Trnavské rybníky
reklama

Budúcu trnavskú lokalitu Štvrť navrhli Švédi, ukázali ako by mohla vyzerať

AKTUALITY - Trnava | 25.4.2024, 11.53, prispievatelia

Riešená lokalita sa rozprestiera od zeleného pásu na sídlisku Družba až po východný obchvat. Jeho severnú hranicu tvorí Piešťanská cesta, kým plánované predĺženie Spartakovskej ulice vyznačuje hranicu na juhu.

Budúcu trnavskú lokalitu Štvrť navrhli Švédi, ukázali ako by mohla vyzerať

Aj takto by to mohlo v budúcnosti v novej zóne vyzerať. Vizualizácie: 5x Mandaworks AB

Cukrovar Trnava
reklama

 

Víťazom medzinárodnej urbanisticko-krajinárskej súťaže na rozvoj novej lokality mesta Trnava s názvom Štvrť sa stal ateliér Mandaworks AB zo švédskeho Štokholmu.

 

Víťazný návrh nazvaný Parklife má nastaviť nový štandard prípravy územného plánu, ktorý určí ďalší vývoj rozsiahleho územia. Do medzinárodnej súťaže, ktorú organizovalo Mesto Trnava v spolupráci s ateliérom 2021, bolo doručených 39 návrhov z trinástich krajín sveta.

 

Ako informovala Zuzana Hrinková Siebenstichová z Mestského úradu v Trnave, o výsledku v dvojkolovej súťaži rozhodovala medzinárodná porota zostavená zo špičkových profesionálov z viacerých významných európskych štúdií.

Víno Tirnavia
reklama


 

 

„Víťazný tím Mandaworks zo Švédska úspešne transformoval naše požiadavky do vyváženého návrhu, ktorý sa zaoberá nielen stavebným rozvojom, ale aj dopravnou a zeleno-modrou infraštruktúrou. Ich návrh je dostatočne flexibilný, aby obstál v budúcich podmienkach. V porote sme sa jednoznačne zhodli na výnimočnosti návrhu. Je nesporné, že mesto získa veľmi kvalitný podklad na rozvoj tejto dôležitej lokality,“povedal po vyhodnotení výsledkov Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave a člen poroty.

 

Riešená lokalita sa rozprestiera od zeleného pásu na sídlisku Družba až po východný obchvat. Jeho severnú hranicu tvorí Piešťanská cesta, kým plánované predĺženie Spartakovskej ulice vyznačuje hranicu na juhu


 

.

 

Štvrť je územie s rozlohou takmer 140 hektárov, kde má v budúcnosti nájsť svoj nový domov viac ako 18 000 obyvateľov a kde bude okrem bývania k dispozícii aj vzdelávanie, služby či zeleň.

 

„Jedným z hlavných pilierov vízie Parklife je centrálny park a okolitá zeleň s navrhovanou rozlohou takmer 50 hektárov, ktoré tvoria jadro štvrte a spájajú mesto s okolitou krajinou,“ uviedla k víťaznému návrhu trnavská radnica.

 

Prvou cenou v súťaži je finančná odmena 60 000 eur a zákazka na poskytnutie ďalších služieb v predpokladanej hodnote 600-tisíc eur. Ocenenie získajú aj autori návrhov, ktoré sa umiestnili na druhom a treťom mieste.

 

 

 

Mandaworks AB je medzinárodné štúdio pre krajinnú architektúru a mestský dizajn, ktoré bolo založené vo švédskom Štokholme. V priebehu rokov sa rozšírilo aj do Šanghaja a Montrealu.

 

Ateliér dosiahol niekoľko víťazstiev v urbanistických a krajinných súťažiach v Holandsku, Číne, Kanade, Švédsku aj v susednej Českej republike.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama