Spartak prehral derby v hlave. Gašparíka hnevala dezorganizácia hry a prístup v druhom polčase

ŠPORT - Futbal - Spartak | 22.4.2024, 11.02, Ján Král

"Po prvom polčase akoby hráči nadobudli pocit, že Slovan sa dá ľahšie poraziť, ale opak bol pravdou," povedal tréner Spartaka Michal Gašparík.

Spartak prehral derby v hlave. Gašparíka hnevala dezorganizácia hry a prístup v druhom polčase

Michal Gašparík počas derby. Foto: Peter Kollár

Dali by sa písať eseje o tom, ako mentálne nastavenie dokáže hrať zásadnú úlohu vo výkone futbalistu. Spartakovci by boli v posledných zápasoch žiarivým príkladom.

Zoberme si len nedávny dvojzápas s Podbrezovou. V nedeľu v lige točili železiarov ako na kolotoči, domáci mohli byť radi za „skromnú“ prehru, v stredu v pohári však akoby proti sebe stáli úplne dve iné mužstvá a červeno-čierni v prvom polčase nevedeli, kam skôr skočiť.

Nabudení Horehronci hrajúci jeden z najväčších duelov storočia, dávali veľkému Spartaku poriadne zahuliť... A zase, druhý polčas bol opäť iný – červeno-čierni vstali, oklepali sa, zlepšili pohyb, začali byť aj smerom dopredu o čosi futbalovejší a domáci už pod tlakom času nedokázali so zápasom nič zásadné urobiť.

Prepnime na derby so Slovanom. Po herne nevydarenom, hoci výsledkovo úspešnom, zápase, stáli andeli proti neporovnateľne silnejšiemu protivníkovi, ako je Podbrezová. Napriek tomu hrali v prvom polčase s belasými výborný part.

Dobre kombinovali, dokázali súpera zatlačiť, i zakončiť. Až po moment odchodu do kabín na prestávku.

Potom sek, druhý polčas a prvých dvadsať minút úplne iný obraz. Lacný inkasovaný gól, následne chaos v defenzíve a len tak, tak, že nepribudli ďalšie údery. Akoby sa andeli uspokojili a Slovan sa zobudil.

Dlhodobo najspoľahlivejšia formácia Trnavy – defenzíva – kopila chyby a hostia trestali.

Prvý polčas bol z trnavskej strany pozitívny, Ďuriš dokonca poslal gólovou hlavičkou mužstvo do vedenia. Foto: Peter Kollár

Slová trénerov na tlačovej konferencii to potvrdili. Kouč Slovana Vladimír Weiss vravel, že mužstvo si cez polčas povedalo veci, sám zvýšil hlas, aby naštartoval kolektív.

Trnava chcela pokračovať v nastavení z prvého polčasu, lenže zverenci Michala Gašparík akoby sa nechali prvopolčasovou letargiou Slovana uspať.

„Po prvom polčase akoby hráči nadobudli pocit, že Slovan sa dá ľahšie poraziť, ale opak bol pravdou. Toto bola hlavná príčina. To, čo začali predvádzať niektorí na trávniku, si musíme vyriešiť,“ konštatoval na stretnutí s novinármi Michal Gašparík.

Azango v zápase ukázal smerom dopredu viaceré dobré ťahy. Aj prvý gól padol po akcii, pri ktorej vybojoval loptu a následne našiel prihrávkou Mikoviča, ktorý centroval Ďurišovi na gól. Foto: Peter Kollár

Ponúkol aj obsiahlu analýzu videného, ktorá stojí za zverejnenie v plnom znení:

„Kľúčové bolo, že Slovan strašne skoro vyrovnal. Nečakali sme to. Pred semifinále s Podbrezovou som bol rád, že mužstvo inkasovalo s Ružomberkom. Samozrejme, nebol som rád, že sme následne ešte inkasovali gól v poslednej sekunde a prehrali sme.

