Trnavské rybníky
reklama

Ak odídu lekári, nemocnici hrozí kolaps

AKTUALITY | 19.10.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

Na Slovensku je bezplatná zdravotná starostlivosť. Komunistický prežitok, ktorý už dvadsať rokov robí zdravotníctvu finančné problémy. Tie nikto, až na kozmetické úpravy, nerieši. Úlohu spasiteľov na seba vzali lekári. Dali výpovede, stiahnuť ich nemienia.

Ak odídu lekári, nemocnici hrozí kolaps

Od decembra nebude mať v nemocnici kto operovať. Na chirurgii vraj ostanú len prednosta, primár a dvaja lekári. Foto: archív TH

Cukrovar Trnava
reklama

V čom je problém? Lekári, respektíve zdravotnícke zariadenia, musia zo zákona zachraňovať ľudské životy. Zdravotné poisťovne však ich výkony preplatiť nemusia! V nemocniciach či ambulanciách si objednávajú len určitý objem výkonov. Čo je liečené navyše, je čistá strata pre zdravotnícke zariadenia. To je hlavný dôvod, prečo sú v červených číslach a vo vybavení za ostatnými vyspelými krajinami zaostávajú.
 

Tunel ako Branisko
Zdravotné poisťovne tak dlhujú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zhruba 400 miliónov eur. Aby to štátne nemocnice nepoložilo na lopatky, štát do nich plánuje napumpovať 350 miliónov eur. Kto ale vykryje straty zariadení, ktoré zriaďujú samosprávy? Na tie štát kašle, odporučil im transformáciu na akciové spoločnosti, po ktorej by už malo nastať vyrovnané hospodárenie. A čo štátne nemocnice? Aj tie sa budú transformovať na akciovky. Zatiaľ štátne, no keď ich štát sám privedie na okraj krachu, potom povolí do nich vstúpiť aj strategickým investorom. Tunel ako Branisko. Dnes poisťovne preplácajú nemocniciam výkony na lôžko, v budúcnosti za diagnózu, čo je ekonomicky výhodnejšie. Stane sa však tak až po tom, keď budú nemocnice ovládať súkromné firmy.

Treba zmenu systému
Podľa lekárov, ktorí vo svojich požiadavkách bojujú aj proti transformácií nemocníc, je nutné najskôr zmeniť systém. „Dnes poistenci platia povinne poistné vo forme odvodov do poisťovní. Z týchto peňazí, po odrátaní réžie a zisku poisťovní, sa preplácajú úkony. Neexistuje však mechanizmus, ktorý by nemocniciam garantoval, že im uskutočnené lekárske úkony budú uhradené,“ hovorí predseda lekárskych odborov vo Fakultnej nemocnice v Trnave Patrik Princ. „Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti za týchto okolností nemôže priniesť zlepšenie finančnej situácie nemocníc, keďže nemocnice sa budú zadlžovať aj ďalej. V prvom rade je potrebné nastaviť systém platieb poisťovní nemocniciam, ale napríklad aj odvody štátu za svojich poistencov, keďže už dlhodobo štát platí do systému menej ako by mal.“

Májový kvet
reklama

Výpovede nestiahnu
V Slovenských nemocniciach podalo výpovede asi 2400 lekárov zo 6500. V trnavskej Fakultnej nemocnici ich k 30. septembru podalo 89 a pribúdajú ďalšie. Väčšina lekárov sa nechystá nastúpiť do práce od 1. decembra a podľa Patrika Princa výpovede ani neplánujú stiahnuť. „V akcii pokračujeme naďalej. Náš protest nie je zameraný voči nejakej vláde, je apolitický. Ide nám o zlepšenie podmienok pre pacientov a ľudí, ktorí v zdravotníctve pracujú,“ vysvetľuje. Kolaps v zdravotníctve však môže vzniknúť ešte skôr, než v decembri. Končiaci lekári majú ešte nárok a povinnosť čerpať si zvyšok dovoleniek.
Riaditelia nemocníc chcú blížiaci sa kolaps odvrátiť psychologickým nátlakom na lekárov. Minister Uhliarik zas účelovými dezinformáciami cez celoslovenské médiá straší a zavádza verejnosť, len aby očiernil lekárov a zatienil pravý dôvod ich protestu. „V našej nemocnici nejaký enormný nátlak zo strany vedenia nemocnice zatiaľ nepociťujeme,“ dodal Patrik Princ.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama