Šampionát v silovom trojboji priniesol skvelé výkony, tituly brali aj Trnavčania

ŠPORT - Silové športy | 16.6.2024, 09.41, Ján Král

V disciplíne mŕtvy ťah potiahol jeden z pretekárov aj 350 kilogramov.

Šampionát v silovom trojboji priniesol skvelé výkony, tituly brali aj Trnavčania

Trnavčan David Klukavý získal titul európskeho šampióna. Foto: Jan Šuráň

Siahli si na dno síl. Na WUAP Majstrovstvách Európy 2024 v silovom trojboji, tlaku na lavičke a mŕtvom ťahu, ktoré sa uskutočnili od utorka do soboty v Trnave, padali čísla, pri ktorých sa zatajoval dych.

Najlepší výkon v tlaku na lavičke dosiahol v piatkovom programe pretekár v divízii EQ (podporné dresy) Szakál Levente z Maďarska. V kategórii Open do 110 kg potlačil 300 kg.

Zo slovenských reprezentantov zažiaril Dávid Bendík (Klub silových športov DIDO Powerlifting), ktorý výkonom 270 kg vyhral aj hodnotenie v absolútnom poradí.

Trnavčan Andrej Smutný (Sport club Pohoda) výkonom 240 kg ovládol kategóriu Masters M40-49 do 110 kg.

Medzi ženami triumfovala v divízii RAW v tlaku na lavičke Maďarka Monika Baszó. S výkonom 122, 5 kg triumfovala v kategórii žien do 59 rokov a 82,5 kg, zároveň dosiahli najvyšší výkon v ženských kategóriách.

Zo slovenských pretekárov na seba strhla pozornosť Tatiana Magulová (Iron gym MSK Žiar nad Hronom) s výkonom 95 kg v kategórii kategória Open do hmotnosti 82,5 kg.

Andrej Smutný.

Český reprezentant Rémy Krayzel zvíťazil v kategórii Masters mužov do 69 rokov a 82,5 kg, keď vytlačil 170 kg.

Junior Ramón Szeifert (Comorra Powerlifterz Komárno) si pripísal výkonom 200 kg triumf v kategórii 125+ a zároveň si zapísal najvyšší výkon spomedzi dorastencov a juniorov.

V disciplíne mŕtvy ťah sa v sobotu očakávalo, že sa budú pretekári blížiť k 400 kg, čo sa aj potvrdilo. Túto magickú hranicu síce nepokorili, ale Josefovi Capouchovi z Českej republiky pri pokuse o 380 kg veľa nechýbalo. Nakoniec v kategórii do 125 kg v divízii EQ potiahol 350 kg a právom získal titul majstra Európy a taktiež víťazstvo v absolútnom poradí.

Josef Capouch.

Divíziu RAW ovládol slovenský reprezentant Juraj Kačmárik z Warrior Family Team. V kategórii do 125 kg Open zvíťazil výkonom 340 kg, čo bol zároveň najvyšší výkon dosiahnutý v tejto divízii.

Skvelo mu sekundoval Dominik Šafránek z Košíc, ktorý pre telesnej hmotnosti 79,8 kg (kategória do 82,5 kg) vyhral výkonom 300 kg a zvíťazil v absolútnom poradí v kategórii Open.

Darilo sa aj ďalším reprezentantom Slovenska. Kategóriu Juniorov vyhral v absolútnom poradí s veľkým náskokom David Klukavý zo Sport clubu Pohoda Trnava. Výkon 260 kg mu zabezpečil nielen víťazstvo v absolútnom poradí, ale aj titul Majstra Európy v kategórii do 82,5 kg.

Juraj Kačmárik.

Medzi ženami vyčnieval vykon slovenskej reprezentantky Kataríny Zajkovej zo Žiliny. Pretekárka v kategórii masters do 69 rokov a 82,5 kg zvíťazila výkonom 200,5 kg, čo znamenalo zároveň aj prekonanie nového svetového rekordu v tejto kategórii.

"Teší nás, že účastníci zo všetkých štátov hodnotili šampionát ako jeden z najlepšieho zorganizovaných. Časový harmonogram sa dodržiaval, priestory pre pretekárov boli nadštandardne vybavené a aj samotný priestor súťažného pódia vnímali veľmi pozitívne," uviedol Rudolf Siska z AWPC-Slovakia, Slovenskej amatérskej federácie silového trojboja.

Monika Baszó.

Podujatie prinieslo mnohé strhujúce športové momenty, dôležitým rozmerom však bola aj spoločenská rovina šampionátu.

"Ocenil by som vysokú úroveň pretekárov v dorasteneckých a juniorských kategóriách, dominovali tu hlavne slovenskí a českí reprezentanti. Aj to je znak toho, že náš šport sa rozvíja a má budúcnosť. Veľmi ma potešila účasť 85-ročného pretekára z Rakúska. Erwin Trichlin dokázal, že tento šport nemá vekové hranice. Mnohokrát práve v kategóriách masters je silový trojboj nielen o extrémnej výkonnosti ale takpovediac aj o partii ľudí s rovnakou športovou "diagnózou"," dodal Siska.

Katarína Zajková.

AWPC-Slovakia sa na záver šampionátu pripojila k oslavám 50. výročia organizovaného silového trojboja na Slovensku.

Ocenenie za celoživotnú prácu či už ako športovca, funkcionára alebo trénera odovzdali in memoriam Jozefovi Völgyakovi, za ktorého ocenenie prevzali jeho manželka Eva a  syn Jozef.

Osobne sa na ceremónii v Trnave zúčastnil ďalší ocenený - stále aktívny pretekár Klement Fekete z Rožňavy.

Ocenení - vpravo Klement Fekete, vľavo rodina Jozefa Völgyaka.