Zažívame to však každú sezónu, že máme obdobie, keď si držíme dlho čisté konto a potom, keď dostaneme gól, zostane mužstvo vykoľajené. Duel s Ružomberkom nám teda paradoxne pomohol s Podbrezovou. Teraz sme znova nabehli na vlnu, že sme s Podbrezovou dvakrát neinkasovali, so Slovanom sme mali dobrý prvý polčas a vzadu sme boli bezproblémoví, mohli sme ešte jeden gól so šťastím pridať.

Prišiel však inkasovaný gól a mužstvo zostalo absolútne dezorganizované. Tomu nerozumiem. Majú tisíce hodín videa, všetko vedia. Nedokázal som sa dokričať s pokynmi, možno keby prišlo 2000 ľudí, tak mi to vyhovuje, pretože si viem mužstvo lepšie uložiť.

Na ihrisku sa nenašli hráči, ktorí by si to uložili. A to sú mnohí skúsení tridsiatnici. Slovan prešiel od 30. minúty na 3-4-3, my pritom vieme proti tomuto systému hrať, sme v tom najúspešnejší v lige, preto nás Podbrezová neporáža. Vieme eliminovať tento systém, no teraz sme to nedokázali, lebo sme boli dezorganizovaní.

Čakal som so striedaniami, lebo som si už potom uložil hráčov a po 65. minúte to bolo OK a vyzeralo to na remízový zápas. Čakal som, kedy sa znova chalani nadýchnu, začnú hrať a vyzeralo to, že sa oklepali z gólu a šancí Slovana,“ analyzoval Gašparík.

„Druhý inkasovaný gól bol po peknej akcii Slovana, no na druhej strane to bol presne obraz toho, ako sme začali, ako sme laxne pristupovali, neboli sme agresívni, nevystúpili sme dobre, nezablokovali sme dobre strelu a to bol reťazec malých chýb, ktoré presne odzrkadlili to, čo sa nám s Podbrezovou nedialo.

Cítil som z hráčov laxnosť. Potom narazíte na obrovskú kvalitu Slovana. Strelec začal veľmi dobre hrať, spadať do medzipriestoru. Toto všetko ale vieme dobre vykrývať, stačilo, aby si dali hráči organizáciu.

Keď Slovan vyrovnal na 1:1, naši chceli rýchlo zlomiť zápas na svoju stranu, dvaja-traja začali vyletovať, pressovať a to bolo presne to, čo potreboval Slovan, aby prestrkovali lopty a riešili kontry. A to ešte mnohé nevyriešili.

Znova stačilo prejsť do nášho systému, prečkať možno 10 minút v strednom bloku na našej polovičke, len sme boli niečo medzi stredným a vysokým pressingom a to stačí tak kvalitnému tímu ako je Slovan, aby z toho vyšli a v tom bol problém.

Nešlo o striedania. Veril som tejto zostave, bola asi najsilnejšia z toho, čo teraz máme k dispozícii,“ dotkol sa aj toho, že striedal až v 77. minúte.

V hľadisku bolo viac ako 8000 divákov, severná tribúna musela zostať pre trest od discliplinárky uzavretá. Foto: Peter Kollár

Slovan má kvalitu, Spartak ale derby tentoraz prehral v hlave. Do ďalších jarných bojov to je kľúčový poznatok. Na červeno-čiernych čaká ešte finále pohára a ani v lige nemajú Trnavčania ešte nič isté. Boj o druhé miesto bude tuhý.

„Nemyslím si, že to bude mať vplyv na finále pohára, skoncentrujeme sa, dáme sa dokopy aj zdravotne. Máme ešte ťažký zápas na umelke v Žiline, ale verím, že potom budeme stopercentne pripravení na Ružomberok. Séria je hrôzostrašná, deväťkrát sme neuspeli, ale veríme si, že desiaty zápas zvládneme na dobrom ihrisku a v kľúčovom dueli pre nás,“ dodal optimisticky Gašparík.