Trnavské rybníky
reklama

Svet vedy bude dostupný na pešej zóne, do centra Trnavy prídu slovenskí vedci

AKTUALITY - Trnava | 17.6.2024, 13.41, prispievatelia

Sprievodným programom akcie bude vystúpenie Hudby z Marsu.

Svet vedy bude dostupný na pešej zóne, do centra Trnavy prídu slovenskí vedci

Ilustrácia: organizátori akcie

Cukrovar
reklama

 

Podujatie Víkend so SAV ponúkne v Trnave v dňoch 21. a 22. júna možnosť stretnúť sa s vedcami najväčšej výskumnej inštitúcie na Slovensku.

 

Na Hlavnej ulici sa verejnosti predstaví takmer 20 ústavov a zložiek SAV, pričom podľa jej hovorkyne Moniky Tinákovej budú mať zastúpenie všetky oddelenia vied vrátane živej prírody, neživej prírody, aj spoločenských vied.

 

Vo svojich stánkoch prevedú vedci malých aj veľkých návštevníkov z vesmírnych diaľok, cez rozmanité, bohaté, ale aj krehké životné prostredie, až do mikrosveta chemických procesov, drobných organizmov či moderných materiálov s neobvyklými vlastnosťami.

Potulky mestom
reklama

 

„Slovenská akadémia vied má dnes svoje ústavy a centrá roztrúsené po celej krajine. Je nesmierne dôležité prinášať vedu aj do regiónov, kde je takýto kontakt vzácny a veľmi potrebný. Podujatie Víkend so SAV prinesie spojenie plánovaného programu na pódiu a neplánovaného programu v stánkoch jednotlivých ústavov, pretože tento program vytvárajú aj návštevníci, ktorých srdečne pozývam na toto podujatie,“ uviedol Pavol Šajgalík, predseda SAV.

 

Na pódiu sa predstaví napríklad aj trnavský rodák, špičkový vedec Martin Venhart, ktorý prezradí, ako sa z Trnavy dostal až do CERN-u.

 

Reč bude aj o rannom novoveku, odievaní v súdobom Uhorsku a polemiku pravdepodobne vyvolá otázka, ako sa šíria konšpiračné teórie a ktoré z nich sú populárne v slovenskej histórii.

 

S politológom sa moderátor porozpráva o vojvodinských Slovákoch a ich vzťahu k Slovensku. Nebude chýbať ani rozhovor o zmene klímy a jej dopadoch na životné prostredie a spoločnosť.

 

V stánkoch čaká na návštevníkov medové laboratórium, pečatenie dokumentov pečatným voskom, alebo aj Lego Landscapes – demonštrácia priestorového výskumu z lega.

 

Materiáloví vedci budú ukazovať, ako sa dá pri výrobe cukríka pochopiť princíp práškovej metalurgie a krajinní ekológovia budú rozprávať aj o biodiverzite a ochrane životného prostredia.

 

Za aktivitu, pozornosť a bádateľské zanietenie môžu niektorí šťastlivci získať aj odmenu. Vedci sa budú prezentovať v stánkoch v piatok 21.júna od 8:30 do 17:00 a v sobotu 22.6. od 9:00 do 14:00.

 

Na piatok je plánovaný aj program na pódiu, ktorý sa začne o 14:00 a ukončí ho vystúpenie skupiny Hudba z Marsu o 19.00.

 

Na podujatí Víkend so SAV sa vedci snažia priblížiť verejnosti svoju prácu, predstaviť výskumné témy, ktorými sa zaoberajú, rozšíriť povedomie o tom, že s vedou a jej výsledkami je popretkávaný náš každodenný život.

 

V neposlednom rade má toto podujatie u detí a mladých ľudí podnietiť zvedavosť a túžbu vedieť, bádať a objavovať.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama