Odborníci na zahraničnú politiku vystúpia v Trnave, témou bude Európska únia
AKTUALITY - Trnava | 8.5.2024, 12.02, prispievatelia
Konferencia Regional Connections bude hovoriť o 20 rokoch Slovenska v Európskej únii ale aj o budúcnosti slovenského členstva.
Jedným z organizátorov konferencie je politológ Jozef Lenč. Foto: Vika Sheuka / Malý Berlín
V novodobých dejinách Slovenska bolo niekoľko rozhodujúcich momentov, ktoré sa výrazne zapísali do charakteru našej republiky a dlhodobo ju formujú.
K takýmto medzníkom rozhodne patrí vstup Slovenskej republiky do Európskej únie. Pri príležitosti 20. výročia vstupu do EÚ pozýva Wetzler Institute na konferenciu o výzvach pre slovenskú zahraničnú politiku.
Konferencia Regional Connections sa v Trnave koná druhýkrát. „Určená je okrem expertnej komunity hlavne študentom a pedagógovom trnavských univerzít a trnavských stredných škôl, ale i pre širokú verejnosť,“ vysvetlil Jakub Škoda z Wetzler Institute.
Konferencia prinesie na jedno miesto odborníkov na zahraničnú politiku, pričom program kladie dôraz na jej regionálnu dimenziu.
Aj preto medzi pozvanými nájdete predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, ktorý konferenciu otvára, či Richarda Rybníčka, prezidenta Únie miest Slovenska. Sú to totiž regióny, ktoré podľa organizátorov najviac prosperujú.
„Za najvýznamnejší efekt členstva v EÚ považujeme spoluprácu regiónov, búranie hraníc, ale aj investície do infraštruktúry, ale hlavne do ľudského kapitálu,“ zdôrazňuje Jozef Lenč, politológ, vysokoškolský pedagóg a jeden z organizátorov konferencie.
Počnúc 1. májom 2004 teda píšeme našu európsku kapitolu dejín. Akým spôsobom sa chceme spolupodieľať na budúcnosti našej Únie a akým spôsobom chceme posilňovať idey a hodnoty Európskej únie na národnej i regionálnej úrovni? Akú Európsku úniu chceme?
Na tieto otázky budú organizátori v troch programových blokoch hľadať odpovede s hosťami, poprednými expertmi a expertkami v oblasti kreovania a analýzy európskych politík na úrovni Únie až po naše regióny.
„Čo sa týka fungovania európskych politík, najpovolanejšími hosťami na konferencii sú jednoznačne Vladimír Šucha a Robert Sermek, ktorí reprezentujú Európsku komisiu a Európsky parlament na Slovensku,“ vysvetľuje výber hostí Jozef Lenč a dodáva, že vízie Slovenska v EÚ zas predostrú poslankyne a poslanci Výboru NR SR pre európske záležitosti.
Konferencia sa koná v pondelok 13. mája. Dátum zvolený v blízkosti blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu nie je vôbec náhodný.
„Sme presvedčení o tom, že o pôsobnosti EK a politikách EÚ sa nedostatočne informuje a hovorí, čo je aj rozhodujúcim faktorom pre organizovanie tejto konferencie,“ vysvetľuje Jakub Škoda.
Podujatie je určené aj širokej verejnosti práve preto, že jedným z jej cieľom je motivovať voličov na účasť v eurovoľbách.
Miestom konania je kultúrne centrum Malý Berlín na Štefánikovej 4 v Trnave a konferencia je pre všetkých účastníkov bezplatná.
Registrovať sa môžete cez online formulár alebo pred začiatkom konferencie, ktorá sa otvára o 14:00.
Celý program konferencie je dostupný na webovej stránke kultúrneho centra.
Organizátormi konferencie sú Wetzler Institute a Malý Berlín. Konferencia sa koná v rámci programu Rozvoj demokracie a občianskej spoločnosti, ktorý je súčasťou projektu Malý Berlín 23/24/25 podporeného z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.
(TS)