Spartak na záver ligy rozobral Podbrezovú, zahrá si v pohárovej Európe

ŠPORT - Futbal - Spartak | 18.5.2024, 18.55, Ján Král

Andeli obsadili tretiu priečku tabuľky za majstrovským Slovanom a o bod za Dunajskou Stredou, zároveň sa kvalifikovali do druhého predkola európskej Konferenčnej ligy.

Spartak na záver ligy rozobral Podbrezovú, zahrá si v pohárovej Európe

Kelvin Ofori strelil dva góly, takto padol prvý. Foto: Peter Kollár

Pred stretnutím Spartaka s Podbrezovou si prebrali ocenenie hráči, ktorí sa dostali do ligovej zostavy sezóny. Na strane hostí to bol stopér Bartoš, na trnavskej stredopoliar Zeljkovič a útočník Ďuriš.

Trnavčania začali zápas aktívne, už v 17. sekunde zachytili rozohrávku hostí pri ich šestnástke a Ofori prvýkrát prinútil brankára Danka zasahovať.

Andeli pokračovali v aktívnej hre, Mikovičova strela presvišťala okolo žrde, Štefánik trafil vedľa. Hostia sa postupne oklepali a v 18. minúte prvýkrát pohrozili strelou Yirajanga. Takáč však bol pozorný, rovnako ako pri ešte nebezpečnejšom zakončení Bartoša.

Trnavu upokojila 24. minúta. Azango naviedol loptu z ľavej strany, prihrávkou do šestnástky našiel Oforiho, ktorý si takmer na päťke ešte narazil s Paurom a zblízka rozvlnil sieť – 1:0.

Paur hrajúci na hrote za potrestaného Ďuriša mohol podčiarknuť svoj dobrý výkon zápisom do štatistík, jeho jedovku spoza obrancu ale vyrazil Danko, o čosi neskôr ranou z prvej tesne minul bránku.

Cez polčas spravil tréner hostí Skuhravý dve zmeny v zostave, na trávnik poslal čerstvých Grešáka a Galčíka, presunul niektorých hráčov v rámci postov.

Prvé dve príležitosti mali hostia. Assinorov obstrel letel vedľa, presne nemieril ani Paraj. Na opačnej strane po Štefánikovom centri dobre hlavičkoval Zeljkovič, pozorný však bol i Danko.

V 62. minúte udrela Trnava druhýkrát. Po dlhom pase vyhral dôležitú hlavičku Paur, v akcii pokračoval po otvorenej ľavej strane Azango, prihrávku do šestnástky Štefánik v sklze nestihol, Ofori na zadnej žrdi však upratal loptu do odkrytej bránky – 2:0.

Tretiu gólovú poistku dali Trnavčania v 69. minúte. Paur na polovici ihriska vyhral súboj s obrancom, dostal sa do šprintérskeho úniku, v šestnástke ešte hľadal nabiehajúceho Štefánika, no jeho prihrávku zblokoval Grešák do protipohybu brankára Danka a lopta skončila v sieti.

To ešte nebolo všetko. V 80. minúte Štefánik vysunul v šestnástke Daniela, ten dostihol loptu takmer na bránkovej čiare, namiesto prihrávky však volil strelu, čím dokonale zaskočil Danka a lopta skončila v sieti – 4:0.

Podbrezová sa rozsypala, naopak spartakovci boli pri chuti a v 88. minúte pridal po Bernátovej prihrávke z ľavej strany zblízka piaty gól Poznar.

Trnava sa rozlúčila so sezónou vo veľkom štýle, dosiahla najvyššie víťazstvo v sezóne.

Niké liga – 10. kolo nadstavbovej časti:

FC Spartak Trnava – FK Železiarne Podbrezová 5:0 (1:0)
Góly: 24. a 62. Ofori, 69. Paur, 80. Daniel, 88. Poznar
ŽK: Procházka – Yirajang, Paraj
Rozhodovali: Dzivjak – Poláček, Roszbeck
Diváci: 5888
SPARTAK: Takáč – Šulek (64. Ujlaky), Štetina, Kóša, Mikovič – Zeljkovič – Ofori (64. Daniel), Procházka, Štefánik (82. Bainovič), Azango (82. Bernát) – Paur (76. Poznar). Tréner: Gašparík.
PODBREZOVÁ: Danko – Mrva (64. Talakov), Markovič (46. Grešák), Bakaľa – Kováčik, Bajo, Chyla, Bartoš – Assinor, Paraj, Yirajang (46. Galčík). Tréner: Skuhravý.

Roman Skuhravý, tréner Podbrezovej: „Naše mentálne dno dnes našlo pivnicu. Dostali sme päť gólov, presne to sme si zaslúžili. Trnava bola hladnejšia, lepšia, rýchlejšia, futbalovejšia, agresívnejšia, preto zaslúžene vyhrala. Po minulom týždni som dúfal, že budeme hrať uvoľnene a pracovito, no som sklamaný. Za to nesiem vinu ja. Musíme si v klube vyhodnotiť polsezónu, najväčší problém nemám s tým, že sme nevyhrávali, ale že sme nemali vášeň a túžbu.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Zápas sa mi hodnotí ľahúčko. Chalani boli pod veľkým tlakom, napriek tomu hrali fantasticky, od prvej minúty boli výborní, podali výborný výkon, predviedli výborný futbal, zaslúžia si absolutórium. Mali sme šťastnú ruku so zostavou, aj systémom, v ktorom sme hrali. Štyri dni dozadu som sa zobudil s tým, že som cítil, že Ofori dnes rozhodne zápas a na druhý deň som sa ho pýtal, kde chce hrať, povedal som mu, že bude v základnej zostave a Erik Daniel pôjde na lavičku a že zápas rozhodne. A dnes reálne rozhodol prvými dvoma kľúčovými gólmi. Išli sme za výsledkom od začiatku, vytvárali sme si šance, dobre sme kombinovali, výborne bránili, je to zaslúžené víťazstvo a napokon tretie miesto. Škoda, že nie druhé, dúfal som, že sa to podarí, ale Európu sme zvládli.“