Trnavské rybníky
reklama

Rekreačný bežec Kvetoslav Kollár sa preorientoval na fotografa zázrakov prírody

RELAX - Tí sú naši | 5.4.2024, 17.03, prispievatelia

Neopakovateľnými snímkami z prírody sa snaží urobiť radosť sebe a ľuďom, ktorí ich uvidia.

Rekreačný bežec Kvetoslav Kollár sa preorientoval na fotografa zázrakov prírody

Kvetoslav Kollár je hobby fotograf, ktorý sa zameriava na krásu prírody a jej zázraky. Foto: archív KK

reklama


Vo výstavných priestoroch Domu umenia Mikuláša Schneidra Trnavského v Trnave môžete v súčasnosti vzhliadnuť výstavu 57 fotografií člena fotoklubu Iris v Trnave Kvetoslava Kollára.

 

Rodák z Dubovian, ktorý v Trnave žije od roku 1978, sa vzácnymi a citovo vyváženými fotografiami z prírody a slovenskej krajiny prezentuje na verejnosti tesne pred svojím vzácnym životným jubileom -  sedemdesiatinami, ktoré oslávi 9. mája. 


K svojmu neskoršiemu koníčku fotografovaniu sa začal venovať ako 53-ročný v roku 2007. Na svoje životné hobby získaval inšpiráciu hlavne od známeho slovenského fotografa Karola Benického. A plným priehrštím sa mu začal venovať až v roku 2010, keď ako pracovník Zboru väzenskej a justičnej stráže SR odišiel do výsluhového dôchodku.

reklama

 

Dovtedy sa jeho meno veľmi často objavovalo vo výsledkových listinách rôznych bežeckých podujatí naprieč celým Slovenskom. 

 

Kveto, ako rekreačný bežec (najčastejšie reprezentoval farby A-Teamu Trnava), pôsobil takmer štyridsať rokov, v sezónach 1976 - 2015. Najdlhšiu bežeckú trať maratón absolvoval celkom 21-krát s „osobákom“ 2:42:50.

 

Polovičnú polmaratónsku trať úspešne zvládol na 38 bežeckých podujatiach. Počas trvania známeho Mikulášskeho krosu v rodných Dubovanoch (1982-2013) dlhé roky pôsobil ako jeden z najagilnejších organizátorov a do samého konca vykonával funkciu hlavného rozhodcu.

 

Ako rekreačný bežec na trati Behu vďaky Senica - Prietrž v roku 1990 pred zrakmi desiatok prizerajúcich divákov.

 

 

V mikroregióne nad Holeškou (združuje 15 obcí okresu Piešťany) a v meste Vrbovom sa zasa preslávil ako každoročný hlavný organizátor a účastník štafetového betlehemského posolstva (svetla) k Vianociam. 


K jeho záľubám okrem behu patrí aj horská cyklistika a záhradkárčenie. Po odchode do dôchodku k nim pribudlo aj vari najväčšie hobby - fotografovanie krajiny, prírody a makrofotografie.

 

Vstúpil do fotoklubu Iris v Trnave, kde sa zdokonalil vo fotografickom umení. Dnes už tie najlepšie momentky fotoaparátom Canon zachytáva v malebnej prírodnej scenérii Malých Karpát, Veľkej Fatry, Terchovej či vinohradníckych oblastiach Modry a Pezinka.

 

A postupne prezentuje na súborných samostatných výstavách v Kúpeľoch Kováčová (2011, 2012, 2013), či v kaviarni Paleta na sídlisku Družba v Trnave (2015, 2016).

 

V mikroregióne nad Holeškou je známy (na obr. vľavo) ako dlhoročný účastník a hlavný organizátor štafetového betlehemského posolstva.


 

Každoročne sa zapája aj do regionálnej súťaže neprofesionálnych fotografov Trnavský objektív a tiež sa zúčastňuje výstav fotoparkov v Piešťanoch, Nových Zámkoch a v Trnave. 


O majstrovstve amatérskeho fotografa Kvetoslava Kollára sa môžete presvedčiť návštevou jeho poslednej súbornej výstavy, o ktorej sa pochvalne vyjadril aj samotný kurátor Peter Lančarič.

 

„Kveto sa v dielach snaží zachytiť krásu prírody a jej zázraky, ktoré menia podobu s každým ročným obdobím. Naša matka príroda je iná na jar, keď v nej rozvoniava a šteboce nový život. V lete nás privíta sladučkou malinovou vôňou. Na jeseň nás pozýva do svojich tajných zákutí tou najpestrejšou paletou farieb. No a keď zavíta do prírodnej katedrály zima, očarí nás tento pozemský zázrak štvrtýkrát.“   

 

Rok 2018. Zimná zasnežená februárová príroda v okolí Zárub v Malých Karpatoch.

 


Spoločne s Kvetoslavom Kollárom vystavuje svojich 150 umeleckých šperkov aj Margita Knapová, absolventka FF UK v Bratislave (odbor andragogika), ktorá žije a tvorí v Piešťanoch.  

 

Výstava, ktorej hlavným organizátorom je Trnavské osvetové stredisko, je súčasťou projektu KreaTiviTa  2024 (jeho hlavným partnerom je Fond na podporu umenia).

 

Pre milovníkov umenia a ďalších záujemcov je sprístupnená počas pracovných dní do 27. mája.

 

ROK 2013. Záber teleobjektívom na kalich z chrámu Matky Božej (Notre-Dame) v Paríži, vytvorený na výstave ľadových sôch na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.

 

Rok 2013. K autorovým obľúbeným miestom na fotografovanie patria aj modranské vinohrady. Takto ich zachytil počas jesene.

 

Rok 2017. K najvydarenejším na výstave sa radí aj táto fotografia - odraz siluety vtáka vo vodách rybníka trnavského Kamenného mlyna.

 

Rok 2012. Záber malebnej prírody s pasúcimi ovečkami je z okolia Veľká Fatra pod vrchom Ploská (1532 m n.m.).

 

Rok 2019. Ranná júlová prírodná scenéria z hraničného pásma Šumavy, z oblasti Stožca, kde autor pred rokmi absolvoval základnú vojenskú službu.


TEXT: MARIÁN PAVLÍK
FOTO: ARCHÍV KK

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama