Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Futbalová Trnava potrebuje v sobotu spoločný ťah na bránku

ŠPORT - Futbal - Spartak | 16.5.2024, 06.50, Ján Král

Pohárová Európa je na dosah.

NÁZORY: Futbalová Trnava potrebuje v sobotu spoločný ťah na bránku

Ilustračné foto: Peter Kollár

Púpavy pri aleji
reklama

 

S futbalom je to ako s láskou. Niekedy stačí jeden nešťastne uchopený moment a emócia sa razom zlomí z idylickej do negatívnej. Hranica úspechu a neúspechu v oboch spomenutých "disciplínach" je veľmi krehká. 


Vo futbale neraz mení situáciu jediný gól. Prvý triumf trnavského Spartaka v slovenskom pohári pod vedením trénera Michala Gašparíka prišiel vďaka gólu Azeveda, vo finálovom predĺžení andeli zdolali Slovan tesne 2:1.


Tento rok Trnavčania neštastne prehrali s Ružomberkom 0:1, hoci boli celý zápas lepší, no nevyužili ani veľké gólové šance. V oboch prípadoch rozhodol jeden gól. Náladu u fanúšikov nastavil vždy inak.

ŠUPA technika
reklama


Kým v predošlých dvoch rokoch boli hráči s trénermi u priaznivcov za hrdinov, celé mesto oslavovalo a tímu bol odpustený aj slabší finiš v lige, tentoraz je situácia iná a nálada u značnej časti fanúšikov sa preklopila do negatívna.


Súčasný prejav červeno-čiernych je postavený na pragmatickosti, herný štýl podriadený účelu, na druhej strane, povedzme si na rovinu - produkuje majstrovský Slovan pod trénerom Vladimírom Weissom okulahodiaci futbal?

 

Akým herným štýlom vystúpala pod Xiscom Muňozom Dunajská Streda na druhé miesto? A na dôvažok, akým futbalom dokráčala El Maestrová Trnava k titulu v roku 2018?

 

Ani jeden z príkladov nie je o oslnivej ofenzíve. Rátajú sa výsledky, vo futbale bývajú oslavovaní víťazi a história sa nezvykne pýtať, ako k cieľu dokráčali.


Tieto riadky však nemajú byť obhajobou futbalu, ktorý nedokáže zapáliť iskru na tribúnach.

 

Trnavský fanúšik je známy svojou náročnosťou a tak je to dobre. Futbal je v Trnave vec verejná a preberaná zo všetkých strán. Vynášaná do nebies i zadupávaná pod čiernu zem. 


Sezóna však stále môže pre Spartak skončiť úspešne. Navyše, pripomeňme si, že Spartak spravil v lete veľkú vec, keď v medzinárodnom pohári postúpil cez poľského giganta Lech Poznaň (pamätáte si ako takmer padol štadión po Štetinových nožničkách?) a následne o gól postúpil cez Dnipro-1 do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy.

 

Aj vtedy to bolo o jediný gól...

 

Nasledovala mimoriadne ťažká skupina, kde si andeli hanbu neurobili. Na jar sa červeno-čierni postupne vyštverali až na druhé miesto tabuľky, pripísali si cennú výhru v derby na súperovej pôde, dostali sa do finále, čo im nanešťastie mentálne ublížilo v lige.

 

Stávka na jednu – pohárovú – kartu tentoraz na rozdiel od predošlej sezóny nevyšla.


Spartak však stále drží miestenku do pohárovej Európy vo svojich rukách. Len ju nesmie v záverečnom kole s Podbrezovou pustiť. Skrátka, železiarov potrebuje na Štadióne Antona Malatinského v sobotu zdolať.

 

Potom neskončia andeli horšie ako tretí a za určitých okolností ešte stále môžu byť druhí. A to by bol najlepší ligový výsledok pod vedením Michala Gašparíka za jeho éry.


Klub pre fanúšikov pripravil na sobotu viaceré lákadlá, spomeňme zľavy vo fanshope, nápoje na štadióne len za euro, vstup pre deti a mamičky zdarma, po zápase avizuje klub darčeky pre najmenších.

 

Inak, už je vraj prihlásených viac ako 500 juniorov. V detskom sektore to teda bude žiť, dôležité však je, aby zabrali aj iné tribúny.


Útočník Michal Ďuriš sa v zime nevrátil do Trnavy kvôli platu, ale preto, že ho futbalový pulz v meste nadchol. V sobotu síce hrať pre trest nemôže, no aj on bude na štadióne, dokonca príde do rodinného sektora rozdať podpisy.


Nateraz posledný zápas za Spartak odchytá brankár Dominik Takáč, ktorý odchádza do cudziny vyskúšať si legionársky chlebík. Pre klub odvádzal výborné služby, ako odchovanec klubu si zaslúži dôstojnú rozlúčku. 


Menovať dôležitých hráčov z kádra by sme mohli ďalej, ale povedzme to takto: Ďakujem v podobe účasti na zápase s Podbrezovou a potlesku za sezónu si zaslúžia všetci, ktorí sa počas svojej spartakovskej anabázy vnútorne stotožnili s červeno-čiernymi farbami.


Keď si to situácia žiadala, futbalová Trnava sa vždy dokázala vnútorne spojiť a spoločne potiahnuť na bránku súpera. Duel s Podbrezovou za inak ako rozhodujúci označiť nemožno.

 

Klub potrebuje hlasivky fanúšikov, dvanásty hráč v hľadisku bude mimoriadne dôležitý.

 

Výkop je v sobotu o 17-tej.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama