Trnavské rybníky
reklama

Tip na dovolenku: Slnko, more, pohoda, krásne mesto. Valencia stojí za návštevu

RELAX - Tipy na výlet | 23.6.2024, 09.37, Ján Král

Valencia je ideálna na tzv. "city break" - dovolenku v meste.

Tip na dovolenku: Slnko, more, pohoda, krásne mesto. Valencia stojí za návštevu

Nápis Valencia patrí k najfotografovanejším miestam vo Valencii, umiestnený je pri komplexe budov od architekta Santiaga Calatravu. Foto: Ján Král

reklama

 

Radi cestujete a láka vás spoznávanie života vo veľkých európskych mestách? Ak máte radi veľa slnka, pohodu, dobré jedlo, víno a more, potom určite navštívte Valenciu

 

Tretie najväčšie španielske mesto očarí svojou atmosférou. Nielen v lete, ale aj v neskorú jeseň či skorú jar tu zažijete príjemné počasie, ktoré umožní naplno si vychutnať čaro tohto krásneho mesta.

 

Podľa dostupných štatistík je tu slnečno približne 300 dní v roku.

reklama


Valencia je úžasná v tom, že hoci ide o veľké mesto, je zároveň kompaktné a dôležité body turistického záujmu sú dostupné peši, na bicykli či mestskou hromadnou dopravou – autobusom alebo metrom.


Mesto má vlastné letisko, lieta sa sem z Viedne a ak nezaváhate, dokážete cestovať za dobrú cenu. Priamo z letiska vás odvezie taxi, ktoré netreba objednávať, pretože sa tu točia na pravidelnej báze.


Pre tých, ktorí radšej namiesto pohodlia ušetria, dokonale poslúži linka metra, ktorá mieri do centra a turisticky vyhľadávaných častí Valencie.

 

Rozsiahlym parkom vedú cyklotrasy po oboch stranách.

 

Rodinná oslava v parku aj s balónmi? Vo Valencii bežná vec.

 


Mesto je ideálne na výlet v páre ale aj pre rodiny s deťmi. Opticky ho rozdeľuje veľký park, ktorý sa tiahne od mora deväť kilometrov do vnútrozemia. Vytvorili ho v bývalom koryte rieky Turia.

 

Po opakovaných záplavách sa v meste rozhodli, že rieku odklonia a ako sa ukazuje, bol to geniálny nápad.


Tam, kde predtým prúdila rieka, vysadili stromy, vybudovali detské ihriská, rozsiahle športoviská (futbalové ihriská s umelou trávou, bejzbalové ihrisko, atletický štadión, atď.), po oboch stranách parku sú cyklotrasy.


Domáci lokalitu využívajú na behanie, prechádzky, víkendové pikniky, či rodinné oslavy. Život tu doslova pulzuje.

 

V koryte bývalej rieky vybudovali okrem iného aj športoviská, nechýba ani bejzbalovo-softbalový areál.

 


V úvode parku leží komplex budov s futuristickým dizajnom, ktoré zostavil svetoznámy architekt Santiago Calatrava. Priestor v nich majú koncerty, výstavy, umenie či prírodovedné múzeum.


V blízkosti sa nachádza rozsiahle oceanárium, kde návštevníci môžu sledovať život drvivej väčšiny morských živočíchov. Uvidíte tu raje, žraloky, delfíny, tulene, tučniaky... Oplatí sa vyčleniť si na návštevu celý deň.

 

Komplex budov od architekta Calatravu je impozatný.

 

Dom umenia.

 


Na opačnej strane mesta park ústi pri ZOO, ktorá je síce rozlohou menšia a celú ju pohodlne prejdete do dvoch hodín, zato je však situovaná v nádhernej zelenej scenérii a pedantne upravená. 


Deti sa vo Valencii na rodinnej dovolenke nebudú nudiť, obzvlášť, keď im ešte každý deň vyčleníte  čas, aby sa zahrali na Gulliverovi.

