Trnavské sklamanie: Spartak prehral vo finále pohára s Ružomberkom

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.5.2024, 16.59, Ján Král

Andeli neprehrali v pohári za tri roky 23 zápasov v rade, premožiteľa našli v 24. Napriek finálovej prehre hráčov odmenili trnavskí fanúšikovia potleskom.

Trnavské sklamanie: Spartak prehral vo finále pohára s Ružomberkom

Michal Ďuriš sa tentoraz gólovo nepresadil. Foto: Peter Kollár

V Košiciach to pred finále Slovnaft Cup-u žilo od rána futbalom. Fanúšikovia Spartaka zaplavili centrum mesta, obsadili terasy podnikov, popíjali nápoje a dve hodiny pred zápasom si dali zraz pri Dóme sv. Alžbety, zaskandovali si, odpálili dymovnice, bengálske ohne, dali si pochod pešou zónou a následne ich pripravenou hromadnou dopravou prepravili k štadiónu.

Sektor za bránkou bol absolútne plný, fanúšikovia prišli v bielych výjazdových tričkách, stovky ďalších sedeli oproti hlavnej tribúne.

Spíker pozval pred stretnutím na hraciu plochu Martina Škrtela. „Každú sériu treba raz zlomiť, dúfam, že Ružomberok konečne porazíme. Verím, že bude priebeh taký, aby sme boli spokojní my, čo sme tu dnes v bielych tričkách,“ povedal Škrtel.

Na pozitívnu reakciu z kotla nemusel čakať. Škrtel sa následne zhostil aj úlohy hlásateľa, keď čítal krstné mená hráčov trnavskej zostavy a fanúšikovia dopĺňali priezviská.

Priaznivci Ružomberka boli v hľadisku v početnej menšine, pricestovalo ich niekoľko stoviek. Verných Spartaku mohlo byť v hľadisku asi 4000.

Ultras Spartaka vytiahli pred zápasom choreo, na ktorom bol znázornený kombajn JRD Trnava, ktorý dopĺňal nápis „Nech žatva pokračuje!“

Úvodné choreo fanúšikov Spartaka. Foto: Peter Kollár

Andeli začali ofenzívne, už v 14. sekunde sa do šance dostal Daniel,  Frühwald vyrazil na roh, po ktorom hlavičkoval Kóša z výbornej pozície tesne vedľa.

Po Koštrnovom dlhom aute Ružomberčania neodvrátili loptu do bezpečia, Zeljkovič z otočky minul cieľ. To sa písala ešte len piata minúta zápasu.

Ružomberok prvýkrát vážnejšie pohrozil po štvrťhodine hry. Po centri Tučného hlavičkoval nepokrytý Chrien nepresne.

V 22. minúte Trnavčania dobre zakombinovali v šestnástke súpera, lopta sa dostala až k Oforimu, ktorý vystrelil z prvej, placírkou však trafil priamo do miest, kde stál pripravený  Frühwald.

Na opačnej strane ukončil poskakovanie lopty v šestnástke strelou nad Tučný.

Na ďalšiu šancu sa čakalo do záveru prvého polčasu, po Mikovičovom priťuknutí pálil Procházka tesne vedľa.

V nadstavenom čase prvého polčasu dostali spartakovci ťažký úder, Šulek sa pri malej domov nepozrel, že Takáč vybieha, dal mu prihrávku, ktorú brankár Spartaka nezachytil, nedorozumenie trnavských hráčov využil Tučný a z uhla stihol zasunúť loptu do odkrytej bránky.

Andeli vyvinuli po zmene strán veľké úsilie, aby vyrovnali, Oforiho rotovaný pokus vyrazil gólman Liptákov na roh, neúspešné boli aj ďalšie pokusy hráčov Spartaka.

Po hodine hry stiahol tréner Gašparík z ihriska Šuleka a na plochu poslal čerstvého Paura, ktorý išiel do stredovej formácie, Daniel sa zasunul na kraj obrany a Ofori na krídlo.

Dobrú príležitosť mal zakrátko Procházka, po Danielovej prihrávke napálil tesne nad bránku. Andeli búšili do Ružomberka, ktorý bránil v hlbokom bloku okolo vlastnej šestnástky, miestami to bolo doslova hádzanárské obliehanie pokutového územia.

Frühwald predviedol pohotový zákrok po zakončení Procházku, uspel aj po prieniku Azanga pri čiare. Andeli posielali do ohňa množstvo lôpt, Liptáci odolávali, po centri Mikoviča hlavičkoval tesne nad Štefánik.

Tlak Trnavy bol úmorný, andelom sa ale vyrovnať nepodarilo a z triumfu v pohári sa tešili po výhre 1:0 Ružomberčania.

Fanúšikovia hnali Trnavu celý zápas dopredu. Foto: Peter Kollár

Slovnaft Cup – finále:

MFK Ružomberok – FC Spartak Trnava 1:0 (1:0)
Góly: 45. Tučný
ŽK: Zsigmund, Hladík (na striedačke) – Koštrna, Ďuriš
Rozhodovali: Kružliak – Ferenc, Vitko
Diváci: 8764
RUŽOMBEROK: Frühwald – Luterán (79. Jackuliak), Gabriel, Malý, Mojžiš (67. Maslo), Selecký – Hladík (75. Hladík), Lavrinčík, Zsigmund (75. Múdry), Tučný (67. Domonkos) – Chrien. Tréner: Smetana.
SPARTAK: Takáč –  Šulek (60. Paur), Koštrna, Kóša, Mikovič – Zeljkovič (75. Bukata, 89. Poznar) – Daniel, Ofori, Procházka (75. Štefánik), Azango – Ďuriš. Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Strašne to bolí, bol som presvedčený, že sme našli recept na Ružomberok. Obetovali sme ligu, často je to aj s nepochopením fanúšikov a vás novinárov. Všetko sme dali do tohto jedného zápasu. Bol som si takmer istý, že ich vieme prekonať. Chalani fantasticky dodržali taktiku, dnes hrali najlepší zápas s Ružomberkom. Od prvej sekundy sme mali šance, v 20. minúte mohlo byť finále na našej strany. Mohli sme dať tri góly, keby sme boli efektívni, možno štyri. Strašná škoda to je. Za celé obdobie, čo som v klube, sme nespravili malú domov, že by brankár išiel von na malú domov. A stalo sa to teraz zase s Ružomberkom. Chalani boli výborní, dodržali veci v defenzíve, tam sme to mali postrážené. V ofenzíve sme našli recept, ako sa tam dostať, bola to šanca za šancou. Nemalo sa stať, čo sa stalo, je mi z toho do plaču, je to obrovská škoda.“

Ondřej Smetana, tréner Ružomberka: „Je to nádherný pocit, keď si zoberiete tú sériu od prvých kôl až po Lipany, vedeli sme, že sme veľmi blízko. Stálo to veľa práce, mať tých chalanov koncentrovaných. Mali sme medzitým DAC, hrali sme v Žiline na umelej tráve. Točili sme zostavu a plánovali všetko na dnešný deň. Bolo to psychicky náročné. Som rád, že sme to zvládli, predstava baráže o pohárovú Európu a o pár dní ísť opäť do Trnavy, z toho som mal obavy. V prvom polčase na nás Trnavčania vybehli, naschvál sme chceli hrať prvý polčas pod ich kotlom, nech sa tomu vyhneme v druhej časti a budeme hrať pod našimi fanúšikmi.“