Trnavské rybníky
reklama

Ružindol zaplavili historické motorky. Moto Ruže lámali rekordy

AKTUALITY - Región | 25.6.2024, 10.04, prispievatelia

Ružindolčania opäť ukázali, že majú vzťah k historickým motorkám.

Ružindol zaplavili historické motorky. Moto Ruže lámali rekordy

Podujatie Moto Ruže odštartovalo jazdou v kolóne po okolitých obciach. Foto: Katarína Boháčková

Cukrovar bývanie
reklama

 

Do tretice všetko dobré, platilo aj v sobotu 22. júna v Ružindole na podujatí pre všetkých milovníkov historických motocyklov Moto Ruže.

 

Tretí ročník bol zatiaľ najúspešnejší nielen počtom motocyklov a ich obdivovateľov, ale aj krásnym letným počasím, ktoré prišlo po dopoludňajšom daždi. Okrem rekordného počtu – 77 vystavovaných motoriek – tak padali aj rekordy teplotné. 

 

Podujatie odštartovala spanilá jazda cez ďalšie štyri obce. Sprievod sa z Ružindola vydal cez Borovú, Dlhú a Košolnú do Suchej nad Parnou, odkiaľ sa po prestávke na zmrzlinu vrátil naspäť rovnakou trasou.

Potulky mestom
reklama

 

kolóne nechýbal ani starosta Ružindola Peter Galanský, pre ktorého sú motorky veterány srdcovkou. Spolu s ním za podujatím stojí poslanec obecného zastupiteľstva Denis Mlynek


„V minulosti kvôli zlému počasiu bolo pravidlom, že účastníci prišli hlavne z Ružindola a blízkeho okolia, ale tento rok sa veľmi tešíme, že dorazili aj z Pezinka, Serede, Piešťan či Hlohovca. Stále to však považujeme za regionálnu akciu,“ zhodnotil.

 

Nie je náhoda, že sa podujatie venované motorkám veteránom koná práve v Ružindole. Svojich retro miláčikov má v garáži snáď každá druhá domácnosť a ako vidno, radi sa nimi pochvália. 

 

Martin Klokner pôvodne kúpil túto krásku ako hrdzavý vrak.

 


Ružindolčan Martin Klokner prišiel na podujatie s červenou Jawou 350 z 80. rokov. Motorku s neprehliadnuteľnou sajdkou dokončil len deň predtým a dal si naozaj záležať. Po jeho zásahu vyzerala ako nová.

 

„Kúpil som ju pred piatimi rokmi v Budapešti ako vrak. Dva roky som ju dával dokopy. Laminát bol komplet zničený, rozpraskaný, všetky železné časti hrdzavé. Boli to hodiny a hodiny práce, ale výsledok stojí za to,“ priblížil s úsmevom svoje najväčšie hobby. 


Nielen preňho je renovovanie starých motoriek vášňou a relaxom zároveň. 

 

Ružindolčan Andrej Babka priviedol ukážku zo svojej zbierky – motorku v štýle Café racer. Doma má asi 20 veteránov.

 


Nositeľ rovnakého priezviska Ivan Klokner nedá dopustiť na svoje dve motorky, ktoré získal od skôr narodených rodinných príslušníkov. Jeho Jawa 250 Pérák je už babička, s rokom výroby 1950. Stále však vytiahne aspoň 70 km/hod.

 

„Keď som ju získal, bola v hroznom stave, ale pomaličky som ju dal dokopy. Na burze a cez rôzne stránky a inzeráty som si pozháňal diely, zvlášť bolo pieskovanie, oprava karosérie... Stála ma asi 5000 eur, ale jej hodnota je pre mňa nevyčísliteľná.“ 

 

Ivan Klokner a jeho Jawa 250 Pérák.

 


Medzi veteránmi, teda motorkami staršími ako 30 rokov, suverénne viedla značka Jawa, ale našli sa aj Čezety, bavoráky a Triumphy.

 

Početné zastúpenie mala Babeta, hlavne vďaka „Babeta gangu“ mladých chlapcov z okolitých obcí. „Chytilo ma to pred pár rokmi a stále ma to drží. Prečo práve Babeta? Asi preto, že sa na nej dá jazdiť od 15 rokov, nie je finančne náročná a opravy sa dajú urobiť doma, hovorí majiteľ 38-ročnej krásky Denis Vavro z Horných Orešian.

 

„Babeta gang“ mladíkov z okolitých obcí.

 


Podujatie Moto Ruže pokračovalo voľnou zábavou pri tónoch rockovej hudby a sprievodným programom – jazdou na motokárach aj krosových motorkách.

 

Verejnosť mohla tiež hlasovať za najkrajšiu motorku. Tento rok prvýkrát udelili dve ceny – hlas verejnosti a cenu odbornej verejnosti.

 

Starosta Ružindola Peter Galanský a jeho dva tátoše značky Jawa Pionier. 

 

Trnavčanka Katka zladila svoj retro outfit s manželovou motorkou.

 

Na podujatí bola rekordná účasť.

 

Cenu odbornej verejnosti získala čierna ČZ 175 Speciál, rok výroby 1937 Ružindolčana Radovana Hečka.

 


Najkrajšiu motorku podľa verejnosti má Marián Guniš – Jawa Tatran Tatra 125. Foto: Martin Katler

 

Chlapi si svoje stroje poctivo pestujú.

 

Motorky prišli obdivovať aj mnohé ženy.

 

Jazda na motocykloch je skrátka vášeň.

 

text a foto: KATARÍNA BOHÁČKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama