Trnavské rybníky
reklama

Ako získať viac energie a každodennej spokojnosti? Odpoveďou je kvalitný spánok

AKTUALITY - Firmy | 15.6.2024, 16.17, reklamný článok

Kvalitný spánok je naozaj základ nielen spokojnosti, ale aj pevného zdravia. Lenže ako ho v každodennom zhone dosiahnuť? Máme pre vás pár tipov, s ktorými sa vyspíte (takmer) každý deň naozaj do ružova.

Ako získať viac energie a každodennej spokojnosti? Odpoveďou je kvalitný spánok

Ilustračné foto: freepik.com


Koľko hodín by ste mali spať?

Asi často počujete, že by sme mali každú noc spať aspoň 8 hodín. Je to ale pravda? V skutočnosti záleží na individuálnych potrebách, ale všeobecne platí, že by sme mali spať minimálne 7 hodín a maximálne 9.

 

Menej hodín už môže ohrozovať zdravie. Po viacerých hodinách je väčšina ľudí naopak po celý deň rozospatá.

 

Dôležitejšie ako množstvo hodín však môže byť často kvalita spánku, ktorú môže väčšina z nás ovplyvniť o niečo lepšie. Ako na to?

 

 

Doprajte si pravidelnú spánkovú rutinu

Človek je tvor návykov. A mozog sa nepýta, či sú tie návyky dobré alebo zlé. Na čo je zvyknutý, to začne automaticky vykonávať. Pre kvalitný spánok je preto dôležitá spánková rutina, o ktorej sa môžete podrobne dočítať na blogu e-shopu MKLožkoviny.

 

Ako by mala efektívna spánková rutina vyzerať? Môže ísť o príjemnú teplú sprchu, prezlečenie sa do pohodlného pyžama a zababušenie sa do voňavých obliečok s knižkou.

 

Ak nemáte problém s častým nočným vstávaním, môžete si napríklad dopriať lahodný večerný nápoj, ktorý po pár hodinách začne telu vysielať signál, že je čas spánku (skvelé je nielen teplé mlieko, ale aj harmančekový čaj či iná upokojujúca bylinková zmes).

 

Spálňa by mala byť v ideálnom prípade chladná (odporúčaná teplota pre dospelých ľudí je okolo 19°C), tmavá a tichá. Na dosiahnutie dokonalej tmy sú ideálne zatemňovacie závesy, s ktorými vás nevzbudia ranné lúče slnka.

 

Ale to ticho... to nevyhovuje zďaleka každému. Ako zaspávať a nenarušiť si spánok ani v prípade, že v tichu jednoducho nezaspíte?

 

 

Čím menej interaktívne vaše „nočné rozptýlenie” je, tým lepšie sa vyspíte

O tom, že by ste pred spánkom nemali pozerať na televíziu ani do mobilu už ste určite počuli. Vedeli ste ale, že to nie je tak úplne pravda?


Pokiaľ nemôžete zaspať v tichej miestnosti a v tme (čo je samozrejme pre kvalitu spánku najlepšie), môžete si svoje rozptýlenie voliť podľa jeho interaktivity.

 

To znamená, že taký mobil, na ktorom stále skáču notifikácie a núti vás " scrollovať " po novom a novom rozptýlení je pravdepodobne to najhoršie, čo môžete urobiť.

 

Na druhú stranu televízia, na ktorú len pasívne pozeráte, zase tak zlá byť nemusí. Ak chcete pre svoj spánok urobiť maximum (ale neznesiete zaspávanie v tichu), pustite si audioknihu alebo podcast.

 

Dobrou variantou je aj klasická kniha. Len sa do nej nesmiete začítať tak, že budete do rána otáčať jednu stránku za druhou a na spánok z toho kompletne zabudnete.

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama