Trnavské rybníky
reklama

Dolná Krupá kúpila od štátu jedinečné mauzóleum rodiny Chotekovcov

AKTUALITY - Región | 22.4.2024, 12.41, prispievatelia

Štát národnú kultúrnu pamiatku pôvodne ponúkal na predaj tomu, kto ponúkne viac. Napokon ju obec získala za desatinu ceny určenej znalcom.

Dolná Krupá kúpila od štátu jedinečné mauzóleum rodiny Chotekovcov

Mauzóleum je zvonku celkom zaujímavo zdobený objekt. FOTO: Pavol Machovič

Cukrovar
reklama

 

Obec Dolná Krupá získala do vlastníctva mauzóleum rodiny Chotekovcov, ktoré dal koncom 19. storočia postaviť majiteľ miestneho kaštieľa Rudolf Chotek.

 

Za národnú kultúrnu pamiatku zaplatila štátu viac ako 4500 eur, čo je desať percent z hodnoty určenej znalcom.

 

Mauzóleum za kostolom, v ktorom je pochovaných šesť príslušníkov rodu Chotekovcov, bude mať konečne vlastníka, ktorý sa o unikátny objekt dokáže postarať.

Víno Tirnavia
reklama

 

Starosta Dolnej Krupej Marek Dekan sa snažil o získanie mauzólea do vlastníctva obce niekoľko rokov. Pre obec je to zaujímavá pamiatka, o ktorú sa štát vôbec nezaujímal. Aspoň základnú údržbu zabezpečovali dobrovoľníci z obce, teraz ich úlohu môže prevziať obec.

 

„Určite je výhodou, že sme to získali. Sme tu poruke, vieme si to každý deň pozrieť a keď treba, vieme problém hneď riešiť,“ povedal starosta Dekan.

 

Objekt mauzólea momentálne veľké investície nepotrebuje. Obec však do budúcnosti pripraví projektovú dokumentáciu na celkovú rekonštrukciu pamiatky a bude sa snažiť získať na ňu peniaze z rôznych výziev.

 

Mauzólezum je počas turistickej sezóny otvorené, do interiéru je možné vstúpiť. FOTO: Pavol Machovič

 

V mauzóleu je pochovaných šesť príslušníkov rodu Chotekovcov. Rudolf Chotek dal doň po dokončení v roku 1895 preniesť telesné pozostatky svojej dcéry Anny aj manželky Márie, v roku 1903 tam pochovali aj jeho.

 

Neskôr, už do podzemnej časti, pochovali aj jeho ďalšie deti Rudolfa Choteka II., Gabrielu Schönbornovú a v roku 1946 aj Máriu Henrietu Chotekovú, ktorá sa preslávila ako pestovateľka ruží.

 

Práve Máriu Henrietu si Dolnej Krupej každoročne začiatkom leta pripomínajú podujatím, ktoré je venované ružiam.

 

Okresný úrad v Trnave ponúkal v roku 2020 mauzóleum na predaj v súťaži, získať ho mohol ktokoľvek. Aj keď možnosti využitia takejto národnej kultúrnej pamiatky sú limitované, vedeniu Dolnej Krupej sa nepozdávalo, že by ju mal získať niekto iný. Obec začala podnikať kroky, aby mauzóleum získala do svojho majetku.

SITA

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama