Trnavské rybníky
reklama

Trnavská univerzita vychovala prvých tlmočníkov do posunkového jazyka

AKTUALITY - Trnava | 11.6.2024, 13.40, prispievatelia

Absolventi študijného programu slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity môžu pracovať ako profesionálni tlmočníci a pomáhať tak nepočujúcim v bežnej komunikácii, na úradoch, školách alebo u lekára.

Trnavská univerzita vychovala prvých tlmočníkov do posunkového jazyka

Slovenský posunkový jazyk nie je úplne jednoduchý. Archívne foto: pm

Cukrovar bývanie
reklama

 

Slovensko má prvých štyroch vysokoškolsky vzdelaných tlmočníkov do posunkového jazyka. Ide o absolventov štvorročného bakalárskeho študijného programu slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich na Trnavskej univerzite.

 

Ďalších študentov čaká záverečná skúška v auguste, pretože nestihli získať dostatočný počet hodín tlmočníckej praxe.

 

Podľa predsedu Slovenského zväzu posunkujúcich a odborného asistenta na Trnavskej univerzite Jaroslava Cehlárika na Slovensku naďalej pretrváva akútny nedostatok tlmočníkov slovenského posunkového jazyka.

Dni zdravia
reklama

 

„Mnohí nepočujúci majú veľký problém začleniť sa do spoločnosti. Každodenne zažívajú komunikačné a informačné bariéry, okrem bežného života i v oblasti zamestnania, pri nástupe do práce, pri školeniach v práci, ktoré nemôžu absolvovať v dôsledku nedostatku tlmočníkov,“ priblížil problémy nepočujúcich.

 

Pomôcť by mohli ďalší študenti, ktorí by sa zapojili do štúdia slovenského jazyka v komunikácii nepočujúcich na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity.

 

„Tento študijný program ponúka uchádzačom možnosť naučiť sa nielen dôležité teoretické poznatky z oblasti napr. gramatiky posunkového jazyka, teórie komunikácie, kultúry nepočujúcich, etiky tlmočenia, ale aj bohaté praktické skúsenosti, zavŕšené tlmočením v teréne pod dohľadom skúsených tlmočníkov,“ uviedol Cehlárik.

 

Na výučbe sa podieľajú počujúci, ale aj nepočujúci. Je to podľa Cehlárika, ktorý sa dlhodobo venuje problematike nepočujúcich, prvé komplexné vzdelávanie v oblasti tlmočenia do slovenského posunkového jazyka na Slovensku.

 

Prihlášky do druhého kola prijímacieho konania je možné podávať na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity do 15. júla.

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama