč.

Trnavský gólman podržal mužstvo aj v závere prvého dejstva, pri tutovke Iľka jeho strelu reflexívne vyrazil nohou.

Trnavská gólová radosť. Foto: Peter Kollár

Druhé dejstvo už bolo na šance menej bohaté, Žilina smerom dopredu pridala, Trnava však nemienila uhnúť a tak sa hra odvíjala často v strede ihriska s náznakmi vo finálnej zóne, ktorým však chýbalo lepšie riešenie.

Šancu Žiliny nevyužil Jambor, Trnavčania mohli víťazstvo vylepšiť v závere, keď sa do príležitosti dostal Koštrna, obrana však zblokovala na roh.

Andeli si vedenie postrážili a doviedli duel do víťazného konca, čo znamená, že Žiline utiekli v tabuľke už na štyri body a upevnili si tak druhú pozíciu.

Niké liga – 3. kolo nadstavbovej časti – skupina o titul:

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 1:0 (1:0)
Góly: 25. Azango
ŽK: Zeljkovič, Ďuriš - Adang
Rozhodovali: Glova – Straka, Kmec
Diváci: 6513
SPARTAK: Takáč – Koštrna, Djurič, Kóša, Mikovič – Zeljkovič – Daniel (76. Šulek), Procházka, Ofori (65. Bainovič), Azango (65. Bukata) – Ďuriš (84. Poznar). Tréner: Gašparík.
ŽILINA: Belko – Minárik, Stojčevski (46. Ndjeungoue), Hubočan – Ďatko, M. Sauer, Gidi, D. Javorček (69. Bari) – Jambor, Bile (69. Nsona), Iľko (82. Adang). Tréner: Hynek.

Jaroslav Hynek, tréner Žiliny: „Očakávali sme, že takýmto spôsobom bude Trnava hrať. Podaril sa nám vstup do zápasu, 15 minút sme si držali pozície, potom sme ale na tridsať minút vypadli z tempa a počínajúc brankárom až úplne po vrch zostavy sme nehrali to, čo sme chceli. Z nepresnosti a neudržaní hry pramenil gól na 1:0, ktorý padol po našej chybe. Nepoistili sme si dlhú loptu, v našom zmätku sa dostala lopta do strany, tečom to prešlo až k Azangovi, ktorý dal gól. V závere polčasu sme sa dokázali dostať do hry, mali sme šancu Iľkom a po štandardke Hubočanom. Malá búrka v kabíne cez polčas pomohla k tomu, aby sme po zmene strán hrali viac to, čo chceme. Myslím si, že sa nám to darilo, šancí sme ale mali menej, aby sme aspoň zremizovali, Nsona sa v stopercentnej šanci nepresadil. Keď to vezmem všeobecne, vyhral šťastnejší.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Súhlasím s tým, že úvodná štvrťhodina patrila Žiline, potom sme sa do toho dostali a následne to vyzeralo, ako sme chceli. Plánovali sme súpera vysoko napádať, dotláčať ich, nenechať ich, aby sa dostali do kombinačnej hry, z toho sme mali dobré prechodové fázy, po jednej z nich aj padol gól. Boli tam aj ďalšie pološance, ktoré sme mohli vyriešiť, keby sme mali kúsok šťastia, prípadne sme mohli zvoliť iné riešenie. Žilinu sme držali celý polčas na dištanc až na záver, keď nás v kľúčovej šanci súpera podržal Takáč. V druhom dejstve chalani až príliš začali brániť výsledok, úplne zbytočne od prvej minúty. Defenzíva nám síce funguje a nepúšťali sme Žilinu do šancí, ale boli sme pasívni v práci s loptou. Máme však teraz pevnú obranu, chalani dobre fungujú v systéme. Porazili sme predtým Dunajskú Stredu aj Slovan, neinkasovali sme, takže si myslím, že právom sme teraz druhí v tabuľke.“