ŠPORT - Atletika | 1.6.2024, 07.00, Ján Král

Okrem behu mali v Ružindole aj preteky v severskej chôdzi.

Katarína Jánošová vbieha do cieľa. Foto: Ján Král

Ružindolský víchor ovládli bežci z trnavského klubu Bernohy.sk. V celkovom poradí brali prvé štyri priečky. Absolútnym víťazom pretekov sa stal Michal Puškár, trať dlhú 8,1 kilometra zabehol Michal Puškár za 29 minút 37 sekúnd. Zároveň obhájil prvenstvo spred roka.

Druhý skončil s 23 sekundovou stratou Jozef Hrúz, tretí bol Lukáš Záhorec a štvrtý Martin Lištjak.

Medzi ženami dobehla ako prvá Katarína Jánošová z Yogi tímu, medzi nežnejším pohlavím vyhrala s časom 35:15. Aj ona, podobne ako Puškár, triumfovala tiež v predošlom ročníku.

Tentoraz v poradí za ňou nasledovala slávistka Michaela Rakúsová a tretia dobehla Natália Petkáčová, mimochodom hovorkyňa Trnavského samosprávneho kraja.

Počas pretekov sa rozpršalo, takže bežcov poriadne zmáčal dážď. "Počasie bolo ideálne, nám bežcom také vyhovuje," kontroval víťaz pretekov Michal Puškár.

"Od začiatku som išiel spoločne s Jozefom Hrúzom, na šiestom kilometri sme sa oddelili, zrýchlil som a bolo to napokon jedno z ľahších víťazstiev. Ružindol je blízko pri Trnave, okruh bol oproti predošlým ročníkom nový, takže som spoznal obec zo všetkých možných uhlov, aj uličky, ktoré som nikdy predtým neprešiel. Je to pekný beh, chodím sem rád," doplnil.

Michal Puškár vbieha do cieľa.

Celkovo sa na preteky registrovalo 141 účastníkov, ktorí zaplnili štartovné pole nielen v bežeckej disciplíne ale aj v čoraz populárnejšej severskej chôdzi.

Unikátny výkon v kategórii Nordic walking podal 91-ročný Trstínčan Vladimír Suchán, ktorý síce uzatváral štartové pole, no vzhľadom na svoj vek si vyslúžil veľký potlesk divákov a všetkých zúčastnených. Päť kilometrov zdolal za hodinu, 27 minút a 21 sekúnd.

Ako prvý ho v cieli vítal s pozornosťou – flaškou sektu - starosta Ružindola Peter Galanský, ktorý taktiež absolvoval trať v disciplíne severská chôdza. "Vážime si, že pán Suchán navštevuje naše preteky, je vzorom pre ostatných," povedal Galanský.

Vladimíra Suchána v cieľovej rovinke sprevádzali hasiči, ktorí pomáhali s organizáciou behu.

Starosta Peter Galanský gratuluje v cieli Vladimírovi Suchánovi.

V Ružindole sa v piatok okrem Ružindolského víchra uskutočnili aj ďalšie akcie.

"Začali sme ráno na ihrisku, kde súťažilo 500 detí zo základných škôl. Prišli aj deti zo Špačiniec, Bolerázu, Dolnej Krupej a Suchej nad Parnou. Snažíme sa našich najmennších viesť k športu a pohybu, toho príkladom boli športové disciplíny v rámci Memoriálu Jána Szaba," uviedol Galanský.

Nasledoval Medzinárodný deň detí s ukážkami hasičskej i kynologickej práce, nechýbali nafukovacie skákacie atrakcie a po bežeckých pretekoch, ktoré mali aj mládežnícke kategórie, bolo naplánované ešte letné kino s rozprávkou.

V obci chystajú tento rok viaceré spoločenské akcie, tou najbližšou bude 22. júna podujatie Moto Ruže, ktoré bude prehliadkou historických motocyklov.

Súčasťou Medzinárodného dňa detí boli aj ukážky z práce psov Zväzu vojenskej a justičnej stráže.

Pre najmenších pripravili aj nafukovacie atrakcie.

Za 29 dní 800 kilometrov

Peter Galanský mal na preteky v severskej chôdzi dokonalú "prípravu". V predošlých týždňoch absolvoval Svätojakubskú púť veriacich známu ako Camino de Santiago. Počas 29 dní peši prešiel približne 800 kilometrov.

"Potreboval som si vyčistiť hlavu, mám pocit, že starostovské pozície sú každým rokom ťažšie a ťažšie. Bola to pre mňa psychohygiena," povedal Galanský.

Na púť sa vydal sám, na trase však stretával stovky pútnikov z celého sveta.

"Slováka ani jedného, podľa štatistík však púť prešlo tento rok už 420 občanov našej republiky. Snažil som sa  nepracovať, telefón som však úplne neodložil. Obec v mojej neprítomnosti fungovala, ďakujem zamestnancom úradu, že všetko zvládli na milión percent," dodal Galanský.

Pred hlavnou bežeckou kategóriou súťažili v behu tri rôzne vekové skupiny detí.

1. Katarína Jánošová – 35:15 (Yogi tím)
2. Michaela Rakúsová – 35:47 (Slávia Trnava)
3. Natália Petkáčová – 38:20 (TTSK)

Severská chôdza – 5 km:

1. Miroslav Petruška – 35:12 (Kopánka Trnava)
2. Marek Hafrovič – 35:23 (Ružindol)
3. Andrej Braniša – 36:18 (Trnava)

1. Gabika Hauserová – 36:40 (Trnava)
2. Jana Hafrovičová – 38:42 (Boleráz)
3. Andrea Jelemenská – 39:05 (Ružindol)

Organizátori oceňovali bežcov a chodcov aj v rôznych vekových kategóríách, vyhodnotili tiež najlepších Ružindolčanov. Podrobné výsledky si môžete pozrieť TU.