 

Rozsiahle ihrisko so 70-metrovou ležiacou rozprávkovou postavičkou s veľkými plochami na šmýkanie sa býva denne otvorené od 10:00 do 19:00. Dokonca majú raz mesačne vyhradený aj sanitárny deň na dezinfekciu a čistenie plôch. Raj pre deti.

 

Ihrisko Gulliver.

 


Ak cestujete s ratolesťami, odporúčame ubytovanie v pešej dostupnosti ihriska. Výhodou je tiež blízkosť spomínaného calatravovho komplexu budov a aj pláže.

 

K moru jazdí MHD-čka. Stačí vystúpiť na konečnej, prejsť niekoľko desiatok metrov a objaví sa pred vami šíre Stredozemné more.

 

Promenáda pri mestskej pláži.

 


Typickú mestskú pláž s jemným pieskom lemuje promenáda s kaviarňami a reštauráciami. Keď vyhladnete, vyskúšajte Paellu Valencianu – obdobu rizota s kuracím mäsom, morskými plodmi a zeleninou. Valencia je rodiskom tohto tradičného jedla a bolo by hriech ho neokúsiť.


Ďalším typickým miestnym pokrmom, resp. nápojom je Horchata. Vzhľadovo pripomína zamiešané lattečko, vyrába sa z hľúz tigrích orechov a podáva sa s tzv. fartonom – sladkým pečivom posypaným práškovým cukrom. Chuťovka.

 

A teraz asi nepovieme nič nové, ale milovníci vína – vy sem musíte ísť. V reštauráciách či baroch nám počas týždňa nenaliali pohár červeného, ktoré by nechutilo. Stačí si objednať: Vino tinto.

 

Paella Valenciana.


Kávička najlepšie chutí na slnečných terasách v centre mesta. Pri potulkách ulicami sme objavili kaviareň s neskutočne širokým výberom skvelých dezertov.

 

Pohľad na ponuku cez presklenný výklad vás vtiahne dnu a ak máte radi sladké, bez kalorickej bomby neodídete. Dajte si do navigácie: Cafeteriá DDL Boutique. Stojí to za to.

 

Ak máte radi sladké, neodoláte.

 


V centre je množstvo krásnych vinárni, tapas barov a reštaurácií, navštíviť určite treba miestny trh Mercat central, kde zoženiete všetko pod zub. Čerstvé ryby, mäso, šunky, ovocie, zelenina, syry, šaláty, nápoje, smoothie, drene, orechy, skrátka, na čo si len zmyslíte.

 

To všetko v čistých a krásnych priestoroch pod strechou každý deň s výnimkou nedele od 7:30 do 15:00. Jesť môžete priamo tu. Nie, že môžete. Musíte. Neodoláte. 

 

Mercat central a pomarančovník, ktorých sú plné ulice.

 

Atmosféra na trhu je skvelá.

 

Radi by ste čerstvú šunku?

 

Ovocie "to go".

 

Veľký výber rýb.

 


V centre nájdete aj Colón mercat. Potraviny kúpite aj tu, avšak oveľa v menšom rozsahu, viacpodlažná stavba je skôr zameraná na bary, reštaurácie a večerné posedenia.

 

Španieli si dajú záležať na móde, štýlovo sa nahodia a najmä cez víkend vyrazia do ulíc. Sedia na terasách, debatujú, popíjajú, jedia. Stravovacie návyky majú odlišné ako u nás. Pred deviatou večerou otvára máloktorá reštaurácia, na to pozor. 

 

Budovy v centre Valencie majú nádhernú architektúru.

 


Valencia má samozrejme aj množstvo historických budov a pamiatok, avšak najcennejšie na meste je jeho atmosféra dýchajúca pohodou.

 

Za návštevu stojí Katedrála sv. Márie či veže so vstupnou bránou do historického centra mesta. Obe miesta ponúkajú aj krásne výhľady na okolie.

 

Nočný pohľad na jednu z množstva fontán.

 


Ak do Valencie zavítate v prvej polovici marca, ako my, pripravte sa na prebiehajúci festival Fallas. Ulice mesta sú vysvietené, každý deň o 14-tej odpaľujú na hlavnom námestí ohňostroj za účasti tisícok návštevníkov, rôzne podujatia sa konajú aj v centre mesta.

