Trnavské rybníky
reklama

Platené parkovanie v Smoleniciach sa ujalo, vodiči už zaplatili tisícky eur

AKTUALITY - Región | 17.6.2024, 09.03, prispievatelia

Z hľadiska príjmov za parkovanie sú najsilnejšími dňami sviatky, víkendové dni a dni s pekným počasím.

Platené parkovanie v Smoleniciach sa ujalo, vodiči už zaplatili tisícky eur

V nedeľu 18. februára bolo pekné počasie, vodiči si v tento deň v okolí smolenického kostola kúpili 249 parkovacích lístkov. Archívne foto: čitateľ th

Cukrovar bývanie
reklama

 

Obec Smolenice zaviedla pred pol rokom platené parkovanie v lokalite pri farskom kostole.

 

Zámerom bolo zlepšiť situáciu s parkovaním na mieste, ktoré je východiskovým bodom pre návštevníkov Smolenického zámku a malokarpatskej prírody, ale aj získať financie.

 

Ešte predtým obec investovala približne 50-tisíc eur do zlepšenia podmienok na parkovanie.

Potulky mestom
reklama

 

„Jednoznačne to splnilo svoj cieľ, minimálne na Zámockej ulici už návštevníci neparkujú pred domami, ale na určených miestach. Nad očakávanie sa vyvíja aj finančná stránka, do troch rokov by mohli byť parkovacie miesta zaplatené,“ vyhodnotila pre agentúru SITA prvé mesiace s plateným parkovaním starostka Smoleníc Svetlana Petrovičová.

 

Po Trnave sú Smolenice prvou obcou v okrese, ktorá sa rozhodla pre takúto parkovaciu politiku.

 

Tržby za parkovanie v okolí kostola za prvé mesiace presiahli 13 tisíc eur, dvadsať percent z tejto čiastky ide prevádzkovateľovi systému.

 

Vodiči si kúpili viac ako 1500 celodenných lístkov po 4 eurá a takmer 8000 parkovacích lístkov na niekoľko hodín, najčastejšie na jednu alebo dve hodiny. Hodina parkovania stojí 0,50 eura.

 

Z pohľadu príjmov za parkovanie sú najsilnejšími dňami sviatky, víkendové dni a dni s pekným počasím. Napríklad 1. mája zaplatili vodiči za parkovanie 469 eur.

 

Obyvatelia s trvalým pobytom v Smoleniciach majú nárok na rezidentskú kartu, ktorá im umožňuje bezplatné parkovanie. Zatiaľ ich obec vydala 598.

 

V Smoleniciach sa za parkovanie v týchto dňoch začína platiť aj na vyznačených miestach na Ulici SNP a všeobecne záväzné nariadenie o parkovaní motorových vozidiel na území obce ráta s platením parkovaním aj pri kultúrnom dome. V tomto prípade zatiaľ podľa starostky Svetlany Petrovičovej nebol určený termín, odkedy sa tu bude platiť.

 

Návštevníkov do Smoleníc predovšetkým počas víkendov a v lete láka Smolenický zámok, jaskyňa Driny, najvyšší vrch Malých Karpát Záruby či dolina Hlboča.

 

Extrémny nápor návštevníkov tu zaznamenali počas pandémie v roku 2020, kedy bolo cestovanie medzi okresmi komplikované. Práve vtedy sa vedenie obce začalo intenzívne zaoberať s myšlienkou zavedenia plateného parkovania.

SITA

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama