Trnavské rybníky
reklama

Neščasná stopárka Haratanka

BLOG - Dzetko Krúpik | 24.1.2011, 00.00, prispievatelia

Tod ma vézol čúleky mezi svátky kamarád do Modrdorfa. Tam jag je židofský cinter do mna džugne z lochtom: Kukni, ešče aj f takéj zime tu strašá tý haratane. Stojá tam tri dzífčence, krátké kožuščeky, ešče kračé sukne, zato vysoké čírné štíble.

Neni som ščerajší, hnet som vedzel, o kem je reč. Akurát to slovo haratana som očul prvý ráz. Ket som sa na to opýtal, kamarád ma otkázal na jehovú devadesádvaročú bapku. Tak som sa dozvedzel o dalšém trnafském strašidle do svojéj zbírky:
Onehdá na Jerichovéj ulice býval nejaký Lívio Lemra – Agatín. Bola to taká záhadná egzistencija. Nigdo nevedzel, otkát prišól. Susedi sa ho báli, lebo do kostola nechodzil a z jehového komína furt išli také šelijaké smrady. Lívio sa živil z výrobu medikamentóv, mascičék a lektváróf. Trnafskí apatikári o nem vyhlasuvali, že na to chosnuje prášek z egypských múmijí, slonačého lajna, štrangy z obesencóf a netopíračé sádlo. A dosáhli svoje. Magistrát mu nevydal polení na jehovú živnost, aj ked vedzel pomócit od húsera, bergra, koliky a špecijálných ženských taškoscí. Vedzel vyrobit aj prášek, kerý pomenuval Habešský peper. Neskáj sa to menuje Vijágra. Tak sa Lívio rači preorjentuval na výrobu madoviny, kerú chodzila jehová stará predávat na jarmek. To mu voláko u pánóv z magistrátu prešlo, aj ked okolo téj madoviny ščely ani nepreleceli. Akurát sa vedzelo, že Lívio chodzil obírat čičmarag do Šivavého hájička.
Stalo sa, že akurát na prvý jarmek po Novém roku jehovú starú seklo v krížoch. Tag bola prinúcená ícit predávat na rinek jejích céra Haratana. Aj ked mala také čudesné méno, bolo to dzífča jako lusk a porádno vychované ve šeckéj počesnosci. Haratana šag nemala ani šajnu, jako to f praktickém živote beží. Rozložila svój stánek z madovinu niže Hrubého kostola, a porád mala hromadu kunčaftóf, najvác študentóf s Trnafskéj univerzity. To sa šecko odehrávalo nékedy okolo roku pána 1651, aby si to négdo nemýlil ze súčasnoscu! Jak čúleky študenti smrdzá z grošom, smrdzeli aj onehdá. Jakosig omajkali Haratanku, tagže ulívala aj za groš, aj za boškanec, aj si s nima doprála nejaký ten glk. Nakonec chudák dzífča, doma držané nakrátko, padlo z teho šeckého do beseba. Vedla jejéj šátra bol vóz nejakého hrnčára s Paty, kerý svój tovar dovézol pekne uložený v sene. Tak tam študenti Haratanku hodzili jako mech krumpél. Zvyšek madoviny vychlontali, kasu aj s penázy ukradli a navác négdo aj naščivil neščasné dzífča v tem voze pot plachtu. Tak došla nélen o ten celodený zárobek.
Hrnčár ida cestu domo négdze na neskajšéj Nitranskéj ceste voláko ziscil, že má ve voze nesceného pasažíra. Vyprevadzil neščasnú Haratanku z bičom ven a ona tam zamrzla. A doščúlka sa tam vyskytuje jako strašidlo. Stopuje tirákov a kerý by ju zvézol naspák do mesta, len tak z dobréj vóle, ten ju vyslobodzí z preklácá. Ale má to dzifča tašké, lebo tam je takých stopárék neskáj vácej. A do jích má rozeznat, kerá potrebuje vyslobodzit a kerá má inšé úmysle?
Váš dzetko Krúpik
 

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama