Trnavské rybníky
reklama

V Trnave prebieha MLB kemp, mladí bejzbalisti majú šancu zaujať odborníkov

ŠPORT - Bejzbal | 30.4.2024, 11.03, Ján Král

Do nominácie na kemp vybrali reprezentační tréneri aj hráčov z Trnavy.

V Trnave prebieha MLB kemp, mladí bejzbalisti majú šancu zaujať odborníkov

Trnavčan Damon Atkinson je taktiež jedným z účastníkov kempu. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Bejzbalovému klubu Angels sa podaril husársky kúsok. Do Trnavy dotiahol prestížny Major league baseball kemp.

 

Od nedele do stredy sa pod vedením odborníkov pracujúcich pre najznámejšiu bejzbalovú súťaž na svete pripravuje takmer 60 hráčov zo strednej Európy a Balkánu vo veku od 13 do 18 rokov.


Každá krajina dostala možnosť vyslať piatich hráčov, šancu využili Rakúšania, Ukrajinci, Slovinci, Bulhari, Srbi a Chorváti. 

ŠUPA technika
reklama


Nakoľko Poliaci, Rumuni a Maďari nedodali žiadneho hráča a niektoré krajiny nenaplnili kvótu na maximum, naskytol sa väčší priestor pre domácich hráčov. 


Do nominácie, ktorú zostavovali tréneri reprezentácií sa dostali z trnavského klubu Damon Atkinson, Filip Boris, Samuel Chrvala, Matej Chrvala, Ján Fančovič, Michal Binovec, Samuel Deák, Samuel Daniš, Tobias Balogh, Jakub Holekši, Samuel Holekši, Maxim Samson, Lukáš Spitzenberger, Peter Gašparík, Jakub Benák, Matej Hagara, Gabriel Hečko a Richard Pardavý


Pôvodne sa mal na kempe zúčastniť aj František Kotlárik, smolne však vypadol pre zlomeninu prsta na nohe.

 

Zachary Graefser vysvetľuje Samuelovi Deákovi, ako ešte zlepšiť bejzbalovú techniku.

 


MLB kemp v Trnave zastrešujú Američania Dan Bonanno a Zachary Graefser spoločne s Talianom Simonem Bonaccorsom, s výpravou pricestoval aj mediálny pracovník, ktorý okrem iného nahráva modelované zápasy kamerou z dronu. 


Stretnutia sú súčasťou denného programu, dopoludnia sa trénuje, popoludní je na programe duel. V úvodný deň kempu robili aj výkonnostné testy zamerané na herné činnosti. Merali napr. rýchlosť odpalu či prihrávok.


„Robili sme testy, ktorými sme zisťovali jednotlivé hráčske parametre. Teraz sa však zameriavame primárne na základné veci. Sledujeme hráčov, aby sme videli ich pohybové a koordinačné schopnosti, ako pracujú s pálkou. Snažíme sa im pomáhať rozvíjať sa tiež v týchto základných veciach,“ vraví Dan Bonanno zodpovedný za organizáciu kempu.

 

Dan Bonanno pri komunikácii s Ronaldom Kupkom.

 


MLB zabezpečovala kemp po finačnej a materiálnej stránke. Bonanno ocenil výbornú spoluprácu s domácim klubom, ktorý sa postaral o všetok potrebný servis.


„Spolupráca s domácimi organizátormi je skvelá, bez ich lokálnej podpory by sme takýto kemp nikdy nemohli spraviť. Veľmi príjemne nás prekvapila kvalitatívna úroveň hráčov. Mali sme veľmi dobré tréningy v nedeľu aj v pondelok a taktiež modelovaný zápas. Chlapci sa ukázali vo veľmi dobrom svetle,“ pokračoval Bonanno.


Podobné kempy sú aj v iných krajinách, nedávno bol v Španielsku, po Trnave sa vyberú zástupcovia MLB do nemeckého Regensburgu a neďalekého Brna.


Najlepších hráčov vyberú a pozvú ich na náklady MLB na letný kemp do Phoenixu v Spojených štátoch amerických. Hráčov zaradia do databázy a na základe skautských pravidiel budú ďalej sledovať ich rozvoj.

 

Odborníkom z MLB pomáhajú s tréningovým procesom a zápasmi aj kluboví a reprezentační tréneri zo Slovenska, súčasťou tímu je aj trnavský kouč Marek Červený (vpravo).

 

 

„Snažíme sa podporiť mladých hráčov, aby mali vzťah k bejzbalu, snívali trebárs aj o MLB. To je sen asi každého jedného. V bejzbale však zároveň môžete robiť veľa vecí aj mimo hráčskej pozície. Hľadáme tiež trénerov, povzbudzujeme ľudí, aby sa pokúšali o rozvoj svoj lokálnych klubov.“


Lokálne kluby považuje Bonanno za kľúčové pri rozvoji bejzbalu. Na piedestál kladie vzťah k športu, nie výsledky. A to špeciálne u mladeže.


„V bejzbale spravíte veľa chýb, nesmieme sa však upínať  na chyby, ktoré spravíme. Tzv. reč tela je veľmi dôležitá. Deťom a mládeži vštepujeme, že je dôležité, aby pokračovali v tom, aby sa zlepšovali. Chyba je súčasť hry, OK stane sa. Pokúsme sa z nej poučiť,“ nechal dôležitý odkaz Bonanno.

 

V kempe figuruje tiež Ján Fančovič.

 


Angels Trnava sa stali vďaka spolupráci na kempu oficiálnym partnerom MLB. Organizácia trnavský klub zaradila do databázy dodávateľov, čo otvára okná pre ďalšiu spoluprácu.


„Chlapci môžu získať veľké skúsenosti, zažiť svetovú školu bejzbalu na vlastnej koži, získať nové poznatky a inšpirácie. Trnavu a bejzbalový klub takto tiež chceme dostať do väčšieho ponímania v bejzbalovom svete. Tým, že si urobíme meno, môžeme ašpirovať aj na organizáciu veľkých turnajov. Radi by sme do nášho areálu pritiahli medzinárodné podujatie. Naším snom do budúcna je zorganizovanie majstrovstiev Európy mužov A-skupiny v spolupráci s českými partnermi,“ uviedol prezident Angels Trnava Ronald Kupka.

 

Osemnásťročný nadhadzovač Samuel Holekši (vľavo) je najstarším hráčom z trnavskej zostavy na kempe.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama