Futbalistky Spartaka v šesťbodovom súboji vysoko zdolali Banskú Bystricu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 30.4.2024, 17.53, prispievatelia

Trnavské futbalistky si poistili štvrtú priečku v tabuľke, svojim súperkám odskočili na šesť bodov.

Paulína Tonkovičová prerušila gólové suchoty dvomi zásahmi proti Dukle. Foto: Ľubomír Horňák

Futbalistky Spartaka v súboji tabuľkových susedov privítali na domácej pôde v Jaslovských Bohuniciach hráčky z Banskej Bystrice.

Červeno-čierne mali na Duklu trojbodový náskok, no z dvoch doterajších vzájomných meraní síl v sezóne získali iba bod.

Do duelu tak nastupovali s cieľom premiérovo v ročníku zdolať vojačky a v tabuľke im bodovo odskočiť. V bráne trnavského celku nastúpila premiérovo v ženskej kategórii Nikoleta Bukrotinová.

Predsavzatie zvíťaziť začali domáce hráčky napĺňať od úvodných minút, keď už po 11 minútach viedli 2:0 zásluhou Paulíny Tonkovičovej a Michaely Martiškovej. Stredoslovenky vrátila do hry v 23. minúte Monika Havranová, no už o minútu bol náskok Spartaka opäť dvojgólový, keď svoj druhý zásah zaznamenala Michaela Martišková.

Po prestávke pokračoval dominantný výkon Trnavčaniek a postupne sa premietal aj do výšky skóre. Svoj prvý gól vo svojom druhom zápase medzi ženami strelila Linda Lehocká, druhú trefu v stretnutí pridala Paulína Tonkovičová, ktorá zvýšila už na 5:1.

V 67. minúte hostky opäť znížili, do streleckej listiny sa zapísala bývalá hráčka Trnavy Stephany Pioppi.

Vo zvyšku duelu mierili presne už iba červeno-čierne, streleckú bilanciu si vylepšili ešte Janka Belicová a ďalšími dvomi zásahmi Michaela Martišková, ktorá tak bola po dvoch kolách opäť štvorgólová.

Pre Trnavčanky proti Banskej Bystrici platilo „do tretice všetko dobré“, Duklu prestrieľali vysoko 8:2 a v tabuľke jej utiekli na šesťbodový rozdiel.

„Zápas nám vyšiel podľa predstáv, od úvodu sme dominovali, vytvárali si veľa gólových príležitostí. Pomohol nám prvý gól, ktorý nás upokojil. Dobre sme zareagovali na kontaktný gól súperiek, okamžite sme strelili náš tretí zásah, čo bolo zlomové. V druhom polčase sme pridali ďalších päť gólov, takže som spokojný. Som rád, že sme dokázali poraziť Banskú Bystricu, máme podľa môjho názoru kvalitnejšie hráčky a konečne nám to vyšlo, zabojovali sme ako tím. Chceme si obhájiť minimálne štvrté miesto, prípadne sa pokúsiť o tretie,“ zhodnotil duel lodivod trnavských futbalistiek Matej Chocina.

Linda Lehocká si proti Banskej Bystrici otvorila strelecký účet medzi ženami. Foto: Ľubomír Horňák

Paulína Tonkovičová patrila v nedávnej minulosti k streleckým líderkám Trnavčaniek, sezónu 2021/22 zakončila so 14 gólmi.

V poslednej dobe sa aj vinou viacerých zranení strelecky odmlčala. V dueli s Banskou Bystricou najskôr v piatej minúte ukončila viac ako 13-mesačný gólový pôst, aby v druhom dejstve pridala aj svoj druhý zásah v stretnutí.

„Zápas bol po celý čas v našej réžii, od úvodu sme viedli, čo nám veľmi pomohlo. Do duelu sme preniesli veci z tréningu, čo sa odzrkadlilo na našej hre. Konečne sme Duklu porazili, verím, že sa môžeme od tohto výsledku odraziť do zvyšných kôl. Teší ma, že som dokázala skórovať, konečne mi to tam padlo, čakanie bolo dlhé. Som za to rada, verím, že sa mi opäť začne strelecky dariť,“ povedala k súboju s banskobystrickou Duklou krídelníčka Spartaka Paulína Tonkovičová.

Na Trnavčanky najbližšie čaká najväčšie slovenské derby na pôde Slovana Bratislava, ktorého výkop je naplánovaný na sobotu 4. mája o 11:00 na hlavnom ihrisku bratislavských Pasienkov.

Červeno-čierne aktuálne strácajú na futbalistky z hlavného mesta osem bodov a ak ich chcú ešte ponaháňať v boji o tretie miesto, potrebujú v Bratislave zvíťaziť. Obe doterajšie derby v sezóne ovládol domáci celok pomerom 4:0.

„V Bratislave sa pokúsime nadviazať na zápas s Banskou Bystricou. Chceme hrať ako v domácom dueli so Slovanom, keď sme ich vysoko porazili. Musíme sa vyvarovať individuálnym a tímovým chybám, ktoré sme robili v prvom súboji u nich. Je to derby, môže dopadnúť hocijako, našou úlohou je správne sa nastaviť a celých 90 minút odmakať,“ pristavil sa pri blížiacom sa treťom derby v aktuálnom ročníku tréner trnavských žien Matej Chocina.

„Vo zvyšku sezóny sa sústredíme na náš osobný rast. S ním by mohla prísť aj výhra v derby, keď budeme pristupovať zodpovedne k tréningom, k hre a budeme hrať kolektívne, tak ich môžeme zdolať,“ dodala na záver bývalá mládežnícka reprezentantka Slovenska Paulína Tonkovičová.

DEMIŠPORT liga – nadstavba – skupina o titul - 4. kolo

Spartak Trnava – Dukla Banská Bystrica 8:2 (3:1)
Góly: 5. a 61. Tonkovičová, 11., 24., 80. a 85. Martišková, 60. Lehocká, 79. Belicová – 23. Havranová, 67. Pioppi
ŽK: M. Čeriová, Tonkovičová - Mazúchová
Rozhodovali: Boledovič – Juhás
Diváci: 30
TRNAVA: Bukrotinová – Servátková, V. Čeriová, M. Čeriová, Belicová, Polačková, Tyčiaková, Krištofiaková (46. Eckerová), Martišková, Tonkovičová (75. Drahošová), Cedulová (53. Lehocká). Tréner: M. Chocina.
BANSKÁ BYSTRICA: Kopernická – Ždánska, Skladaná (79. Voskárová), Lukach, Havranová, Mazúchová, Mileiová, Veselová, Brandysová, Briššová, Jančíková (46. Pioppi). Tréner: J. Boroviak.

Mládežníčky nehrali

Duely dievčenských mládežníckych tímov na pôde Hamšíkovej akadémie boli na žiadosť domáceho klubu preložené na 8. mája, mladé Trnavčanky tak mali počas víkendu neplánované voľno.

Nadstavbovú časť o postup na záverečný turnaj tak odštartujú v nedeľu 5. mája, kedy na trnavskej Slávii privítajú súperky z Trenčína najskôr o 15:00 juniorky a po nich o 17:00 žiačky.