 

Všetko vyvrcholí alegorickým sprievodom graficky dokonale zvládnutých postavičiek ulicami mesta, ktoré vznikajú v dieľňach umelcov a výtvarných skôl.

 

Predtým sú vystavené v múzeu a obyvatelia môžu hlasovať za najlepšie. Ostatné vraj po slávnostnom pochode spália. Čudný zvyk, ale platí iný kraj, iný mrav.

 

Každodenný ohňostroj počas festivalu Fallas láka do centra tisícky ľudí.

 


Aby sme však všetko len nechválili, do Valencie by som osobne už v čase Falasu nešiel. Adolescentné mozgy toto obdobie zvádza, aby na uliciach hádzali petardy aj mimo oficiálnych ohňostroj.

 

A samozrejme, akustika je medzi vysokými budovami a na námestiach násobná. Niečo na štýl slovenského Silvestra. Čim väčšia rana, tým lepšie... Ale ak sa s týmto vyrovnáte, nebude vám mať čo pokaziť náladu.

 

Postavičky v ľudskej veľkosti nachystané k festivalu Fallas.

 

 

Ale späť k pozitívam. Čo by to bolo za španielske mesto, keby k jeho ikonickým prvkom nepatril futbal? Valencia CF patrí k španielskej špičke, i keď v posledných rokoch ustúpil z pozícií.

 

Miestni fanúšikovia to nevedia odpustiť majiteľovi z Ázie a posielajú ho transparentami Lim go home! „do preč...“ Zatiaľ neúspešne. 


Šesťnásobný majster Španielska a osemnásobný víťaz španielskeho pohára má na konte tri triumfy v Pohári UEFA, víťazstvo v Superpohári nad FC Porto a dvakrát sa dostal aj do finále Ligy majstrov.

 

Ikonický štadión Mestalla.

 


Úspechy pripomínajú fragmenty a fotografie na stenách legendárneho štadióna Mestalla, nechýbajú podobizne najslávnejších hráčov. Mimoriadne strmé hľadisko vytvára vriaci kotol, v ktorom dokážu fanúšikovia za pomoci hráčov ugrilovať súpera.

 

Treba zažiť, kým sa dá. Vo Valencii je už rozostavaný nový štadión, aj keď jeho dokončenie, zdá sa, ešte bude beh na dlhú trať.

 

Inak, lístky na futbal najlepšie kúpite cez klubovú webstránku, len pri veľkých zápasoch treba reagovať akonáhle idú do predaja, teda aj dva – tri mesiace pred výkopom.

 

Valencia v zápase s Realom Madrid remizovala 2:2.

 

 

Ceny sú odstupňované podľa súperov, na Real Madrid kúpite najlacnejší za stovku, na súboj s tímom zo spodku tabuľky sú ceny zhruba tretinové.


A keď budete chcieť klubový suvenír, môžete si vybrať v predajni pri štadióne, v centre mesta je dokonca dvojposchodový fanshop.


Futbal, jedlo, more, atmosféra. To všetko robí z Valencie miesto, kde sa dobre žije, ale aj dovolenkuje. Vrelo odporúčame!

 

Fanshop Valencie v centre mesta.

 

Výhľad z veží pri vstupe do starého mesta.

 

Ocenárium stojí za návštevu.

 

Pozrieť si môžete aj svet medúz.

 

Nechýbajú žraloky.

 

Pozrieť si môžete vystúpenie delfínov.

 

Dom hudby.

 

ZOO je krásna.

 

Vidieť tu môžete aj gorilly.

 

Vlajky Valencie a Španielska.

 

Počas Fallasu nie je v núdza o stretnutie žien vo valencijských krojoch.

 

Majiteľa futbalového klubu z Valencie stvárnili aj umelci pripravujúci sochy k festivalu Fallas.

 

Sochy reagujú a parodujú aj politickú situáciu v krajine.

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama