Trnavské rybníky
reklama

Gašparík mal vážny pohovor s Mikovičom, kapitán Spartaka odvtedy výkonnostne rastie

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.4.2024, 07.46, Ján Král

Martin Mikovič aktuálne patrí medzi najlepších hráčov Spartaka z pohľadu bežeckých zápasových dát.

Gašparík mal vážny pohovor s Mikovičom, kapitán Spartaka odvtedy výkonnostne rastie

Martin Mikovič nastupoval na zápas so Žilinou v dobrej nálade. Foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

Priamy súboj o druhé miesto futbalovej Niké ligy zvládol Spartak Trnava. Na domácej pôde zdolal tretiu Žilinu gólom Azanga 1:0 a odskočil jej v tabuľke na štyri body. 


„Prvé dejstvo bolo v našej réžii, vytvorili sme si nejaké závary a šance. Žilinčania mali v závere polčasu tutovku, ktorú Dominik Takáč vyrazil nohou. Do druhého dejstva sme nevstúpili dobre, pritlačili nás, mali nepríjemné rotácie hráčov, stopéri zvádzali ťažké súboje s hrotovým útočníkom Billem. Chalani to ale zvládli, dôležité je, že sme odskočili na štyri body a udržali vzadu ďalšiu nulu,“ hodnotil duel trnavský kapitán Martin Mikovič.


Mimochodom, trnavský brankár Dominik Takáč dosiahol jedenáste čisté konto v sezóne, čo je najviac spomedzi všetkých gólmanov v lige.

ŠUPA technika
reklama


Mikovič v zápase patril k najlepším trnavským hráčom, pozorne bránil a aktívne podporoval útok. Potvrdili to aj zápasové dáta.

 

V trnavskom tíme bol po bežeckej stránke druhým najlepším hráčom po Erikovi Danielovi z pohľadu nabehaných kilometrov a vysokej intenzity behov.


„Na ofenzívu máme iných hráčov, ja raz za čas zaútočím a buď to vyjde alebo nie... Na mojej pozícii krajného beka mi to velí útočiť aj brániť. V prvom polčase to bolo z našej strany smerom dopredu dobré, škoda, že v druhom sme nedotiahli lepšie niektoré veci. Neviem posúdiť, či to bol z mojej strany najlepší jarný výkon, po bežeckej stránke mám pocit, že by mohol byť,“ pokračoval 33-ročný obranca, ktorý nedávno prekročil hranicu 300 ligových štartov za Spartak.

 

Hranicu tristo zápasov za Spartak bude Mikovičovi pripomínať dres, ktorý mu nedávno odovzdal prezident klubu Peter Macho. Foto: Peter Kollár

 


Do hľadiska prišlo cez 6500 divákov, pričom viac ako tisíc z nich boli deti, ktoré mali zadarmo vstup v organizovaných skupinách alebo sprievode mamičiek. Podobná ponuka klubu pre najmenších je v Trnave už zaužívanou tradíciou. 


Mikovič po stretnutí prišiel k rodinnému sektoru a strávil s najmenšími fanúšikmi hodný čas v debate. „Ďakovali, chceli dresy, trenky, všetko... Ale nedá sa vo všetkom vyhovieť,“ usmial sa trnavský odchovanec. 


„Deti patria na štadión, musíme vychovávať novú generáciu fanúšikov. Je super, že sa podaril rekord a prišlo viac ako tisíc detí. Pozvánku majú aj na stredajšie pohárové semifinále s Podbrezovou, verím, že opäť prídu, hoci termín, v akom sa hrá, nie je zrovna najšťastnejší,“ dodal.

 

V rodinnom sektore bolo viac ako tisíc detí, niektoré v aj z folklórnych súborov. Tie klub pozval v rámci oslavy veľkonočných sviatkov. Foto: Peter Kollár

 


Mikovičova výkonnostná krivka má v ostatných zápasoch stúpajúcu tendenciu. Pochvaľuje si to aj tréner Spartaka Michal Gašparík, hoci netají, že nie všetko bolo predtým podľa jeho predstáv.


„S Mikim sme mali vážny pohovor aj o jeho zotrvaní v klube a budúcnosti. Mal nadváhu, tiež vysoké percento tukov. Veľmi sa mi páči, ako na tom zapracoval, schudol, percento tuku išlo rapídne dole. Odvtedy nám dáta ukazujú, že za tri a pol roka, čo som tu trénerom, toľko nenabehal v zápasoch, ako nabehá teraz permanentne v každom jednom. Veľmi sa mu zvýšila aj intenzita behov. Je to aj o profesionalite hráča, kvalitná strava a regenerácia sú súčasťou výkonu. Začali sme spolupracovať s dietológom, aby vytvoril hráčom správne stravovacie návyky. Najmä viacerí zahraniční hráči ich mali veľmi zlé. Niektorým chalanom v tíme potrebujeme upraviť hmotnosť, resp. percento tuku tak, aby ešte zvýšili svoju výkonnosť,“ uviedol Gašparík.

 

Po zápasová ďakovačka... Foto: Peter Kollár

 

Vďačný potlesk sa ozýval aj z rodinného sektora. Foto: Peter Kollár

 

 

Po búrke v šatni návrat k herným princípom

Žilina predviedla v Trnave dva rozdielne polčasy. V prvom dominovala Trnava a žlto-zelení pod náporom upustili od svojich zaužívaných herných princípov. Súbojovejší spartakovci mali navrch a mohli viesť aj viac ako len jednogólovým rozdielom.


Ako povedal tréner Žiliny Jaroslav Hynek, i z toho dôvodu spravil cez prestávku v kabíne „malú búrku“. Dohovor zjavne padol na úrodnú pôdu, pretože po obrátke akoby vybehla na trávnik iná Žilina.

 

Trnavu dokázala miestami zovrieť, dôverovala si na lopte, brankár Ľubomír Belko dokonca pri rozohrávke nemal problém spraviť kľučku na atakujúcich útočníkov Spartaka.


„Zmenili sme výstavbu útoku už odo mňa. Zafungovalo to, chcelo to len väčšiu odvahu. Plynuli z toho dobré prechody a šance. Tréner chcel, aby som bol odvážny, hral viac na riziko, cítil som sa uvoľnene. Myslím si, že mi pomohla v tomto smere aj reprezentácia,“ vravel po stretnutí Ľubomír Belko.

 


Žilina síce aktuálne stráca na Spartak už štyri body, Belko v tom však nevidí zásadný problém. „Boj o druhé miesto je stále otvorený, zostáva ešte dosť zápasov. Trnavu máme doma. V hre je dostatok bodov na to, aby sme sa dostali na druhú priečku.“ 


Žilina v ďalšom kole už v piatok 5. apríla o 17:30 privíta Slovan Bratislava, spartakovci vycestujú do Ružomberka (sobota 6.4. o 15:00). Ešte predtým ich však v stredu čaká prvý semifinálový duel Slovnaft Cup-u s Podbrezovou, ktorú privítajú na Štadióne Antona Malatinského 3. apríla o 15:30.


„Domáce prostredie nám velí vyhrať, nemôžeme sa ale zase zblázniť, že budeme chcieť rozhodnúť v prvom polčase... Aktívnou hrou budeme chcieť zlomiť zápas na našu stranu. Duel so Žilinou sprevádzala výborná atmosféra, bolo by super, keby aspoň polovica ľudí prišla aj na pohár. Verím, že ľudia prídu. Niektorí Žilinčania ešte pravú trnavskú kulisu nezažili, takisto niektorí mladíci v Podbrezovej. Bolo by dobré, keby ich atmosféra zhltla,“ dodal Martin Mikovič.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama